"Поки чоловік був на фронті, я просунула етикетку з його профілем": про роботу виноробні SHEVINO розповіла Наталія Шевченко

Вино бренду SHEVINO. Фото: kanaldim.tv

Одеський чорний — це сорт винограду та культове українське сухе червоне вино, яке стало справжньою візитною карткою та флагманським сортом Одеського регіону й усієї України. Одним із найяскравіших і найтитулованіших крафтових виробників цього вина є сімейна виноробня Мар’яна та Наталії Шевченко (бренд SHEVINO). Про особливості її роботи в проєкті "Міста" розповіла сомельє Наталія Шевченко.

Виноробня родини Шевченків розташована в місті Біляївка Одеської області. Вона була заснована у 2012 році, коли подружжя висадило перші лози винограду прямо навколо свого будинку. Сьогодні їхні виноградники ростуть на чорноземах у долині річки Дністер, де переважає помірно-континентальний клімат із сухим і спекотним літом.

"Ми живемо в місцевості, де в кожній родині роблять вино. Але роблять за сімейними рецептами. Нам захотілося зробити справжнє вино виключно з виноградного соку. І у 2012 році ми зробили наше перше вино. І, до речі, символічно, що це був саме сорт "Одеський чорний". Тоді ми для себе відкрили світ вина", — розповіла Наталія.

Щоб створювати якісне вино, Мар’ян почав займатися самоосвітою. Уже в 2013 році він експериментував із різними сортами винограду, виробляючи невеликі партії вина. Потім Наталія закінчила курси сомельє, родина придбала професійне обладнання й з роками розширила лінійку своїх білих і червоних вин до 10 різних видів.

Головний флагман і гордість виноробні — сухе червоне вино "Одеський чорний". Сорт винограду Одеський чорний належить до рідкісної групи тентюрьє це означає, що барвники (антоціани) містяться не тільки в шкірці, а й у самій м’якоті винограду. Вино має чорнильно-фіолетовий, глибокий і практично непрозорий колір.

Вино "Одеський чорний" врожаю 2020 року від бренду SHEVINO завоювало дві платинові медалі (найвища відзнака експертного журі) на престижному всеукраїнському конкурсі. Саме цей вінтаж мав честь представляти виноробний потенціал України у Франції на Всесвітньому конгресі винограду та вина.

Але 24 лютого 2022 року Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення в Україну. Наступного дня Мар’ян Шевченко вирушив до військкомату.

"Мар’ян служив у ЗСУ, починаючи з 25 лютого. Я не знаю, коли зможу про це спокійно говорити. Він зібрав речі й сказав: "Усе залишається на тобі. На тобі діти й виноробство. А я пішов захищати Україну". Спочатку, звісно, було дуже складно. Я була максимально завантажена роботою. Думаю, що це допомагало мені триматися. У 2022-му, зрозуміло, у нас взагалі не було винного сезону (зібраний урожай безкоштовно роздали місцевим мешканцям для домашнього використання, — ред.). Ми максимально допомагали фронту всім, чим могли, як волонтери", — згадує Наталія.

У 2023 році Мар’ян прийшов у свою першу 10-денну відпустку і використав її саме на виготовлення вина. Але його майже не розливали у пляшки, головна мета полягала в тому, щоб переробити врожай. Адже виноградна лоза продовжує плодоносити попри зовнішні обставини. Залишки вина сезону-2023 ще залишилися у винному погребі родини Шевченків.

Поки Мар’ян перебував на передовій, його дружина продовжувала керувати сімейним брендом, використовуючи запаси вин минулих врожаїв (2019-2021 років) для допомоги армії. Вина виноробні стали популярними лотами на українських та міжнародних благодійних аукціонах, ярмарках і гастрономічних вечерях.

У цей період у вин SHEVINO з’явилася нова етикетка — із профілем Мар’яна.

"Мар’ян — дуже скромна людина. Він би сам на це не погодився. Але у 2022-му він був на фронті, а мені потрібна була етикетка, бо я відправляла партію вин до Києва на благодійний аукціон. І поки він служив, я, так би мовити, просунула цю етикетку. Але зараз Мар’ян поступово замінює їх на інші", — поділилася Наталія.

Зараз Мар’ян Шевченко вже є ветераном війни і може повноцінно віддаватися своїй улюбленій справі, але також продовжує допомагати армії.

Виноробня успішно доводить, що вміє працювати не лише зі складними червоними сортами. Золоті медалі — серія найвищих нагород, отриманих білими винами бренду (включно з авторським флагманським купажем "Одеська перлина") за виняткову свіжість, баланс і чистоту аромату.

"Смак вина залежить, звісно, від винограду. А його смак — від кількості опадів, кількості сонячних днів у році. Виноград усе вбирає в себе, і кожен урожай виходить різної якості. Ось літо 2025 року було спекотним. Для білих вин це був найкращий рік в історії нашої виноробні. Саме тому, що Мар’ян уже навчився, коли потрібно зривати виноград з лози, щоб вміст цукру був невеликим. А це означає — низький вміст спирту, адже зараз популярні малоспиртові вина. Тому у 2025 році ми подали лінійку наших білих вин на конкурс Wine&Spirits", — зазначила Наталія.

Родина Шевченків вірить, що їхнє найкраще вино ще попереду — вино "Перемога України".

Наталія Шевченко

Ще з проєкту "Міста", присвяченого Одещині:

Медіа-партнери
Прямий ефір