Гілка дерева з лісу під Ізюмом — артефакт, що засвідчує геноцид українського народу, — співзасновник Музею фрагментів війни Андрій Сірченко

Андрій Сірченко. Скриншот: kanaldom.tv

Музей фрагментів війни — унікальний проєкт, покликаний привернути увагу до війни в Україні. Це онлайн-платформа, де відображатиметься 300 артефактів. Йдеться про спеціальні куби в середині яких знаходяться різні речі залиті в епоксидній смолі. Частину з них продадуть на аукціоні, частину залишать в музеї. Кожен артефакт відображає особистий досвід тих, хто постраждав від війни. Це і дитяча іграшка, знайдена після прильоту ракети в центрі Києва, уламок крісла зі знищеного чернігівського стадіону, і табличка "Обережно міни". Вторговані на аукціоні кошти планують передати на реабілітацію дітей, постраждалих від російської агресії. Експонатами віртуальної виставки, один з яких показали глядачам "Ранку Вдома", зацікавилися британці та американці. Про це розповів продюсер,  співзасновник Музею фрагментів війни Андрій Сірченко.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Що таке віртуальний Музей фрагментів війни? Артефакти — це зброя?

— Взагалі артефакт — це символ, предмет, який розповідає конкретну історію. Ми зібрали три сотні артефактів, а отже три сотні історій. Ми розраховували спочатку робити значно менше кубів, але проєкт масштабувався. Врешті ми вирішили, що через три сотні історій ми маємо можливість розповісти світові про те, що реально відбувається в Україні.

— Розкажіть, будь ласка, як саме працює онлайн-платформа Музею артефактів війни?

— Кожен артефакт можна побачити на нашому сайті: ознайомитися з історією людини. Якщо сподобалась історія або ти хочеш підтримати цю людину, то можна купити один артефакт. Тобто фактично онлайн музей пропонує допомогти фінансово дітям та військовим. Це буде як аукціон.

— З чого сформувалася експозиція? Взагалі, поясніть, будь ласка, чому називаєте ці куби "фрагментами війни"?

 — По-перше, війна — це єдина тема, котра бентежить зараз кожного українця. Ба більше, це тема № 1 у світі. Ми з командою робили експедиції по всій країні: деокуповані території та прифронтові зони. Тут є навіть артефакти з Маріуполя та "Азовсталі". Це історії хлопців, котрі пройшли обмін і повернулися в Україну. Фактично ми були абсолютно в усіх ключових місцях війни. Зібрані історії живих свідків кривавої війни Росії проти України.

— Аукціон розрахований на українців чи на світову спільноту?

— Першочергове наше завдання — розповісти світові про те, що реально відбувалося в Україні. Наша мета — спрямувати цю кампанію на країни Європи, США, Канаду. Оскільки це країни, котрі нас підтримали в першу чергу, ми розуміємо, що у багатьох жителів цих країн є можливість і бажання допомогти Україні. Проєкт надає також такий інструмент, як обмін енергією. Тобто людина, котра не просто донатить, а купує артоб'єкт, котрий може стати сімейною реліквією. Зараз куби будуть виставлятися в музеях. Спочатку це буде Національний художній музей України в Одесі. В середині квітня там відкриється експозиція. Потім вона вже буде в Європі та Північній Америці.

Тобто ці експонати будуть їздити спочатку музеями України, потім Європи, США та Канади. Після виставок буде аукціон чи це відбуватиметься паралельно? 

— Аукціон буде відразу. Просто усі артефакти ми поділили на ті, які будуть на виставках, і ті, які можна придбати. Ми їх розділили для того, щоб була можливість охопити більшу частину країн.

Тобто не всі побачить наживо повну експозицію?

— Так. Втім, якщо є бажання можна побачити все онлайн на нашому сайті.

— Якщо хтось з українців хоче віддати речі до вашого музею? Чи розглядатимете ви такі пропозиції?

— Наразі ми якраз розглядаємо можливості по розширенню експозиції. Зараз ми приймаємо заявки. Галаю в найближчому майбутньому почнемо приймати такі речі. 

— На що спрямуєте вторговані на аукціоні кошти?

— Якраз діти та поранені військові — найболючіше тема. Ми повинні розуміти, що на їхню реабілітацію буде замало державних грошей або коштів міжнародних фондів. Ресурсу просто не вистачає, адже все йде на озброєння. Тож ми вирішили взяти на себе маленьку частину відповідальності за реабілітацію дітей і поранених військових.  та реабілітація.  В першу чергу це психологічна реабілітація. Звісно може бути й фізична. Ми подивимося, як краще розподілити ці кошти.

— Коли стартує ваш аукціон?

— Буквально кілька днів тому ми запустили проєкт публічно. Зараз можна бачити приблизно сорок артефактів. Тож вже зараз можна купити деякі артефакти. З часом там буде додана решта артефактів. Там буде видно статус артефакту. Насправді деякі вже викуплені, деякі йдуть в музей, а деякі — на аукціон.

— Чи можна вже сказати про те, хто цікавиться артефактами?

— Переважно це мешканці Британії та США.

— Яка річ з експозиції ексклюзивна, на ваш погляд?

— Ми збирали артефакти пів року і зараз неможливо виокремити якийсь один. Кожен — це особлива історія.

Втім, я вважаю особливим кубом гілку з дерева поблизу масових поховань в Ізюмі. Це найскладніша історія для мене — емоційно, і фізично. Стоячи там я усвідомив, що це не просто війна, це — геноцид.

Читайте також: Книга "Хочу на Марс": редакторки видавництва "Ранок" розкрили секрети співпраці зі штучним інтелектом

Медіа-партнери
Прямий ефір