Сексизм та відсутність військової форми: експертка Катерина Приймак розповіла, як жінки служать в ЗСУ

Катерина Приймак. Фото: kanaldom.tv

Як змінилося ставлення до жінки у Збройних силах України від початку повномасштабного вторгнення Росії? Коли з'явиться жіноча військова форма та як подолати сексизм в армії? Відповіді на ці питання у "Ранку Вдома" дала заступниця голови "Жіночого ветеранського руху", експертка в темі гендерного питання на війні Катерина Приймак.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Чи змінюється ставлення до жінки в Збройних Силах України?

— Ми в організації "Жіночий ветеранський рух" давно працюємо з темою жіночих прав в армії. Багато наших жінок служили на бойових посадах в АТО/ООС, але юридично вони значились, як швачки чи комірниці. У відповідь на цю несправедливість ми ініціювали адвокаційну кампанію "Невидимий батальйон", завдяки якій чотири роки тому почали удосконалювати законодавство. Врешті вдалося відкрити для жінок шістдесят три бойові посади. В рамках цієї ініціативи в країні зняли обмеження для дівчат щодо вступу у військові ліцеї. Тепер дівчата можуть обрати кар'єру офіцерок. Поступово змінюється спектр надання медичних послуг жінкам в армії, змінюється матеріально-технічне забезпечення. Проте проблеми залишаються. Досі в армії немає поняття "жіноча форма", хоча у ЗСУ служать шістдесят тисяч жінок, які виконують бойові завдання і функціонал для них дуже важливий. Наша організація надає жінкам, які на фронті, форму. Ми адвокатуємо це питання на вищому рівні в Міноборони. Нині група жінок тестує літню форму.

Як змінився побут жінки в Збройних силах України? 

 — Жінка в армії виконує такі ж бойові задачі, які й чоловік. Тобто побут такий самий, як і в інших солдат. Питання в тому, що у жінки інші потреби. Починаючи від засобів гігієни, завершуючи тою ж формою. Треба розуміти, що жінки, які наважуються на виконання бойових задач, зазвичай дуже вмотивовані, терплячі. Втім, сьогодні усі військові викладаються на повну для нашого захисту.

Чи змінилася гендерна проблематика з початком повномасштабної війни?

— Якщо ти сексист, то ти не можеш завтра прокинутись іншим. Над цим треба працювати. Часто чоловіки стверджують, що жінки в армії — це погано. Тобто досі у нашому суспільстві переважають стереотипи. Але жінки довели, що можуть боронити свою країну на рівні з чоловіками. Ми не говоримо про те, що всім жінкам місце в армії, але в ЗСУ точно немає місця сексизму. Також треба працювати з темою сексуальних домагань в армії. Раніше ця тема була табуйована. Тепер про це говорять відкрито. З початком великої війни зник наратив про те, що жінка — берегиня, а чоловік — захисник. Люди давним-давно вийшли з такої гендерної дихотомії. Головне зраз не гендер, а навички й професіоналізм. Жінки, наприклад, класно справляються з дронами, можуть займатися аеророзвідкою. Тепер більше інструментів доступні жінкам. Армія для жінки — це не груба сила, це розум та витривалість.

Як можна підтримати військових, які повертаються з фронту? Яких тем важливо уникати у спілкуванні?

— Зараз змінилося ставлення до військових. Правильні наративи проголошуються на державному рівні, культивується вдячність до військових, ворога називають його іменем. Це те, на що чекали багато років ветерани російсько-української війни. З усіма військовими треба нормально спілкуватися, як зі звичайними людьми. Нашому суспільству бракує емпатії. Це не лише про військових, а й про переселенців і біженців. Це про критику тих, хто лишився і тих, хто поїхав. Дуже багато світлого й доброго видно зараз в темряві. Проте цих славнозвісних українських сварок у мережі теж вистачає. Ми маємо навчитися спокійно висловлювати свою думку і дбати про те, щоб нікого не образити. Не тільки військового, а й цивільного.

Читайте також: Права жінок на війні: розмова з Катериною Приймак

Медіа-партнери
Прямий ефір