Судоми та епілептичні приступи, інсульт та інфаркт: як їх відрізнити та надати допомогу
Під керівництвом інструктора з першої допомоги FAST Євгена Палія вчимося діяти, якщо бачимо людину з судомами чи епілептичним приступом. Дізнаємося, як розрізняти інсульт та інфаркт. Експерт також спростує міфи, пов'язані з цими невідкладними станами. Всі деталі дізнавайтеся у постійній рубриці з до медичної допомоги у "Ранку Вдома".
Ведучі — Ірина Хоменко та Денис Мінін.
— Що таке епілепсія та судомний напад?
— Це два різних стани. Епілепсія — це хвороба, яка може спричиняти судомні напади. Але вони можуть виникати й з інших причин. Наприклад, внаслідок вживання алкоголю, наркотиків чи інших речовин, які впливають на роботу головного мозку.
Судомний напад — це неправильно змінена робота головного мозку. Можливо, це травма голови. Є генералізовані судоми. Коли виникає судомний напад по всьому тілу. Абсолютно кожен м'яз в тілі людини максимально сильно напружується. Настільки сильно, наскільки він ніколи в житті до цього не був напружений. Людина це не може ніяким чином контролювати.
— Як діяти, коли ми бачимо людину, у якої стався епілептичний напад?
— Треба зрозуміти чи були судоми, чи вони тільки зароджуються. Іноді при епілепсії людина може відчувати, що в неї зараз станеться приступ. Тому ми її підхоплюємо, плавно намагаємось вкласти на землю, відігнати інших людей, які хочуть їй все-таки щось запхати до рота. Ложку, палички для суші та інші тверді предмети, якими вони будуть намагатись витягнути того язика.
— Для чого це робили раніше?
— Бо вважали, що при судомному нападі язик перекриває дихальні шляхи. Втім, коли м'яз максимально напружений, він не буде перекривати дихальні шляхи. Це відбувається тільки тоді, коли повністю всі м'язи в організмі розслаблені настільки, що той м'язовий масив язика може перекрити саме вхід в дихальні шляхи.
Коли в людини судоми, в неї абсолютно всі м'язи напружені. Бажано не чіпати її в цей момент, аби не травмувати. Можливо, ми якось подіємо шкідливо на її суглоби. Єдине, що ми будемо робити, це тримати її голову, або підкласти під голову якийсь одяг. При цьому обов'язково викликаємо швидку допомогу, бо є невідкладний стан.
Контролюємо стан, контролюємо навколишніх, щоб вони не пхали нічого до рота постраждалому та підтримуємо голову. Тому що при судомах людина буде битися у конвульсіях та може завдати собі шкоди.
— Як визначити, що це саме епілептичний напад? Як діяти у разі судом, а як в епілептичному випадку?
— Наш алгоритм дій взагалі не змінюється. Перше, що ми робимо, це перевіряємо, чи нам безпечно. Потім наближаємось до людини, контролюємо інших людей для того, щоб вони не шкодили, і вже, власне, діємо. Одягаємо рукавички, захищаємо в першу чергу себе, захищаємо людину від сторонніх якихось предметів й тримаємо голову. Чекаємо, поки минуть судоми. Судоми зазвичай закінчуються самі. Не потрібно накривати голову, не потрібно ніяких інших рухів аби позбавити людину цього тригера людину. Це вже сталося, вже щось спровокувало цей напад. Просто чекаємо закінчення й контролюємо ситуацію.
Судоми закінчуються за три хвилини. Якщо цього не сталося, то треба слідкувати за диханням до приїзду швидкої. Тобто поки ми тримаємо голову постраждалого, хтось має викликати медиків. Судоми завершились, контролюємо стан. Людина у свідомості, перевіряємо, чи в неї все в порядку, чи вона приходить до тями. Якщо вона прийшла до тями, то ми кажемо йому чи їй про те, що були судоми.
Якщо людина знає свій діагноз, то вона лише подякує вам за допомогу. Якщо людина не розуміє, що з нею сталося, то треба бути обережним. Бажано передати її медикам та слідкувати за власною безпекою, бо реакції цієї людини непередбачувана.
Якщо людина без свідомості, ми повинні перевірити, чи є дихання, і потім вже перекласти в стабільне бокове положення, очікуючи на швидку допомогу і перевіряючи, чи не змінився стан. Тобто навіть якщо людина вийшла з цього стану епілепсії чи судом, але вона не приходить до тями, ми її повертаємо на бік та чекаємо медиків. Поки чекаємо, то обов'язково контролюємо ситуацію.
— Інфаркт та інсульт. Це два різні стани. Як визначити, що саме сталося?
— Це ті невідкладні стани, які також треба вміти розрізняти. Єдина допомога — швидко викликати медиків. В наказі МОЗ № 441 є виключення. При підозрі на серцевий напад, інфаркт, ми можемо дати постраждалій особі ацетилсаліцилову кислоту, аспірин. Щоб не утворювалися тромби в крові.
Але є нюанс. Коли ми даємо будь-кому якісь лікарські засоби, то повинні впевнитися в тому, що в цієї людини немає алергії на цей препарат. У деяких людей є алергія на аспірин, навіть на таблетки від алергії.
— Назвіть, будь ласка, ознаки розвитку інфаркту.
— Давайте спочатку зрозуміємо, що таке серцевий напад або інфаркт. Це закупорка коронарної судини, тобто проблема з кровообігом в серцевому м'язі, коли серце недоотримує або погано отримує кров.
Інфаркт супроводжується наступними зовнішніми ознаками. Сильний біль в грудях. Саме по центру грудної клітки, за грудиною. Людина може сказати, що їй досить важко дихати, вона не може зробити глибокий вдих. Вона не зможе вдихнути.
— Що ми ще можемо зрозуміти, щоб максимально швидко викликати швидку та описувати їм те, що ми бачимо?
— Диспетчеру "швидкої" пояснюємо зовнішні ознаки: "Сидить чоловік на зупинці, в нього погане дихання, в нього посиніла нижня губа, холодний піт. Йому важко дихати, йому пече в грудях". Це те, що нам може дати чіткі зовнішні ознаки про розвиток якогось невідкладного стану. Абсолютно достатньо описати його медикам. До їхнього приїзду ми обов'язково залишаємось поряд з потерпілим.
Це той невідкладний стан, який може супроводжуватися втратою свідомості. Бажано, щоб людина, яка сидить на певній висоті, коли втратить свідомість і впаде, не вдарилась головою. Можемо посадити цю людину в позу мислителя. Це така позиція, коли вона трошки підтримує голову і в неї немає додаткового тиску на діафрагму, їй легко буде дихати.
— Як зрозуміти, що це інсульт?
— Інсульт — це також проблема з кровообігом, але вже в головному мозку. Нам потрібно зрозуміти, які зовнішні ознаки вказують на цей невідкладний стан. У людини може бути змінена симетрія обличчя. Можливо, якась частина щоки, брови, губи опуститься, осунеться. Людина може не розуміти, де вона знаходиться, в неї буде максимально сильно запаморочення, сплутана мова, буде дезорієнтація та втрат пам'яті.
Ніяких маніпуляцій, окрім максимально швидкого виклику екстреної медичної допомоги ми на цьому етапі не робимо. Жодних проколів чи надрізів на шкірі, як колись казали, ми не робимо. Викликаємо швидку допомогу й контролюємо стан до приїзду швидкої допомоги.
Читайте також: Як автоматичний дефібрилятор допомагає врятувати життя — домедична допомога