Фестиваль "Тут живемо літо": про підтримку ментального здоров'я українців говоримо з психологинею руху JuniorS
"Тут живемо літо". Так називається фестиваль, який пройшов на початку серпня в столиці, а тепер мандрує країною. В центрі уваги тема здоров'я, самопідтримки та психосоціальної допомоги українським підліткам та їхнім родинам. Заходи проводить Дитячий фонд ООН-ЮНІСЕФ разом з Всеукраїнською програмою ментального здоров'я "Ти як" та громадською організацією JuniorS за фінансової підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини. Чим саме можна зайнятися на фестивалі, в яких містах, а головне — для чого, у "Ранку Вдома" розкаже психологиня соціального руху JuniorS Анна Богданова.
Ведуча — Ольга Фанагей-Баранова.
— Яка мета фестивалю? У чому його цінність та важливість для учасників різного віку?
— Наш фестиваль розрахований на підлітків, на молодь, на дітей і навіть на батьків. Наша основна мета — взяти всі аудиторії, допомогти їм зрозуміти себе, свої емоції, спробувати різні фізичні активності. Головне — мати право вибору, мати для себе різні активності, як від спорту побути в спортивних іграх, побути в арттерапії, в напрямку емоційної програми. Тобто це все охоплює один фестиваль. Навіть для батьків в нас будуть активності, на яких вони зможуть попіклуватися про себе, дізнатися більше про підлітків, поговорити з нашими психологами й всьому отримати підтримку для розвитку себе і для розвитку своєї родини та розуміння своїх підлітків.
— Розкажіть про формат та напрямки роботи фестивалю.
— Це в нас буде база. Тобто ми будемо базуватися на нашому фестивалі на різних локаціях. Для підлітків у нас є така можливість відвідати базу chill-baza. Це база відпочинку, на якій можна пограти в настільні ігри психологічні, ігри про емоції. Там буде модератор, який допоможе організувати себе в цій грі. Додатково до цього кожен підліток може відвідати активності з психологічної підтримки, пройти емоційну програму, дізнатися про себе, більше себе розвинути й, відповідно, пограти в різні командні ігри, побути спортсменом, побути в різних станціях. Тобто в нас на кожну локацію є своя станція, такі як артбаза, чілбаза, спорт-база і навіть база для батьків, щоб вони теж могли поспілкуватися між собою та отримати підтримку і розгляд.
— Що отримають батьки від участі у фестивалі?
— Ми розділили активності для батьків у два формати. Це активність, де батьки можуть послухати психологів, зрозуміти, як підтримати дитину, як вирішувати конфліктні ситуації. Дуже важливо зрозуміти, що вони є всі класними, крутими батьками. Звісно, що в кожного з них є різні ситуації, різні складнощі з підлітками, але їх об'єднує те, що в них є діти й вони всі хочуть їх розвитку. Тому це така буде платформа, база для розвитку батьків.
Також ми концентруємося на тому, щоб дати командні ігри фізичної активності для дітей і батьків, де вони зможуть погратися разом, а далі в кінці це обговорити з психологами, побудувати свої певні стратегії, і також пройти зустрічі, арт майстер-класи для всієї родини. Тобто це такий момент, коли ти не знаєш, де себе реалізувати всією родиною.
Окрім розважального центру, де ти можеш посидіти в кафе чи просто погратися. Тут в батьків буде нагода спробувати з дитиною різні активності, а дітям відпочити окремо від дорослих, побути в іншій атмосфері. Діти зможуть поспілкуватися між собою, почути корисне поради, зрозуміти як вигравати, як програвати, як грати в командні ігри. Тому це база для різних аудиторій і можливість обрати для себе все, що вам хочеться, і відпочити з користю.
— Про який вік ідеться? З якого віку можна приводити дітей на фестиваль?
— Наша команда психологів та тренерів буде підбирати активності під конкретну дитину, під конкретну групу. Тобто батьки з дітьми віком від 9 до 19 років точно знайдуть для себе цікаве заняття. Батькам теж буде чим зайнятися.
— Просто зараз фестиваль мандрує країною. Де найближчим часом відбуватиметься фестиваль?
— Наша задача — обрати багато міст, які, на жаль, постраждали під час війни, які потребують допомоги, потребують підтримки. Плюс діти не можуть виїхати на море, не можуть їхати на відпочинок, і нам треба організувати для них якісний відпочинок. Тому ми для себе обрали такі місця, як Тростянець, Лебедин, Лозова, Богодухів, Новомосковськ, Кривий Ріг, Вознесенськ, Первомайськ, Ралівка, а також в нас ще будуть активності в таких великих додаткових містах, як Полтава та Луцьк.
— Фестиваль триватиме до кінця серпня, бо у вересні вже починаємо жити осінь?
— Ми будемо там починати вже жити осінь, ми готуємося до школи, тому ми будемо до 26 серпня мандрувати країною, робити локації в кожному місці. Це будуть такі наші статичні локації, де можна буде з початку серпня до кінця серпня це все відвідувати, як зараз у вас є в Ірпені. В кожному місці так само буде стаціонарна локація, яка працює впродовж 16 днів.
— Події на фестивалі безплатні чи від учасників щось потрібно?
— Головне прийти на фестиваль та радіти тому, що ви там. Учасники отримають призи, бо в нас буде багато інтерактивів. Ми навіть будемо розмальовувати антистрес мапу України. Різні події будуть відбуватися протягом 16 днів з 10 ранку до 20 години. Можете приходити в будь-який час. Не обов'язково весь день сидіти з нами, але якщо ви будете весь день з нами, ми точно знайдемо, чим вам зайнятися.
— Де можна подивитись розклад?
— Так, на сайті JuniorS ви зможете вже переглянути наші розклади. Там будуть розклади для кожного міста, для кожного дня, і тому ви зможете обрати свою подію, яку ви хочете відвідати. Я вам раджу відвідати кожну подію в цей день, бо вони не будуть повторюватись. Вони будуть повністю різні, де можна і малювати, і бути творчим, і дізнаватися про себе, і спілкуватися, бо в нас будуть навіть розмовні клуби про стосунки. Також відпочивати родиною і проходити різні квести, інтерактиви усією родиною.
— Чи долучаються до організації громади цих міст? Чи це подарунок містам?
— Ми прагнемо, щоб більше мешканців громади відвідали цю подію, тому що це місце — це конкретна територія школи, це буде як хаб для всього міста. Звісно, ми запрошуємо усіх. Ми створюємо все самі. Це перша важлива частина. Ми зараз повністю ведемо супровід проєкту. Ми плануємо ще інтегрувати цікавих спікерів з вашого міста. Тож учасники зможуть краще познайомитися з громадою та її мешканцями.
Читайте также: Командирка взводу ЗСУ пише поезію задля допомоги бійцям: розмова з авторкою книги "Дорога життя"