52-га "Молодість" — не тільки про дебюти, а й про історію України: інтерв'ю з артдиректором міжнародного кінофестивалю Андрієм Халпахчі

Андрій Халпахчі. Скриншот: kanaldim.tv

З 21 по 29 жовтня відбуватиметься 52-й Міжнародний кінофестиваль "Молодість". У програмі будуть представлені ретроспектива класичних голлівудських кінокартин та українські стрічки, які стали переможцями міжнародних кінофестивалів. Також додалися нові секції. Про це у "Ранку Вдома" розповів художній керівник кінофоруму Андрій Халпахчі.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Торішній фестиваль "Молодість" відбувся попри повномасштабне вторгнення та блекаути. Що чекає шанувальників цього року?

— Завдяки ЗСУ ми все ж таки працюємо. Ми працюємо і доводимо світові, що культура і кіно в Україні існує. Цього року намагаємося провести фестиваль в повному обсязі. Безумовно це не такий фестиваль, як був у мирні часи. Тоді до нас приїжджали до 150 іноземних гостей. Зараз змінилася логістика, та й через безпекову ситуацію дехто боїться їхати в Україну. 

Втім, ми очікуємо приїзду 25 гостей з Європи та інших країн. Фестиваль буде проходити протягом 10 днів в кінотеатрі "Жовтень" та в новому культурному кластері "Краків", де буде відкриття і закриття. Буде журі — троє іноземців та двоє українців. Торік журі працювало онлайн. Це відомий фахівець з Болгарії, оператор з Німеччини, актриса з Греції й двоє представників України.

Які будуть секції у програмі?

— По-перше, традиційні секції. У нас є конкурсні секції й позаконкурсні. Конкурс "Молодості" — це конкурс дебютів. Формула, яка існує фактично з початку фестивалю. Це 52-й фестиваль. Головний конкурс складається з трьох секцій, студентські роботи — перші короткометражні роботи, які зроблені після закінчення кіношколи, професійні роботи й перші повнометражні ігрові стрічки.

Окрема програма — це конкурс повнометражних дебютів в документальному кіно. Національний конкурс короткого метру і дитячий конкурс з дитячим журі представленим українцями. Це спеціальна програма для дітей віком від 10 до 14 років. До речі, це буде все відбуватися якраз в кінотеатрі "Краків". Ми запрошуємо дітей. Там дуже символічно ціна на квитки. Важливо, щоб зростало нове покоління глядачів та професіоналів.

Ми окремо провели національний конкурс повного метру, який ми другий рік проводимо в рамках Міжнародного кінофестивалю в Гамбурзі. Там нагородили переможців. Повторимо це нагородження завтра на урочистій церемонії відкриття. Переможець — фільм "Де там Катя?". Дуже приємно буде побачити наших лауреатів в Києві. Крім того, у нас велика програма позаконкурсна. Це хіти фестивальні хіти, переможці різних міжнародних фестивалів. Це і спеціальна програма "Форма". Це пошук нової форми в кінематографі —  оригінальні картини, які завжди викликають великий інтерес. Дуже цікавий іспанський "Фокус". Ми вдячні іспанському посольству, що ви приєдналися до нас. Також буде насичена італійська програма.

Я пам'ятаю перші роки незалежності, коли мене питали: "Як же все побачити?". Я казав: "Це ми в радянські часи не призвичаїлися до вибору". Ми маємо обирати, безумовно, неможливо подивитися все. Я зараз в тому ж Гамбурзі подивився ще декілька фільмів, які пропустив у Каннах. Сьогодні є можливість подивитися кіно, в тому числі й в Україні. Головне те, що "Молодість" задовольнить найвибагливішого глядача. Ну, наприклад, "Бен ГУР". Це фантастичний американський фільм до 100-річчя Чарлтона Херстена. На відкритті ми покажемо інше сторіччя Франко Дзеффереллі — італійський режисер. Його відома картина "Ромео і Джульєтта". Я думаю, що всім сподобається.

Чи правда, що зараз дуже популярне ігрове українське кіно? Хто представлятиме цю секцію?

— Ви знаєте, дуже важко сказати. Бо ігрове кіно ми можемо побачити у будь-який момент. Сьогодні складніше побачити — це студентське та короткометражне кіно. Воно має попит. В тому числі український короткий метр. Зазвичай його не показують у кінотеатрах, а на фестивалях збираються дуже багато молоді. Їм дуже важливо поговорити, оцінити іншого, зрозуміти, яке сприйняття глядачем, в якому напрямку їм рухатися далі. Дуже багато глядачів на цьому. Безумовно, великі ігрові картини завжди є центральним лінком нашого фестивалю. Також документальне кіно популярне. Особливо те, що пов'язане з війною в Україні. Багато про це знімають іноземці.

В рамках секції "Спеціальна подія" ми покажемо італійську документальну картину "Нотатки війни", яка знімалася в Україні. Іноземці приїжджають, вони знімають в Україні. Це сьогодні для нас дуже важливо, щоб це побачив світ, щоб зрозуміли. Інколи спілкуєшся з іноземцями на фестивалях і вони не розуміють нічого.

Наприклад, в Каннах я сидів поруч з іспанським юристом, який перед сеансом питає мене: "Чому ви не хочете змінити вашого президента?". Я запитую чому, а мені відповідають: "Він же не хоче миру!". Тому наша головна мета — донести цей меседж, щоб вони зрозуміли. Я йому відповів: "Якого миру? Віддайте Каталонію Росії. Можливо буде мир в Європі?". Розумієте, це дуже важливо. Сьогодні часто стикаюся з нерозумінням, російською пропагандою, яка існує. Тобто фестиваль "Молодість" — на часі. Це нас меседж світові про те, як ми живемо, що ми існуємо і що ми хочемо сказати світові.

Де й коли триватиме фестиваль "Молодість"?

— Фестиваль розпочинається 21 жовтня, о 16 годині в кінотеатрі кластер "Краків". Основна програма і центр фестивалю — це кінотеатр "Жовтень" на Подолі. Триватиме це до 29 жовтня. 28 буде церемонія нагородження, а 29 жовтня — глядацький день. Наступний тиждень — канікули у школах, тож ми запрошуємо старшокласників, які вже можуть відвідувати наші події. Квитки продаються і в "Кракові". На нашому сайті можна придбати квитки до кінотеатру "Жовтень". Будемо продовжувати, бо вже 30 років ми офіційно міжнародний кінофестиваль.  52-га "Молодість" триватиме.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір