Фінансова експертка пояснила, як пережити економічну кризу
Усі ми сподіваємося, що фінансової кризи в Україні не буде. Однак до такого розвитку подій краще підготуватися. Як зберегти свої заощадження та приготуватися до зростання цін, в "Ранку Вдома" поділилася наша експертка Юлія Баткалова.
Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.
— З чого складається підготовка до економічної кризи?
— Будемо сподіватися, що економічна ситуація в Україні буде стабільною. Підготовка включає різні етапи, але в першу чергу хочеться сказати, що таке економічна криза. Вона може бути абсолютно різною і може бути спричиненою різними чинниками.
Це може бути нестабільність банківської системи, це можуть бути дорогі та неякісні кредити, як кредитна бульбашка, наприклад, 2008 року в США. Це можуть бути економічні кризи якихось конкретних країн, або це може бути навіть глобальна економічна криза. Тобто ми повинні розуміти, що будь-які навіть політичні чинники можуть впливати на економіку країни.
Якщо говорити про розвинену економіку, про ті країни, які вже мають потужну економіку, вони мають потужні фондові ринки, то, як правило, політика дуже сильно впливає на ситуацію. Особливо, якщо говорити про вартість цінних паперів на фондовому ринку.
— Чи може зараз початися економічна криза? Чи є передумови до цього?
— Якщо в США, на фондовому ринку чи з економікою країни відбуваються якісь кризові моменти, то це відчуває цілий світ. На це впливають різні чинники, і політичні, і економічні. Зараз весь світ переживає складні часи, ми маємо емоційну перевантаженість, тож найменший негатив викликає бурхливу реакцію.
Коли місяць тому була така досить значуща просадка на фондовому ринку, а тоді на один день деякі цінні папери просіли майже на 20%, то всі нервували. Втім, до глобальних збоїв це не привело. Зараз ми всі чекаємо рецесії, можливої кризи. Якщо так станеться, то це вплине на наші гаманці. Ми повинні розуміти, що якщо відбувається щось там, це дуже сильно впливає і на економіку України.
— Що означатиме економічна криза в США для України?
— У нас офіційна інфляція, якщо подивитись за останній рік, нібито досить сповільнилася. Становила 4,8% за рік. наголошую, це офіційна інфляція. Тобто, начебто, про яку кризу говорити, якщо у нас сповільнилась інфляція, все нормально, все більш-менш стабільно. Втім, ми розуміємо з вами, що є ще реальна інфляція. Її визначити дуже просто. Дати собі відповідь на питання щодо того, чи дійсно товари та послуги, якими ми користуємося, подорожчали лише на 4%.
Думаю, що всі ми розуміємо, що це не так. Кожен нас в побуті використовує різні товари та розуміє, що кожного разу вони дорожчають. Це пов'язано з девальвацією гривні. Тобто ми з вами бачимо, зараз курс 41,5, якщо говорити гривні відносно долару США. Попри те, що Національний банк України зробив цей курс гнучким, все одно ця гнучкість обмежується. Тобто це не пливучий курс, це гнучкий курс, але в певних межах, в рамках.
Тому ми розуміємо, що курс 41.5 тримається фактично через те, що Україна немає нормальних резервів для того, щоб погашати свої закордонні борги. Ми зараз попросили реструктуризацію закордонного боргу для того, щоб нам дали можливість погашати його частково. Ми домовляємось про це. Тобто ми розуміємо, що в Україні якраз триває гібридна криза.
— Якщо раптом в США все ж таки настане та криза, то коли у нас почнеться перший етап кризи?
— Вибори у США заплановані на 5 листопада 2024 року. Якщо якісь чинники вплинуть на економіку США, то ми це відчуємо відразу. Тим паче, що США ще й допомагає Україні. Не тільки війську допомагають, але й фінансами. Як підготуватись? У будь-якому випадку найголовніше, що повинен зробити кожен українець, це сформувати фінансову подушку безпеки. Це три мінімальних місячних доходи родини.
Тобто мінімум три середньомісячні доходи або людини, або родини, залежно від того, скільки людей працює. Нам дуже важливо зараз її сформувати. Тому що раптом, якщо буде все ж таки більш глобальне настання кризи, подорожчання товарів, звільнення та зниження вартості гривні, тобто збільшення курсу відносно долара США.
Гроші обов'язково відкладати в іноземній валюті, адже ми не знаємо, який буде курс через місяць. Все ж таки дуже важливо отримати ось цю фінансову подушку. Важливо цю фінансову подушку тримати на ліквідних інструментах. Тобто, ми не можемо в подушку безпеки інвестувати в цінні папери, наприклад, в ринок США. Тому що, це гроші, які можуть нам знадобитись завтра.
Нам потрібно, щоб ці гроші були десь поруч. Валюта в готівці. Це може бути валютний рахунок з мінімальними комісіями, ми перевіряємо. Це може бути банківська комірка, теж бажано у валюті. Це може бути поточний рахунок, на який нараховуються відсотки. Тобто так, щоб ми швиденько зняли. Якщо подушка є, то потрібно вміти кошти примножувати. Адже у кожного з нас є мрія, потреби та бажання. Ми не ставимо життя на паузу. Тобто ми маємо подумати про пасивний дохід.
В принципі ми можемо зараз розпочати відкладати гроші, наприклад, на військові наші облігації. 3-4% по долару США. Військові облігації, вони якраз імітуються в доларах США. Це вже хороший варіант хоча б трішечки перекривати інфляцію, примножувати кошти. Далі розглядати можна і фондовий ринок.
Читайте також: Рецесія у США: інвесторка порадила українцям інструменти, які дозволять пережити кризу