Українські полярники випустили енциклопедію про Антарктику: розмова зі співавтором праці
Дізнатися більше про будні українських полярників та природу самої Антарктиди тепер можна за допомогою нової книжки "Антарктика. 6 нарисів для тих, хто хоче знати більше". Перша масштабна україномовна енциклопедія про крижаний континент та участь українців у його вивченні. Усі деталі у "Ранку Вдома" дізнаємося від одного зі співавторів книжки, доктора біологічних наук, завідувача відділу біології та екології НАНЦ Івана Парнікози.
Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.
— Розкажіть, будь ласка, як виникла ідея створення цієї книжки?
— Для того, щоб зробити подібне зведення треба було багато інформації та час на її упорядкування. Ідея виникла у 2014 році, у сумний для нас рік. Полягала вона у тому, щоб різні фахівці поділилися знаннями про різні аспекти життєдіяльності Антарктики. Водночас це треба було зробити так, щоб всім було зрозуміло. Весь цей час ми збирали інформацію. Можемо зараз сказати, що дійсно у нас є що почитати про те, як виглядає цей регіон.
— Чому саме шість нарисів? Яким темам вони присвячені?
— Все залежало від авторів, які погодилися працювати над проєктом. Перший нарис присвячений природній історії Антарктики. Спочатку вона була льодовим континентом, потім зеленим континентом, потім знову льодовим. Тому ми проаналізували її історію та показали цей шлях.
У другому нарисі ми характеризували відкриття та дослідження Антарктики, але з великим акцентом саме на регіон, де знаходиться українська станція Академіка Вернадського.
Ми хотіли показати, що українці з'явилися в Антарктиці не в 1996 році, як заведено вважати, а набагато раніше. Тобто певний внесок у дослідження цього континенту ми таки зробили задовго до передачі станції Україні.
Наступний нарис — це нежива природа. Це геологія, клімат, рельєф, рослинний світ. Ми намагаємося показати нашим людям, що Антарктида не білий континент, а зелений континент.
Наступний нарис про тварин: пінгвінів, китів, антарктичних комарів та маленьких раків.
Ще один нарис, присвячений охороні природи Антарктики. Це дуже особливий момент. До нього повернемося пізніше.
— Скажіть, будь ласка, чи можна сприймати цю книжку саме як видання про ареал станції Вернадський?
— Так, як я вже казав, Антарктида досить великий континент за дуже гетерогенними умовами. Схарактеризувати всю Антарктиду відразу не можливо. Ми про неї знаємо найменше з-поміж континентів. Ми досі її вивчаємо, дізнаємося багато нового. Тут найпростіше зробити відкриття, найпростіше бути здивованим. Адже більша частина континенту перебуває під кригою.
Тому ми сконцентрувалися на нашому районі, тобто на околицях нашої станції, на зоні нашої відповідальності. Треба сказати, що коли ти концентруєшся на цьому, то ти більш серйозно входиш в тему.
Можна сказати, що дуже велика кількість інформацій у цій книзі — це результати дослідження українських вчених останніх років. Фактично вони з наукових публікацій адаптовані до того, щоб люди могли довідатися про те, як це все виглядає.
— У березні 2024 року наш колега Геннадій Куркін працював в Антарктиді. Повернувся дуже натхнений. Скільки, разів ви там були?
— Ви знаєте, після третього разу вже забуваєш. Здається я повертався сюди 10 разів. На щастя, Антарктида не належить жодній державі. Це бездержавна територія. Вона є під управлінням антарктичного договору низки держав.
Антарктида — це єдиний континент, який людина ще не згубила, на якому вона ще не воювала, який вона ще не забруднила відходами. Добре було б, якби Антарктида залишилася нейтральною, залишилася бездержавною, залишилася недоторканою.
— Можливо саме тому Антарктида досить цікава багатьом державам? Чи є якісь ще фактори?
— Якщо ви подивитесь на більшість глобусів, які є в торгових центрах, офісах, деінде, то можна побачити, що Антарктиди там немає. Антарктиди взагалі не існує в більшості наших уявлень про світ. Бо всі вважають, що там просто крига.
Водночас саме Антарктида найважливіше для формування погоди на всій земній кулі, на її південній частині переважно. Від того, що відбувається в Антарктиді, буде залежати, як буде виглядати планета найближчі десятиліття.
Тут прогнози не втішні. Бо кліматичні зміни в Антарктиді призводять до того, що глобальні циркуляції змінюються. Нас чекають досить серйозні зміни, які позначаються на практичних аспектах життя на нашій планеті.
— Сміливо можна заявляти про кліматичні зміни й в Україні?
— Так, зміни в Арктиці й в Антарктиці призводять до того, що до нас прориваються нові повітряні маси. Тобто змінюються атмосферні циркуляції. Всі це відчувають на собі, тому що клімат стає менш передбачуваним.
— Ми рухаємося в бік глобальнішого потепління, як прогнозують, чи навпаки?
— Так, звичайно, на планеті спостерігається глобальне потепління, але треба розуміти, що його наслідками інколи може бути й похолодання. Тобто все залежить від зміщення повітряних мас.
Якщо внаслідок потепління на нас будуть прориватися якісь холодні повітряні маси, то буде локальне похолодання в певних районах. Втім, я не метеоролог, тож не можу це коментувати.
— Де можна знайти книжку, яку написали українські вчені про Антарктиду?
— В інтернеті можна ввести назву та знайти книгу. Це безплатно. Більше інформацію на сторінці нашого центру у Facebook. Усі охочі можуть спокійно дібратися до цієї інформації та дізнатися, як виглядає не тільки Антарктида, але район Української Антарктичної станції.
Також цікаві гості "Ранку Вдома":
- Рекрдна кількість ліцензій, підготовка та очікування: інтерв'ю з президентом Паралімпійського комітету України
- Як вплинуть вибори у США на економіку України — пояснення інвесторки
- Реконструктивна хірургія обличчя військових та цивільних: про роботу французьких хірургів розповіли в Superhumans Center
- Серія подкастів "Вчися вухами": говоримо про навчання в аудіоформаті з представницею об'єднання "Смарт Освіта
- Знижки на товари та послуги від українських бізнесів зібрали на одному сайті: говоримо про проєкт Veteranam