"Путін" із "Будинку "Слово": актор Дмитро Олійник розповів про створення свого персонажа
Стрічка Тараса Томенка "Будинок "Слово": Нескінчений роман" стала однією з найгучніших прем'єр 2024 року. Події, що лягли в основу фільму — історія українських письменників покоління Розстріляного відродження, яких 1927 року зібрали під одним дахом у Харкові. Головним антагоністом у фільмі виступив вигаданий агент спецслужб Володимир Акімов. Його зіграв Дмитро Олійник. Про схожість свого персонажа з Путіним він розповів у програмі "КіноХаб" телеканалу "Дім".
Одним з головних героїв фільму "Будинок "Слово": Нескінчений роман" є письменник Микола Хвильовий — ідейний натхненник мистецького гасла "Геть від Москви!", один з найвідоміших представників Розстріляного відродження. Він разом із іншими митцями мешкав у будинку "Слово" в Харкові. У цій будівлі письменників прослуховували, на них доносили свої ж — колеги, дружини, працівники. Однак агента спецслужб Володимира Акімова, як і його потаємної кімнати для прослуховувань, які зображені у стрічці, насправді не існувало.
Акімов — це збірний образ репресивної радянської системи, яка знищувала українських літераторів. Окремі емоції цей персонаж викликає ще й завдяки схожості актора Дмитра Олійника з Володимиром Путіним.
"Те, що я схожий на Путіна, — це ж найклікабельніший заголовок. Глядачі заходять на нього, і давай дивитися. Це ж хороша замануха. Я отримую різні відгуки. 90% відгуків — хороших, коли люди пишуть: "Ми його зненавиділи, ми хочемо вбити твого персонажа". Хтось каже, що ми ненавидимо твого персонажа і нам не подобається твоя гра", — каже актор.
На проби до стрічки Дмитро вперше потрапив 2018 року. Тоді планувалось, що він зіграє художника Анатолія Петрицького, котрий теж мешкав у будинку "Слово". За словами актора, до проб він нічого не знав про цей будинок.
"Я до 2018-го абсолютно нічого не чув про цей будинок, взагалі нічого не знав про це явище. Звичайно, прізвища митців того часу, які жили в цьому будинку, були мені відомі, але про саме явище, що їх зібрали під одним дахом, взагалі нічого. Я думав, що це якась вигадка. Моніторю в інтернеті. В "Вікіпедії" невеличка стаття. Бачу, що вже є документальний фільм", — розповідає Олійник.
На основі своїх досліджень історій письменників того часу спочатку режисер Тарас Томенко представив документальну стрічку "Будинок "Слово" (2017), а вже потім випустив художній фільм "Будинок "Слово": Нескінчений роман". Документальний можна офіційно переглянути на YouTube.
У фінальній версії сценарію художника Анатолія Петрицького вирізали, проте команда не хотіла втрачати такого актора, тож запропонувала йому іншу роль.
"Десь місяця два — нічого. Думав, ну все, значить, не пройшов. А потім Наталя (кастинг-директорка Наталя Наталушко, — ред.) мені знов пише: "Режисер зацікавився, хоче спробувати тебе на головного антагоніста — Володимира Акімова. Він не жив у цьому будинку, це вигаданий персонаж. Але приїжджай, спробуй. Ось тобі сценарій", — поділився виконавець ролі Акімова.
Режисер стрічки зізнався, що внутрішньо одразу вирішив зробити головну ставку на Дмитра Олійника, а Володимир Акімов насправді є темною стороною Миколи Хвильового як письменника.
Повна версія інтерв'ю: Фільм "Будинок "Слово": інтерв'ю з режисером Тарасом Томенком та виконавцем головної ролі Дмитром Олійником