У них немає грошової ціни: як визначається цінність археологічних знахідок, пояснили експерти

Золота скіфська пектораль. Фото: radiosvoboda.org

Згідно з чинним законодавством України, предмети археології не підлягають продажу або колекціонуванню приватними особами. Оскільки вони не є об'єктом продажу, то вони не мають грошової вартості в прямому розумінні. Про це розповіли учасники програми "Код ідентичності" телеканалу "Дім".

Водночас такі предмети, що перебувають у музейних фондах, мають страхову вартість.

"Страхова вартість не є ціною предмета, бо археологічні предмети, які здобуті в період після формування міжнародного законодавства (тобто після середині ХХ століття), не можна продавати, це не є предметом продажу", — пояснила провідна наукова співробітниця Скарбниці Національного музею історії України Оксана Ліфантій.

Наприклад, страхова вартість знаменитої золотої скіфської пекторалі становить понад 2 мільйони доларів, і це не є ціною цієї прикраси.

Пектораль — головний археологічний скарб України, знайдений у кургані Товста Могила в Дніпропетровській області 1971 року. Самій прикрасі 2400 років. Зважаючи на високу цінність, оригінал пекторалі зберігається в Скарбниці Національного музею історії України, а для демонстрації виставляється копія або голограма (гальванокопія), як це було на виставці "Крим — золотий острів у Чорному морі", відомої як "Скіфське золото".

"Оригінальну пектораль з 1990-х років не вивозять за межі України, демонструють тільки копію або гальванокопію. Пектораль з 2014 року майже постійно була замінена копією [в Національному музеї історії України] з метою безпеки, а всі інші експонати були виключно оригінальними. Уже після початку повномасштабного вторгнення 2022 року вся експозиція Скарбниці, за винятком деяких окремих предметів, була евакуйована. Але щоб продовжувати показувати, що собою являють ці речі, вирішено було виставити замість оригіналів копії", — розповіла Оксана Ліфантій.

Історичну цінність таких артефактів грошима неможливо оцінити.

"Ми оцінюємо їх як наш здобуток, який дійшов до нас із давніх часів. Ми не знаємо, скільки воно коштувало в давнину, оскільки в давнину воно не купувалося. Ми не маємо еквівалента. Це не товар, це спадщина", — наголосила археологиня, історикиня Евеліна Кравченко.

Повна версія програми: Скіфське золото: історія врятованої колекції — у програмі "Код ідентичності"

Прямий ефір