Голлівудська історія, кібервійна, допомога ШІ та підготовка другої частини стрічки "Перший код": інтерв'ю з режисером Артуром Лерманом та продюсером Владиславом Савченком
З 16 листопада в прокат виходить "Перший код" — фільм, який змінить уявлення глядачів про українську ІТ-індустрію та розкриє її вплив на світову сферу. Художньо-документальна стрічка "Перший код" вже отримала схвальні відгуки на закритих світових показах у Варшаві, Лондоні, Берліні, Барселоні, Лісабоні, Нью-Йорку, Лос-Анджелесі та Сан-Франциско.
Робота над проєктом тривала два роки. Бюджет фільму становить понад півмільйона доларів. Участь у проєкті взяли представники Інституту кібернетики імені В. М. Глушкова НАН України, представники компаній EPAM Ukraine, 3DLOOK, ELEKS, Looksery, Techiia holding, Sigma Software Group, SoftServe, НІКС, Uklon, Infopulse Ukraine, Netpeak, Preply. Про залаштунки, другу частину фільму та кібервійну, яку виграли українці айтівці, у "Ранку Вдома" дізнаємося від режисера Артура Лермана та продюсера Владислава Савченка.
Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.
— Розкажіть про тематику, якій присвячується фільм "Перший код"?
Савченко: Я представник IT-індустрія і підприємець. Тематика дуже важлива. Ми вирішили розказати, що таке взагалі IT в Україні, з чого воно починалося, хто ці люди. Що це починалося з науковців, з математиків, з інженерії. Це складна річ, яка народжувалася не через те, що були сприятливі умови, а якраз через те, що люди хотіли зробити щось більше.
Вони писали програми, які управляли енергосистемами. Вони писали лікарські системи, які використовуються зараз у цьому світі. Це в 1990-ті роки. Вони створювали мови програмування. Тобто вони працювали за ковбасу. Це, до речі, важливий момент, тому що всі думають, що IT це просто, бо там багато грошей. велика компанія на той момент — це 20 осіб.
Насправді в цій історії є величезна душа. Ми вирішили зробити таку історію, яка розкаже про продуктові компанії, які працюють на весь світ, про аутсорсинг, який виробляє продукти, програмні продукти для закордону. Ми показуємо, як це було об'єднано, з чого починалося. Це величезна авантюра. Була конкуренція між Львовом та Харковом, вони по-різному дивилися на цю історію. Тому ну дуже важливо було розказати історію, яку не видно. Ніхто про неї не знає.
Лерман: Треба ж розуміти, коли у світі IT-індустрія була. Коли СРСР розпався, вчорашні студенти математики почали винаходити IT нашого зразка. Перші десять років, коли не було міжнародних зв'язків, коли неможливо було працювати з іноземцями, наші працювали. Зрештою, напрацьовували свої унікальні методи розвитку. Тому українське IT має таке дуже специфічне українське коріння.
— В якому жанрі знятий фільм?
Лерман: Ми спочатку хотіли знімати документальне кіно. Зокрема, до моменту знайомства з Владом. На той момент у нас були відзняти маленькі інтерв'ю. Ідея Владова. Вони відзняли інтерв'ю. Потім зрозуміли, що настільки цікавий цей матеріал, що з цього треба робити фільми, який побачить Україна і світ. Тож вийшло художній документальний проєкт. Згодом ми зробили фільм таким, що його можна дивитися у кінотеатрах країни. Команда складалася зі ста осіб. Це без акторів.
Треба розуміти, що цей фільм, який знімався вісім місяців. Це тільки знімальний період. Бо охоплений великий проміжок часу. Деякі герої, які є в кадрі, починали у 1991 році як студенти, а завершували відомими підприємцями зразка 2008 року.
Загалом у фільмі три акти. Ми починаємо з того, що пошуків тригера. Бо 24 лютого 2022 року розпочалося не тільки вторгнення, а й перша у світі кібервійна. Україна — це єдина країна, яка витримала максимальну кількість кібератак. Щоб це витримати, потрібна була підготовка. Бо з того боку працюють цілі угрупування чорних хакерів. Проте в Україні раптово об'єдналися люди, які змогли відбити ці атаки. Коли ми зрозуміли, що ми даємо відсіч ворогу, стало цікаво, що було такого, що ми стали тим, ким ми є зараз. Так ми пішли досліджувати історію українського IT і дійшли до сьогодення.
Савченко: Ми порушуємо тему того, з чого все починалося та в що перетворилося. Наприклад, сьогодні є два українці, які посідають перші місця у рейтингу Forbes. Це представники української IT-індустрії. Це проєкт, який створений за останні вісім років. Проєкт коштує 20 мільярдів доларів. Цих історій ніхто не знає, але він створений з нуля.
— Які IT-компанії брали участь в фільмуванні?
Лерман: Насправді дуже важко було обирати, тому що є величезна кількість відомих компаній, стартапи, які були продані за 150 мільйонів доларів в США. Це стартапи, які співпрацюють з величезними брендами — роблять цифрові продукти для них. Уявіть, як складно було нашій команді обирати з 50 годин інтерв'ю, бо кожна людина це маленька зірочка, яка розповідає фантастичну історію.
Савченко: Це були представники Інституту кібернетики імені В. М. Глушкова НАН України, представники компаній EPAM Ukraine, 3DLOOK, ELEKS, Looksery, Techiia holding, Sigma Software Group, SoftServe, НІКС, Uklon, Infopulse Ukraine, Netpeak, Preply.
— За якими критеріями ви обирали з них головних героїв фільму?
Савченко: Багато людей образилося, що їх там немає. Ми працюємо над другим проєктом, який буде суто художнім, вже голлівудським. Ми плануємо покликати голлівудську команду та акторів, аби знімати про це кіно в Україні. Ми прагнемо таким чином виграти інформаційну війну.
Ми їздили нещодавно в Лос-Анджелес показувати кіно в Голлівуді. Ми там питали американців про те, що вони знають про Україну? Ніхто нічого не знає. Треба розв'язувати проблеми української бульбашки класними, фантастичними, голлівудськими проєктами, які будуть дивитися в усьому світі. Тому що наш проєкт художньо документальний в голлівудському стилі. Там класна картинка.
Такими продуктами треба пропагувати те, що Україна — це круті люди, круті підприємці, круті інженери, круті знання, що це світлі люди, які за добро. Бо нас постійно ототожнюють з нашим сусідом.
— Чи буде фільм перекладений іншими мовами? Чи буде в нього світове турне?
Савченко: Вже на завершальному етапі дубляж на англійську мову за допомогою штучного інтелекту. Це буде перше кіно у світі, яке буде продубльоване штучним інтелектом.
Лерман: Це роблять харківські IT-фахівці. Це їхній стартап. Вони якісно все роблять.
Савченко: Насправді величезний пласт роботи вже зроблений. Наше кіно, яке ми показуємо по світу, викликає захоплення іноземців. Уявіть собі, на показ у Варшаві двічі приходила відома журналістка з Японії. Перший раз ми показували з польськими субтитрами, другий — з англійськими. Тож вона вирішила, що треба подивитися ще раз. Це важка історія, бо про Україну мало знають. Зеленський, війна, Кличко, Шевченко та Чорнобиль. Це майже вся інформація.
Ми приходимо й кажемо: "Ми маємо кіно про українське IT". Вони дивуються. Коли ми кажемо, що WhatsApp був створений українцями, що програма Grammarly — заснована в Україні онлайн-платформа на основі штучного інтелекту для допомоги у спілкуванні англійською мовою, запущена 2009 року. Тобто українці вчили американців грамотно говорити англійською.
— Коли та де українці можуть побачити кіно "Перший код"?
Савченко: Від сьогодні, 16 листопада, в кінотеатрах України стартує показ фільму. Як мінімум два тижні показуватимуть. Не проґавте!
Ще цікаві гості "Ранку Вдома":
- Оскароносні та життєствердні історії: про програму фестивалю "Нове німецьке кіно" розповіли представниці Goethe-Institut в Україні Єлизавета Сіренко та Марія Шубчик
- Сімейні архіви та реліквії покажуть у проєкті Forget-Me-Not: інтерв'ю з більд-редактором медіа "Заборона" Павлом Бішком
- Прогулянка зоною відчуження під час війни: про особливість проєкту Chornobyl X та оцифрування експонатів музею "Чорнобиль" говоримо з Олексієм Курмазом та Аллою Цвілій
- ТанцТеатру "Життя" — 37 років: про здобутки, плани та життя під час війни говоримо з заслуженими артистами України Іриною та Володимиром Мазурами
- Поки є Україна, у нас завжди є дім, — авторка книги "Дім" Катерина Тихозора
- Павло Зібров разом з Kolaba випустили новий "Хрещатик": інтерв'ю з артистами
- Катерина Садурська встановила новий рекорд: говоримо зі спортсменкою про Кубок світу, екстремальні занурення, навчання та фрідайвінг в Україні