Як купувати валюту під час війни: поради фінансистки Юлії Баткалової

Юлія Баткалова. Фото: kanaldom.tv

Фінансова експертка "Ранку Вдома" Юлія Баткалова розповіла, як безпечно купувати валюту під час війни, де це краще робити та для чого.  

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Де і як зараз можна придбати іноземну валюту?

— Є два головні варіанти: 

  • готівковий — прийти в банк або обмінник і купити за готівкову гривню готівкову валюту; 
  • безготівковий — через банк купити безготівковим шляхом. Є декілька додаткових варіантів на безготівкову купівлю валюти. 

— Наскільки безпечно купувати валюту в обмінниках?

— Загалом це безпечно, але не настільки, як у банках. Банк добре перевіряє валюту до того, як продати її нам. В обмінниках найчастіше більш вигідний курс для фізичних осіб, але не всі розуміють, як відрізнити фальшиву валюту від якісної справжньої. Навіть я, коли працювала в банках, не завжди могла відрізнити. На жаль, зараз підробки роблять дуже якісні. Щоб не потрапити на фальшиві, прийдіть в той обмінник, в якому є така автоматична машина — лічильник. Коли він перераховує гроші, як правило, він ще й фільтрує і перевіряє їх. Коли валюта проходить з верхньої  до самої нижньої, то все добре — валюта справжня. Якщо валюта випадає, то зазвичай вона або неякісна, пошкоджена, або фальшива. Якщо касир відразу не перерахував через такий автомат гроші, попросіть перерахувати для вас. Якщо в обмінниках такої штуки немає, раджу звернутися до іншого.  

— З липня українці змогли купувати валюту безготівково з розміщенням на депозит. З того часу щось змінилося?

— Так, змінилося. 21 жовтня з'явилась ще одна постанова, яка дає можливість зберегти гривню. Але це для тих, хто не хоче потім забрати у валюті. Наприклад, ви відкриваєте депозит на шість місяців, кладете туди гривню, вам купують за неї валюту по курсу Національного банку на день купівлі. Через шість місяців у вас закінчується депозит і вам віддають гривні по курсу Національного банку на момент закінчення договору через шість місяців.

— А якщо вона менша?

— Тоді віддадуть по меншому курсу. Це варіант підходить для тих, хто не хоче ніяк зв'язуватися з валютою, хоче покласти гривню і забрати гривню. Але вигідніший перший варіант — згідно постанови від 21 липня. Обидва варіанти діють.

— Як у банках не переплутати ці два варіанти?

— Їх дуже часто плутають. Такі депозити можна відкривати як у відділеннях банку, так і в онлайн-кабінетах. Якщо ви робите це у відділенні, буде просто, тому що ви спілкуєтеся з менеджером і говорите, який саме депозит із цих двох хочете відкрити. Якщо ви відкриваєте самостійно онлайн, не полінуйтеся і скористуйтеся чатом із співробітником банку. По строку перший варіант, коли ми забираємо у валюті, — три місяці. Другий варіант, коли ми забираємо по курсу НБУ у гривні , — це шість місяців. 

— Яку максимальну суму людина може зняти після закінчення депозиту?

— Наразі є ліміт — зняти 100 000 гривень в еквіваленті на день. Покласти у першому варіанті, де ми забиратимемо у валюті, можна 100 000 гривень на один місяць.

Читайте також:

Прямий ефір