Кого видворятимуть з Криму після деокупації півострова: "5 вопросов на злобу дня" з адвокатом Миколою Полозовим

Микола Полозов. Фото: qha.com.ua

Громадяни Росії, які прибули в окупований РФ Крим нелегальним шляхом, після деокупації півострова повинні будуть залишити Україну, заявив очільник Мінреінтеграції Олексій Резніков. Як це відбуватиметься і хто має боятися видворення — розповів адвокат Микола Полозов в програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Якщо людина після окупації Криму залишилася жити на півострові та її зобов’язали взяти російське громадянство, чи загрожує їй видворення після деокупації?

— Що стосується громадянства, то всім відомо, що після початку окупації в 2014 році особам, які постійно проживали або були зареєстровані в Криму, автоматично нав’язали російське громадянство. Водночас вони не втратили українське громадянство. Тому, звісно, після деокупації ніхто цих людей видворяти не буде.

Що стосується осіб, які прибули з РФ в порушення законодавства України, то існує така форма як видворення, і, судячи з усього, саме ця форма впливу буде застосовуватися.

— Кому варто боятися цього видворення?

— Це стосується тих осіб, які прибули до Криму після 2014 року в порушення українського закону "Про перетин кордону". Які в’їжджали в Крим не через територію України, а через міст або прилетіли на літаку. Що стосується процедури, то таке рішення має ухвалити суд.

— Це буде стосуватися всіх людей, які прибули до Криму після 2014 року?

— Якщо ці особи не мають дозволу на проживання або іншої законної підстави для перебуванні на території України, то, безумовно, вони можуть бути виселені.

— Президент РФ Володимир Путін нещодавно підписав указ, згідно з яким іноземці, зокрема громадяни України, не можуть володіти землею в Криму. Що ви порадите робити людям, у яких відбирають землю, щоб повернути своє майно після деокупації півострова?

— Безумовно, оформлювати будь-які угоди за законодавством України. Тут важливо розуміти, що будь-які дії, які здійснюються в межах російської юрисдикції в окупованому Криму, зокрема дії юридичного характеру, є незаконними.

Цілком очевидно, що навіть якщо якесь майно буде незаконно вилучено, продано, передано будь-яким іншим особам, зокрема росіянам, які приїхали в Крим, то, якщо ми говоримо про ситуацію після деокупації, — в такому разі буде безумовна реституція цього майна. А якщо його неможливо повернути в натуральному вигляді, то компенсація.

— Також правозахисники рекомендують звертатися в міжнародні суди. Як часто вони ухвалюють рішення на користь позивачів у таких справах?

— Якщо ми говоримо про ситуацію, що склалася з потенційним відбиранням земельних ділянок в так званих прикордонних районах, які, відповідно указу Путіна, найближчим часом, судячи з усього, почнуть вилучати, то звернення в міжнародні інстанції є важливим кроком з фіксування допущених російською владою порушень. Ці документи, судові рішення дозволять у подальшому повернути своє майно.

— РФ також нещодавно заявила, що якщо Україна спробує ступити на територію Криму, вони будуть розглядати це як "зазіхання на їхню територіальну цілісність". Наскільки сильною є ця заява з юридичного боку?

— Ця заява є юридично сильною тільки в межах юрисдикції РФ. У всьому іншому світі ця заява абсолютно мізерна, і в разі, якщо будуть виникати якісь питання, пов’язані з майном, правами громадян України на окупованій території, — вони можуть звертатися в міжнародні інстанції, отримувати відповідні рішення, а після зміни політичної ситуації ці рішення втілювати в життя.

— Ці кейси з вилученням землі в Криму можна буде використовувати для посилення тиску на Росію?

— Уже є рішення Великої палати Європейського суду з прав людини за міждержавним позовом України до РФ, згідно з яким Росія здійснює контроль над територією Криму. В подальшому, звичайно ж, такі заяви можуть стати причиною для ухвалення інших подібних рішень, на підставі яких після деокупації будуть здійснюватися всі юридичні дії, пов’язані як з реалізацією прав, так і з майновими питаннями.

— Як ви думаєте, в Криму можуть відключити міжнародну банківську систему SWIFT?

— Мені складно зараз зробити такі прогнози. Це, насамперед, політичне рішення. Якщо західні союзники і партнери України в особі США і ЄС ухвалять таке рішення, то, звичайно ж, воно буде втілено в життя.

Медіа-партнери
Прямий ефір