В Україні триває розіграш 13 будинків для ВПО — інтерв'ю з засновниками фонду "Район #1"

Волонтери проєкту "Район #1". Фото: districtone.foundation

Благодійний фонд "Район #1" оголосив про початок конкурсу для внутрішніх переселенців. Учасникам пропонують безплатне житло та працевлаштування у Чернігівській області. Як виникла ідея унікального для України проєкту, які умови конкурсу та як він вплине на розвиток громади. Про це у "Ранку Вдома" розповіли засновники фонду "Район #1" Андрій Копиленко та Андрій Тітаренко.

Розкажіть, будь ласка, про яке житло в Чернігівській області йдеться. Де, що це за будинки і хто їх побудував?

Тітаренко: Побудували ми. Цей проєкт почали розробляти торік влітку.  Ідея виникла після того, як ми дізналися, скільки взагалі коштує для міжнародних організацій допомога переміщеним особам, тимчасове житло, в тому числі модульні будинки. Ми замислились над тим, що ми в принципі можемо придумати щось, що б допомогло заселити цих людей в постійне житло. Згодом, після того, як ми почали працювати з Новобасанською територіальною громадою, ми і придумали цей проєкт.

Ми домовились про те, що громада виділяє нам землю під будівництво, ми будуємо всередині села тринадцять будинків. Від громади ми отримуємо запит на ці вакансії, яких вони потребують. Ми пропонуємо після цього сім'ям вимушено переміщених осіб податись на конкурс. Якщо людина з сім'ї має певну кваліфікацію, досвід і бажання працювати на громаду. Тобто тільки одна людина в принципі з сім'ї повинна працювати. За п'ять років ця сім'я інтегрується, асимілюються і продовжують жити в громаді, то ці будинки переходять в їх власність.

Таким чином ми плануємо розв'язувати проблему з житлом для сімей, які втратили своє житло. Вони мають можливість спробувати знайти собі нове життя. І для того, щоб ми далі могли перемикатися на інших людей ми додали елемент працевлаштування. Люди таким чином зможуть заробляти на життя, а ми надаємо можливість та дах над головою.

Що це за будинки? Як вам вдалося їх побудувати за рік?

Копиленко: Їх не 13, їх вже 30.  Просто лише 13 будинків передбачені якраз для цього конкурсу, для ВПО. В самій громаді ми збудували 26 будинків, 13 — для місцевих, тому що громада була в окупації, багато будинків просто були знищені. Ще 13 будинків —  для ВПО.

Насправді ми досить довго шукали технологію, яка дозволить ефективно, швидко і не дуже дорого будувати. До того ж ми врахували той момент, що будівництво триватиме восени та взимку. Таким чином ми обрали варінат каркасного будівництва, звернулися до американських, фінських канадських технологій. Вони вже сотні років так будують.

Наприклад, в Сполучених Штатах Америки часті катаклізми і там проблема швидкої відбудови стала системною роботою. Саме тому вони будують навіть величезні будинки з дерева у каркасній технології. Ми розуміли, що після війни або після звільнення території, постане необхідність у швидкому будівництві житла, відбудові. Для цього потрібні типові рішення.

Ми прагнули розробити одне з таких рішень, не обов'язково єдине. Ми теж не Радянський Союз, де всі будиночки однакові, але все одно робити і відбудовувати там кожен будинок окремо по якомусь там персональному проєкту — це довго.

В нас є кілька варіантів будинків для різної кількості людей. Ми спочатку збудували три тестові будинки в Київській області для родин, у яких було знищено житло. Потім перейшли в Чернігівську область і там збудували 26 будівель. В планах до кінця року звести ще 25 будинків в Херсонській області.

Ви залучали інвестиції чи шукали міжнародних донорів. Розкажіть, хто вас підтримав?

Тітаренко: Без інвестицій ми б нічого не змогли. Спочатку думали збирати гроші з українців, але усвідомили, це не дуже етично просити гроші в українців на відбудову. Краще ці гроші передати на допомогу військовим. Бюджети доволі великі.

Ми вибудовували таку структуру фонду і команди, щоб бути прозорими та залучати іноземних партнерів. Наразі ми співпрацюємо з декількома іноземними європейськими фондами, які і фінансують наші проекти. Це німецькі організації.

Розкажіть, будь ласка, про конкурс. Хто може пртенедувати на житло та роботу в рамках проєкту?

Тітаренко: Головна умова — це кваліфікація, досвід і бажання. У нас є 11 вакансій, вони представлені на сайті нашого партнера. Ми розробили спеціальний сайт-анкету якраз для того, щоб допомогти подавати всі документи.

Ми ще просимо надати документи демографічні. Там є певні критерії, по яким ми оцінюємо сім'ю бенефіціарів. Це наявність і кількість дітей, людей похилого віку, людей з інвалідністю, людей, які отримали поранення чи травми під час військових дій. Це все враховується.

Тобто ми не тільки оцінюємо профпридатність. Ми оцінюємо в принципі соціальну уразливість сім'ї. Саме за цими критеріями обираємо сім'ї, яким нададуть роботу та житло.

Це насправді серйозна історія, це доволі великі гроші. Ми хочемо бути впевнені, що люди не поїдуть за рік, що вони потребують цю роботу та житло.

Для громади — це теж виклик, адже вони приймають нових людей. В принципі, це одна з ідей цього проєкту — ревіталізація села. Ми прагнемо і людям допомогти, і громадам допомогти.

Зокрема, громади можуть отримати нових спеціалістів. Треба попрацювати, щоб податись на цей конкурс. Втім, мені здається, це того варте.

До якого числа триватиме сам конкурс? Що буде після його завершення?  

Тітаренко: До 8 вересня. Далі у нас будуть сесії тристоронні: ми, наш німецький партнер і громада. Ми будемо погоджувати кандидатів. Після цього у нас буде серія інтерв'ю з цими кандидатами. Ми хочемо з ними поговорити, а потім ми цих кандидатів запросимо до громади для того, щоб всі вже підтвердили свої наміри і будемо підписувати договори по безкоштовній оренді житла з подальшою передачею. Громада вже буде цих людей працевлаштовувати.

Чи багато заявок ви вже отримали? Наскільки люди зацікавлені?

Тітаренко: Кількість не буду казати, але наведу один приклад. Це перший раз, коли іноземні фонди співпрацюють з державною програмою "Дія". Тобто в анкеті є верифікація довідки ВПО через "Дію". Там настільки велике навантаження, що цей модуль верифікації, який є в "Дії", кожен день падає. Спеціалісти "Дії" швидко цю проблему розв'язують.

Анкет багато. Люди не одразу їх заповнюють, але про інціативу знають і цікавляться нею. За перший день було 56 анкет, до прикладу.

Це такий складний соціальний проєкт, щоб всім було комфортно, щоб всі були задоволені. Ми вважаємо, що розв'язання гуманітарних проблем — не іграшка. Якщо усе в нас вийде, то ми з радістю передамо цю розробку державі, громадам, іншим фондам, як варіант вирішення проблем переселенців.

Також сподіваємось, що це стане в нагоді організаціям, в яких є фінансування, але вони не знають, як правильно підійти до питання.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір