Кому передбачене безплатне лікування у Центрі складного ендопротезування та біоніки — інтерв'ю з лікарем Андрієм Масиком

Андрій Масик. Скриншот: kanaldim.tv

Перший в Україні "Центр складного ендопротезування, остеоінтеграції та біоніки" допомагає пацієнтам з надскладними випадками дефектів кісток та суглобів. Йдеться, зокрема, про військовослужбовців, яким не підходять звичайні протези.

Фахівцям центру вдалося провести вже 10 складних операцій з протезування. До таких операцій пацієнтів готують кілька тижнів. Сама операція тривала та дорога.

Завдяки підтримці благодійного фонду "Центр спасіння життя" та інших партнерів військовослужбовці проходять лікування безоплатно. Про це в ефірі "Ранку Вдома" повідомив медичний директор клініки "Мірум" Андрій Масик.

— Розкажіть, будь ласка, про проєкт безоплатної допомоги військовослужбовцям зі складними дефектами суглобів та кісток із застосуванням сучасних технологій.

— З початку повномасштабного вторгнення кількість військових, які постраждали під час бойових дій, виросла в рази. Дуже багато військових саме з ампутаціями кінцівок. Особливо багато таких з району Бахмута. В загальному ця цифра складає близько шести тисяч ампутації в рік. Зрозуміло, ампутації можуть бути різними. Є ситуації, коли втрачається повністю кінцівка.

Проте залишок кістки все-таки залишається. Наприклад, це стегнова кістка або велика гомілкова. Це дозволяє закріпити сучасний протез. Головні функції цієї кінцівки будуть збережені настільки, наскільки це буде зручно для цього військового. Якщо це рука, то людина може взяти в руки чашку. Якщо нога, то навіть можна знову водити авто. У нас є такий приклад.

Тобто коли ми кажемо про складні дефекти суглобів та кісток, йдеться про ампутовані кінцівки і про їхнє протезування. Тобто це проєкт із протезування?

— Так, це проєкт із протезування. На базі нашої клініки створений Центр складного ендопротезування. Складне ендопротезування розроблене для тих людей, які втрачають  кінцівку. Розроблені остеоінтегративні протези, коли металева частина вживлюється в саму кістку.

Ми всі знайомі з протезами, які знімаються. Тобто мають гільзу, в яку опускається залишок кінцівки. Так, це повноцінний протез. Проте остеоінтегративний є кращим, функціональнішим і зручнішим для пацієнта. Його встановлення, мають певні покази, він не трохи складний в догляді. Проте це класне рішення для тих пацієнтів, яким не підходить використання стандартного протеза.

Йдеться про технології, завдяки яким можна поставити остеоінтегративні протези. Це нові технології в Україні?

— Це достатньо нова технологія. Вона і в світі достатньо нова. В Україні є досвід встановлення таких протезів. Зараз ми сподіваємося продовжити ту роботу, тому що ми запрошуємо колег з-за кордону, які це використовують декілька років у своїй практиці.

Хто фінансує проєкт?

— Зараз проєкт, який реалізується на базі нашої клініки, фінансується Фондом "Центр спасіння життя".

Тобто в планах реалізація проєкту на базі інших медзакладів?

— Поки що Центр складного ендопротезування працює на базі нашої клініки. Ми опрацюємо технологію для того, щоб можна було поширити цю технологію на інші заклади. Звичайно, хотілось би підтримки держави, тому що таке ендопротезування дороге. Дякуємо "Центру спасіння життя" за те, що вони знаходять бійців, які реально потребують саме такого виду протезування. Цей благодійний фонд покриває видатки. 

До речі, яка кількість військових може отримати послугу у вашому центрі? Як військовим потрапити на проєкт?

— Кандидатів обирає "Центр спасіння життя". Як правило, вони мають свої канали збору інформації про цих людей. Ми їх бачимо вже, як пацієнтів.

Перед тим, як ухвалюється рішення про протезування, ми збираємо консиліум з травматологів, які будуть проводити це ендопротезування. Вони вивчають медичну документацію, рентгенівські знімки, комп'ютерну томографію кінцівки і вирішують, чи взагалі це можливо. Цей відбір може тривати і не один день, і не один тиждень, і, можливо, місяці.

Все залежить від того, наскільки є інфікованою рана, яка залишається, чи є вона взагалі, чи була взагалі інфікована. Практично всі рани військові є інфікованими. Проте ефект від лікування колег на попередніх етапах може бути прекрасним, а може бути і не дуже.

Кожен випадок унікальний. До кожного із них створюється 3D модель залишків кісток. Після того створюється 3D-модель протеза, а потмі і сам протез з титану.

Тобто це процес складний, індивідуальний. Поки ми вивчаємо ці технології. Тому "Центр спасіння життя" підбирає простіші випадки. Безумовно, надаліми зможемопрацювати зі складнішими випадками.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір