На Київщині відновлюють ліцей, зруйнований росіянами під час окупації (ФОТО, ВІДЕО)

Восстановление лицея в селе Плоское Киевской области. Фото: kanaldim.tv

У березні 2022 року під час бойових дій за село Плоске Київської області був зруйнований ліцей. Купи сміття, скла та цегли, вибиті вікна та двері, пошкоджена покрівля, стіни, інженерні мережі та фасад ліцею. Прибирали школу мало не всією громадою. Відгородили зруйновану частину ліцею від решти приміщень, встановили вікна та відновили освітній процес. Детальніше про відбудову ліцею — дізнавайтеся у сюжеті "Ранку Вдома".

“В березні 2022 року на території ліцею стояли два російських танки. В ході бойових дій за село Плоске ці танки були підбиті, і коли їхній боєкомплект здетонував, — полум’я перекинулося на ліцей”, — розповідає директорка Плосківського ліцею Юлія Гавріянова.

Вогонь швидко охопив частину будівлі навчального закладу через сильний вітер. Пожежники не змогли приїхати — село було окуповане. Тоді місцеві жителі кинулися рятувати приміщення власними силами фактично під прицілами російських автоматів. Все це на власні очі бачила вчителька Ніна Ніколаєнко.

“Згорілі були приміщення класів, особливо боляче було дивитися на те, як в першому класі дітки залишили взуття, підручники, рюкзаки… Вони все було покинуте і згоріло, і парти теж згоріли…  А деякі з класів ліцею вщент вигоріли — це ті, які були ближче до вибухів”, — пригадує педагогиня-організаторка навчального закладу Ніна Ніколаєнко.

Купи сміття, скла та цегли, вибиті вікна та двері, пошкоджені покрівля, стіни, інженерні мережі та фасад ліцею — це все результат дій російських окупантів. 

“З великим жалем ми дізналися, що згоріли наші майстерні, улюблена спортивна зала і прекрасний музей, який ми збирали всім селом. Нічого не залишилося… Попіл, черепки та обгоріле дерево”, — додає педагогиня.

Прибирали школу мало не всією громадою. Відгородили зруйновану частину ліцею від решти приміщень, встановили вікна та відновили освітній процес. Всіх школярів розмістити всередині не вдалось, тож в пригоді стало приміщення дитячого садочку неподалік. Одразу ж почали думати про відбудову закладу.

“У вересні 2023 року ми дізналися, що навчальний заклад був відібраний для відновлення. Відбулася тендерна процедура, згідно з експертизою, проєкт вартував майже 130 мільйонів”, — зазначає керівниця управління освіти, культури, молоді та спорту Великодимерської громади Тетяна Іваненко.

Завдяки Фонду ліквідації наслідків збройної агресії та підрядних організацій розпочався капітельний ремонт Плосківського ліцею. 

“На рівні громади ми прийняли рішення: щоб не зупиняти навчальний процес, маючи поруч садочок і достатньо авдиторій, де можна розмістити дітей, — ми перевели навчальний процес туди. Діти продовжили навчання у дві зміни, а в ліцеї розпочалися відновлювальні роботи”, — додала керівниця управління освіти Тетяна Іваненко.

Наразі будівельні роботи в ліцеї ще тривають, але знаходяться на фінальній стадії. Так, діти та вчителі мають надію на завершення ремонту школи найближчим часом. 

“В нас буде омріяна актова зала, щоб показувати чудові виступи, влаштовувати свята та різні заходи… При вході в актову залу в нас був краєзнавчий музей, з багатьма експонатами, яких в інших селах не було. На жаль, все згоріло, коли відбулась детонація боєкомплекту ворожого танку”, — розповідає директорка ліцею.

Сучасне приміщення буде інклюзивним, з пандусами та ліфтом, гарними шкільними кабінетами, чудовою спортивною залою та майданчиком. 

“Наша гордість — футбольне поле з біговими доріжками та волейбольним майданчиком. Наші діти з нетерпінням чекають, коли вже зможуть погуляти та позмагатися на такому чудовому футбольному полі”, — акцентує Юлія Гавріянова.

Юлія Гавріянова. Скріншот: kanaldim.tv

300 школярів навчаються в будівлі дитячого садочка, поки ліцей ремонтують. Звичайно, в ньому тіснувато, однак це тимчасові трудності. В дошкільному закладі є найпростіше укриття та працює освітній центр “Вулик”. 

“Ми також підвозимо діток із сусідніх сіл — Світильний і Русанів, в основному звідти їздять діти 10-11 класів. Попри досить складні умови, ми продовжуємо робимо все, що від нас залежить: виконуємо всі програми та проводимо всі заходи”, — наголошує директорка навчального закладу.

В ліцеї займаються і волонтерством, допомагають українським захисникам і чекають, що з нового 2025 року здобуватимуть освіту в яскравій та оновленій школі, яка буде безпечною та комфортною для навчання.

Читайте також: "Укрзалізниця" разом із Superhumans запустили благодійну колекцію мерчу на підтримку важкопоранених героїв

Медіа-партнери
Прямий ефір