Конфлікт між Москвою та Прагою: подробиці з Чехії

Абдурешит Джеппаров. Фото: krymr.com

Чехія висилає 18 російських дипломатів. Їх звинувачують в роботі на спецслужби Російської Федерації. Таку заяву 18 квітня зробив глава Міністерства закордонних справ Чехії Ян Гамачек. Протягом двох діб всі дипломати, що працюють в посольстві в Празі, мають покинути країну. Про суть конфлікту між Москвою та Прагою у програмі "На самом деле: Россия" телеканалу "Дом" розповіла журналістка Марія Строєва, яка мешкає в Чехії.

Ян Гамачек (який суміщає посади в. о. міністра закордонних справ і очільника МВС Чеської Республіки) повинен був 19 квітня відвідати Росію для проведення перемовин щодо отримання вакцини "Супутник V". Але за день до цього скасував свій візит.

Причина дипломатичного скандалу — вибухи боєприпасів в чеському місті Врбетіце у 2014 році. За даними слідства, їх організували двоє російських агентів, які вже відомі за іншою гучною справою — отруєння Скрипалів в Британії (колишній співробітник ГРУ РФ Сергій Скрипаль, який працював на британські спецслужби, та його донька Юлія в березні 2018 року були отруєні речовиною "Новачок"). Спецагенти відомі під іменами — Олександр Петров і Руслан Бошіров.

Фото: policie.cz

"Дипломатичний скандал, який вибухнув цими вихідними, в Чехії викликав абсолютне потрясіння. У місцевих ЗМІ з'являється інформація, що і прем'єрміністр Андрій Бабіш, і очільник МВС Ян Гамачек знали про те, хто винен у вибухах двох складів в невеликому містечку Врбетіце. І нібито цю інформацію приховували", — говорить Марія Строєва.

Вибухи на складах відбулися в жовтні та грудні 2014 року.

"Вони були надзвичайно великоі сили. На першому складі зберігалося 58 т боєприпасів, а на другому — 98 т. Вибухи були неймовірної потужності, місцеве населення довелося евакуювати, двоє працівників складу загинули. Знадобилося багато коштів і часу, щоби привести околиці до ладу, ліквідувати всі наслідки", — продовжує Строєва.

Те, що відбулося, зачіпає інтереси декількох країн, бо вибухи відбувалися буквально на кордоні зі Словаччиною та Австрією. Як заявляє чеська влада, вибухи не повинні були відбутися на території Чехії. Диверсанти прагнули до того, щоб боєприпаси вибухнули під час перевезення — найімовірніше, або в русі, або на території вже Болгарії (саме з Болгарії боєприпаси мали надійти в Україну як військова допомога). Але щось пішло не так у російських спецслужб, і вибухи сталися на території Чехії.

Ілюстрація: Google Maps

Надзвичайна пригода у Врбетіце була шоком для абсолютно мирної країни. І тут з'ясовується, що до цього причетні офіцери російського ГРУ. Яких шукає весь світ через отруєння Скрипалів, і які при цьому дають інтерв'ю центральному російському телебаченню, а керівництво РФ їх називає героями.

"Висилка 18 дипломатів російського посольства в Празі — це фантастична ситуація, що вкрай рідко відбувається в сучасному світі. Президент Чехії Мілош Земан, який відомий своїми проросійськими настроями, поки мовчить. Мабуть, він узяв паузу, щоб подивитися, що відбуватиметься, і вже потім дати коментар. Зрозуміло, що довго мовчати йому не вдасться. Прем'єрміністр Андрій Бабіш обіцяв днями опублікувати всі матеріали щодо вибухів у Врбетіце, щоб уникнути звинувачень у приховуванні інформації", — зазначає журналістка.

Ситуація загострюється ще й тим, що у вересні цього року в Чехії мають выдбутися вибори. І позиції нинішнього прем'єрміністра і рейтинги його партії стрімко падають. Тому те, що відбувається, може ще більше підірвати довіру населення до Бабіша та його політсили.

Ще один важливий момент. 19 квітня міністр промисловості Чехії Карел Гавлічек заявив, що з міркувань безпеки через обставини, що відкрилися, корпорація "Росатом" навряд чи буде допущена до тендеру на добудову атомної електростанції в чеських Дукованах. Зазначимо, що Росія дуже зацікавлена в цьому проєкті.

Найближчий тиждень покаже ступінь ескалації конфлікту між Чехією та Росією. Для Москви взагалі настає пора дуже серйозних дипломатичних конфліктів.

"Буквально пару днів тому було рекомендовано американському послу покинути Росію. Офіційно не використовують формат "вислати посла", проте — його "попросили",  дуже переконливо, і відмовитися від цього не можна. У березні з Вашингтона був відкликаний російський посол для проведення консультацій. Як заявляють в російському МЗС, ці консультації триватимуть довго. Тобто між Росією і США поки що не відбувся розрив дипломатичних відносин, але фактично це такий холод, який близький до арктичного. Тому що посла США в Росії не буде з 20 квітня, і посла Росії в США теж уже немає місяць. І тепер, найімовірніше, аналогічна ситуація відбудеться і з Чехією. Вже заступник міністра закордонних справ Чехії заявив, що взаємини Праги та Москви сьогодні близькі до нуля", — прокоментувала Марія Строєва.

Для Росії все, що відбувається, — це, звичайно, посилення ізоляції країни. Вже російське МЗС звинуватило чеську владу в тому, що висилка 18 дипломатів — це виконання вказівки американських "господарів". І Чехія в російських ЗМІ вже стає "кишеньковим" виконавцем заявок американських політиків. Це все призведе до того, що, найімовірніше, посол Чехії залишить Росію. І, відповідно, російський — Чехію.

Поки ж від'їзд стосується співробітників посольств. Примітно, що якщо Прага надала російським дипломатам на виїзд з країни 48 годин, то Москва дала чеським дипломатам лише 24 години.

"Абсолютний за силою скандал. І вже очевидне віддалення Росії від західного світу — від США та Європи. Розрив збільшується з кожним днем", — резюмує Марія Строєва.

Прямий ефір