Що таке енергетичний менеджмент та чому важливо задовольняти свої потреби — інтерв'ю з психологинею Аллою Заяць

Алла Заяць. Фото: facebook.com/alla.zayac.9

Хочеться, щоб кожен з нас починав ранок сповненим сил та енергії, і протягом дня був ефективним. На жаль, це вдається небагатьом, а особливо в умовах стресу. Тому для багатьох стануть актуальними поради з книги "Енергетичний менеджмент. Практичний посібник з керування власною енергією". В "Ранку Вдома" зустрічаємо авторку книги, психологиню Аллу Заяць.

— Що таке енергія? Як ми з цим можемо працювати?

— Енергія — це внутрішня сила, внутрішні рушій. Іноді людина каже, що це певний потенціал, сила, яка є в мене всередині. Якщо це сила, то її можна якось почати вимірювати. Свого часу я задумалася над тим, як вимірювати внутрішню силу, як вони виникає, чи вона закладена у нас від народження? Тож в мене було завдання дізнатися, від чого це все залежить і як це працює.

Чому в одних її багато, а у інших мало. Чи дійсно це вроджена якість? Що тут залежить від нашої поведінки?

— Цей потенціал вроджений. Протягом свого життя ми вчимося ним керувати: використовувати потенціал, шукати можливості і шукати своє покликання. Зазвичай, на тренінгах чи на заняттях я запитаю: "Що потрібно для того, щоб була енергія?". Банальне запитання. Переважно люди дають правильні відповіді. Спочатку іде фізіологія.

Коли почали досліджувати це питання, то зрозуміла, що енергія є насамперед в тих людей, які піклуються про своє здоров'я. Тобто, перший компонент, який потрібен для того, щоб була енергія це те, наскільки ми добре себе почуваю в тілі. Чим краще ми будемо фізично почуватися, тим буде більше енергії.

Другий компонент, який впливає на рівень енергії — емоційний стан. Звісно треба піклуватися про емоційний комфорт, не накопичувати проблеми. Піклуватися — це навчика, яку ми повинні передати нашим дітям.

Є ще глибший рівень — це наші потреби. Незадовлені потреби забирають нашу енергію. Тож ключова нитка моєї книжки — задоволення потреб. Ми півтора роки перебуваємо у режимі виживання. Люди не усвідомлюють своїх потреб.

Існує правило, яке свідчить про те, що людина, яка виживає не може розвиватися. Коли вся енергія іде на те, щоб просто функціонувати, то ми відходимо від того, чого дійсно хочемо. Чи для мене важлива зараз повага? Чи я хочу близькості? Чи я хочу самоствердження чи відновлення? Тобто потреби — це третій компонент. Розуміння їх є дуже важливим етапом в житті кожної людини, бо це ключ до потенціалу.

Це ще не все. Знати свої потреби — класно, але іноді ми нічого не робимо для їхнього задоволення. Тож четвертий компонент — мотиви. Мотиви — це той спосіб, який обирають для задоволення потреби. Якщо людина потребує близькості, то стосунки — це той інструмент, який вона вибере для того, щоб задовільнити цю потребу.

— Тобто усвідомлення своїх потреб і розуміння, як їх задовольнити, потребує енергії. При цьому цей процес наповнює нас енергією. Замкнене коло. Як це працює?

— Все просто. Якщо думки забирають енергію, то діїї — наповнюють. Ми не кажемо, чи правильні ці дії, чи ні. Будь-яка дія, замість думки, буде піднімати енергію.

Навіть коли людина хоче ухвалити складне рішення, то спочатку треба підняти рівень енергії. Бо коли рішення буде прийняте з низьким рівнем енергії, то людина може не завершити справу.

Тому спочатку треба попіклуватися про себе, а вже потім знаходити якісь цікаві інсайти, якісь думки, які дадуть більше енергії.

Ви кажете про усвідомлення своїх потреб, своєї місії, своїх бажань. Здається, це взагалі не на часі. Чи можемо ми відмовитися від них і при цьому зберегти свою особистість? 

— Треба розуміти ціну відмови. Зрештою, це призведе до того, що ми не будемо ефективними в повному розумінні. Як людина, як мама, як донька, як сестра, як працівниця. Коли людина перестає піклуватись про себе, це має негативні наслідків. Це може бути тривожний розлад, депресія. Це потребуватиме реабілітації та лікування.

Тобто прагнути до чогось, в розрізі ментального здоров'я, це необхідність.  Треба усвідомлювати той факт, що у людина, у якої мало енергії, нічого не може змінити. Для того, щоб діяти потрібно стабілізувати себе.

Ми даємо мало простору на те, щоб відновити свою нервову систему. Зрештою, це призводить до того, що людина просто може емоційно вигоріти. Гадаю, завжди треба піклуватись про себе. Я це пояснюю людям.

Ми повинні будувати життя тут і піклуватись про себе. Бо коли буде перемога, наші хлопці повернуться до життя. Вони не хочуть додаткових воєн, сварок та конфліктів.

Наше головне завдання перед ними — створити таке середовище, в яке вони зможуть повернутися і реабілітуватися, і відновитися. Ми маємо робити все можливе, щоб піклуватись про себе, тоді ми будемо ефективними громадянами.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір