Про мову, Євробачення, "чорну діру" та віру в майбутнє: Дмитро Шуров в гостях у #Муз_Оборони

Дмитро Шуров — композитор, аранжувальник, співак та автор пісень, лідер гурту Pianoбой. Має десятки хітів, безліч концертів, мільйони фанатів та престижні музичні премії. Створює музику до спектаклів, фільмів, а також саундтреки до серіалів. У програмі #Муз_Оборона на телеканалі "Дом" Дмитро розповів про війну, особисту прірву, з якої його витягла музика, концерти перед військовими, нацвідбір Євробачення-2023 та створення пісні "Триматись своїх".

Після початку війни, 2014 році аби підтримати свою країну, музикант став писати пісні українською. 

"Вже тоді було відчуття, що землю з-під ніг вибито. Це стало дуже впливати на творчість", — говорить артист.

З початку повномасштабного вторгнення Дмитро припинив писати музику. Він втратив натхнення і занурився у волонтерство, виступи перед військовими та благодійні концерти. 

"Було очевидно, що так як раніше — просто, легко, безтурботно — ніколи вже не буде", — каже він.

Попри все Дмитро Шуров продовжує підтримувати музичний фронт нашої країни, ставши продюсером національного відбору на Євробачення-2023.

"З 2014 року все змінилося і почало змінюватися дуже швидко. З'явилась україномовна версія пісні "Родина" — "Вітчизна". Вона ніколи б не з'явилася, якби поетеса і вчителька з Лисичанська Катерина Геленко не написала мені листа. "Родина" дуже надихнула її зробити україномовну версію", — розповідає Дмитро Шуров.

Мова

Мова дуже важлива, наголошує виконавець. Важливо вміти користуватися нею, що набагато важче на його думку. Аби з 2014 року почати писати україномовні пісні артисту довелося повністю зануритися в творчість українських митців: читати багато української поезії, слухати українську музику.

"З дитинства я майже в рівних пропорціях чув українську і російську. Мої дідусь і бабуся з маминого боку — щирі українці, А з іншого боку — військова сім'я, яка все життя спілкувалася російською. Для мене завжди було важливо знати українську і російську, також вивчити ще декілька мов. Те, що я вільно спілкуюся англійською та французькою мені дуже допомагає. Ми не можемо бути нацією без мови", — каже музикант.

Вдома Дмитро все більше і більше спілкується українською. Нещодавно виконавець відзначив 20-річчя стосунків з дружиною Ольгою. Син Лев не знає української, але володіє англійською на рівні носія мови. Хлопець навчається в Англії, що було його давньою мрією, на факультеті сонграйтер — автора пісень.

"Нам дуже потрібні люди з досвідом навчання та роботи за кордоном. Саме вони будуть формувати наш майбутній культурний форум. Коли Лев вивчиться і досягне певних успіхів, він дуже хоче повернутися в Україну, працювати і бути корисним тут", — каже Дмитро Шуров. 

Лев, син Дмитра Шурова. Фото: facebook.com/pianoboy.band

Повномасштабна війна

У лютому 2022 року Pianoбой активно гастролював. На 24-е був запланований виступ у Буковелі, але артист із родиною поїхав туди днем раніше, аби встигнути покататися на лижах. Тож в день повномасштабного вторгнення Росії Шуров опинився в Карпатах фактично без документів, без грошей, з лижними костюмами і клавішними. 

"Перші дні ми просто були в стані шоку і намагалися витягти рідних з Києва. Коли вдалося витягнути наш мікроавтобус, я почав розвозити гуманітарні вантажі. Так і прийшов перший місяць. В той момент я був впевнений, що все змінилося і більше музикою я не займатимуся. Ми жили з відчуттям, що ми втратили будинок, професію, все в принципі. Це дуже страшне відчуття", — ділиться співак. 

Мікроавтобус Дмитра Шурова з гуманітарною допомогою. Фото: facebook.com/pianoboy.band

Концерти 

Дмитро Шуров не грав до середини квітня. На початку місяця йому вперше надійшла пропозиція поїхати заспівати до військових, але він відповів: "Та ви шо, яка музика?" Тоді, зізнається виконавець, навіть музика в машині викликала у нього сльози.

"В екстремальних ситуаціях чи коли ти в постійному нервовому напруженні перебуваєш, музика все відкриває", — пояснює Дмитро.

Невдовзі після того музикант таки зіграв концерт — для Національної гвардії України. Після нього він відчув, що музика може стати порятунком від важкого душевного стану.

"Я бачив людей, яким набагато важче, які ризикують життям. Спілкувався з ними і відчув, що їм важливо, що ми вдихаємо один і той самий пил і співаємо разом, дивимося в очі. Перший концерт я просто проплакав, а коли почав співати "Вітчизну", мене взагалі розквасило. Але нащо військовим концерт артиста, який просто сидить і плаче? Тому наприкінці я виконав We Are the Champions гурту Queen і все стало на свої місця", — ділиться спогадами виконавець.

За 2022 рік Pianoбой зіграв близько 100 благодійних концертів. Своїм виступом музиканти намагаються бодай на годинку відволікти військових від їх важкої справи та трохи розслабити.

"Навіть за декілька кілометрів до лінії фронту військові хочуть згадати про романтику і відчути життя. Вони не закам'янілі, вони — живі люди. Ці концерти є також дуже важливими для мене. Саме вони витягли мене з чорної діри", — зізнається артист. 

В середині листопада 2022 року Дмитро Шуров відвідав Херсон. Це був п'ятий день після деокупації міста і заїхати в нього було нелегко. Артист влаштував імпровізований концерт прямісінько на площі поряд із українськими військовими.

Дмитро Шуров. Фото: kanaldom.tv

Нацвідбір на Євробачення-2023

У серпні Дмитро отримав дзвінок щодо Євробачення-2023. Він здивувався, бо гадав, що влаштовувати нацвідбір під час війни ніхто не буде.

"Я дуже хотів взяти в цьому участь. Важливо було не зупинятися і щоб музика отримувала якісь стимули. За відсутності в країні фестивалів, концертів та місця в ефірі для музики, відбір Євробачення залишився єдиним ресурсом, де нова українська музика могла себе показати. Я подумав, що можу привнести свій смак і досвід в цю справу і спробувати зробити так, щоб Україна побачила щось нове — своє сучасне музичне обличчя", — пояснює артист. 

Для національного відбору Дмитро Шуров провів величезну роботу, включно з психологічною і заохочувальною. Когось, каже, треба було підняти з дна, когось — вмовити, комусь — допомогти обрати пісню. Кастинги там репетиції перед нацвідбором теж провести було непросто — кілька разів під час масованих обстрілів артистам доводилося спускатися в укриття. Попри все, Дмитро Шуров впевнений, що воно було того варте.

Дмитро Шуров. Фото: kanaldom.tv

"Триматись своїх"

Пісню "Триматись своїх" музикант написав у квітні 2021 року. Дмитро каже, що майже ніколи не пише про те, що відбувається тут і зараз, але часто трапляється так, що написані композиції дещо випереджають події. За кілька днів до 24 лютого 2022 року музикант Сергій Гризлов записав до пісні гітарне соло і пішов на фронт.

"Увесь 2022 рік, оскільки він постійно десь там на передові, ми майже на кожному концерті передаємо йому привіт і вмикаємо це його соло. Я навіть за звичкою якось сказав: "Серьога, давай!" Він на своєму місці. Як і я. Це головне", — каже Дмитро Шуров.

Відеокліп на пісню зняли у травні 2022 року на території зачиненого Міжнародного аеропорту "Бориспіль". Це була майже неможлива задача під час війни. 

"Незадовго до того ми грали для хлопців, які захищають аеропорт. Ми познайомили з керівництвом і поговорили про те, що було б круто зробити тут щось таке, що дасть українцям відчуття, що все запрацює. Вони сказали: "Клас, давайте!" Однак військові були проти, бо тоді були постійні тривоги. Замість десяти годин зйомок ми, здається, знімали шість. Чотири з них посиділи на декілька рівнів під землею. Був момент, коли ми знімали на злітній смузі, і мене військові просто схопили і разом із клавішними затягли в підвал", — згадує співак.

Знімання кліпу на пісню "Триматись своїх". Фото: facebook.com/pianoboy.band

Бути в пустому аеропорті було спочатку дико, каже Дмитро Шуров. Незвично було бачити порожні ескалатори, зони прибуття, де зазвичай зустрічав рідних, де українці чекали на спортсменів, що поверталися зі змагань за кордоном.

"Ця пісня про те, що в нас є ми. Це все, що нам треба — робити свою справу і вірити одне в одного. Мені дуже хотілося б, щоб вона була піснею нашої перемоги, нашого повернення до минулого життя, нашою відбудовою. Я дуже хочу, щоб у нас було майбутнє, це як мінімум. Все решта має вже додаватися до цього", — каже Дмитро Шуров.

Попередні випуски #Муз_Оборони:

Прямий ефір