Як харчуватися та зберігати водний баланс у спеку — рекомендації ендокринологині

Як зберегти водний баланс у спеку. Фото: Freepik

Як та чим харчуватися у спеку? Як зберегти продукти під час тривалих відключень електроенергії? Чому важливо дотримуватися водного балансу? Чим замінити білок, щоб не отруїтися та забезпечити нормальне функціонування організму, у "Ранку Вдома" дізнаємося від лікарки ендокринологині та дієтологині Анастасії Соколової.

Ведуча — Ольга Фанагей-Баранова.

У багатьох людей в спеку знижується апетит, але що обов'язково треба з'їсти, випити, попри небажання? Що треба споживати в спеку?

— Зниження апетиту в спеку це абсолютно природна реакція організму, тому що ми звикли, що харчування це тільки енергетична, можливо, структурна функція. Ми часто забуваємо про неспецифічну динамічну дію їжі. Це підвищення температури тіла при вживанні їжі. Погодьтесь, поїли - нам тепло, але коли на вулиці спекотно, то і пошуковий харчовий рефлекс знижено, і апетиту немає.

Втім, їсти потрібно, адже це наша енергія. Акцент у спеку тримаємо на підтримці водного балансу. Йдеться не тільки про чисту воду, але й про групи продуктів, багаті рідиною. Зокрема, ягоди, овочі, фрукти у свіжому вигляді. Тож в спеку в нас основне — це клітковина, зелень, овочі, фрукти, ягоди та водний баланс.

— Чиста вода — необхідна. Чому?

— По-перше, ми втрачаємо багато рідини зі спекою з потовиділенням. По-друге, під час спеки багато людей відмовляються від їжі. Тут важливо не плутати чисту воду з газованими напоями та алкоголем. Солодкі рідини будуть відбирати в організму воду на себе, так би мовити, а з організму її виводити.

Тобто ризик втрати рідини при вживанні солодкої рідини чи алкоголю дуже високий. Тож обмежуємо алкоголь, газовані солодкі напої. Безумовно, свіжовичавлений сік чи сік, який ми отримали з того свіжого яблука чи малини — це чудово, але підтримувати водний баланс з соку з доданим цукром просто неможливо. Солодкою рідиною неможливо напитися, бо цукор потребує більше і більше. Поки ви не вип'єте чистої води, ви не зможете втамувати спрагу.

Компоти, соки без цукру, чай. Вони можуть замінити воду?

— Повністю еквівалентно замінити воду вони не можуть. Соки, компоти, морси — все, що без доданого цукру, може бути основою харчування, або водного балансу в цю спеку. Втім, сік або морс, або компот це все ж таки фрукт або ягода, тобто їжа.

Морси, компоти без доданого цукру — це чудово, особливо для дітей молодшого віку. Адже для них це додаткові вуглеводи, але для дорослих — це рідка їжа. Тому ми їмо, ми п'ємо, а потім між їжею ми п'ємо воду.

Чи має значення температура води? Чи можна пити крижану воду? Це корисно чи навпаки?

— Дуже цікаве питання. Насправді медичних рекомендацій щодо температури води  немає. Це може бути кімнатна температура. Так швидко, що буде всмоктуватися ця людина, а може бути або крижана, або гаряча. Будьте певні, що в шлунку вона все одно матиме температуру 36,6.

— Від якої їжі краще утриматись в спекотні дні? Що буде шкодити загальному стану організму?

— Відповіді однозначної немає. Є загальні рекомендації щодо шкоди організму. Це надмірна кількість насичених жирів. В спеку така їжа буде провокувати погане самопочуття. Йдеться про жирні сорти м'яса та методи обробки, які передбачають надмірну кількість жиру. Чи то олія, чи масло, чи інші види жиру.

Тобто надмірно жирні продукти не рекомендовані взагалі для базового споживання базово, а в спеку тим паче. Адже це дискомфорт шлунково-кишкового тракту та погане самопочуття. Під час спеки можна змінити харчові звички.

Спека та відключення електроенергії потребує особливої уваги споживання білкових продуктів. Треба звертати увагу на умови зберігання риби, м'яса, яєць та кисломолочних продуктів.

Під час відключень електроенергії багато продуктів може псуватися. Що робити, які продукти обирати та як правильно їх споживати?

— Якщо ми беремо загальні правила збалансованого раціону, то вони включають цілозернові вуглеводи — це крупи. Чи потребують вони електроенергії для зберігання? Ні, тому вони залишаються. Тому крупи, макарони з твердих сортів пшениці або цілозернові залишаються. Додаємо сюди картоплю.

Другий компонент — це клітковина. Зелень, овочі, фрукти, ягоди. Варто купувати таку їжу на один-два дні, аби вони не втратили не тільки товарний вигляд, а й смакові якості. Вони теж не потребують особливого зберігання. Натомість білкові продукти в сучасних умовах трохи проблемно зберігати.

По-перше, якщо ми купуємо готову їжу, то з розрахунку на один день. Звісно, краще віддавати перевагу домашній їжі, щоб ви точно знали, який продукт ви взяли, яким методом ви його термічно обробили й скільки він зберігався. По-друге, вживати білкові продукти після термічної обробки. Ми не вживаємо, принаймні в спеку, сирі яйця, м'ясо, рибу, молоко чи кисломолочний сир. Бо там є ризики отруєнь.

Втім, білок варений, тушкований, печений, або паровий — ідеальний варіант. До речі, на період спеки ми можемо обійтися замінниками тваринних білків на рослинні. Будь ласка, додаємо групу бобових у наш раціон. Зелений горошок, свіжий або консервований, квасоля, сочевиця, нут, гумус. Часто це вже готова до вживання їжа або потребує мінімальної термічної обробки за смаковими особливостями. Додаємо горішки — це теж білок, корисні жири.

Читайте також: Фінансова грамотність в Україні: про національної стратегії розповіла керівниця програм розвитку НБУ Олена Тригуб

Медіа-партнери
Прямий ефір