Два міста, насичена програма та світова прем'єра — інтерв'ю з програмним консультантом Одеського міжнародного кінофестивалю Аліком Шпилюком

Алік Шпилюк. Фото: mediananny.com

У суботу, 19 серпня, розпочнеться Одеський міжнародний кінофестиваль. Минулого року подію проводили за кордоном, але цього року фестиваль повернувся до України. Проведуть його у двох містах — Одесі та Чернівцях. Чому ухвалили таке рішення, якою буде програма та яких прем'єр очікувати. Про це "Ранку Вдома" розповів програмний консультант Одеського міжнародного кінофестивалю Алік Шпилюк.

Перш за все вітаємо фестиваль з поверненням в Україну. Де проводитимете Одеський кінофест цього року і з чим пов'язане таке рішення?

— Наші глядачі знають, що минулого року через певні події, Одеський фестиваль проходив на партнерських майданчиках у різних країнах в рамках різних кінофестивалів, де демонструвалися частини нашої програми. Радіємо з того приводу, що нарешті 2023 року ми можемо провести 14-й фестиваль вже вдома в Україні.

Він насправді особливий, бо проходитиме у двох містах. По-перше, це Одеса. В кінотеатрі "Мультиплекс" розпочнеться спеціальна програма, яка зветься "Зроблено в Одесі", де покажуть шість прем'єр одеських фільмів. Їх зробили в Одесі, або одеськими творчими групами, або іноземними творчими роботами в Одесі. Ці фільми в Одесі не демонструвалися. Це буде подарунок одеським глядачам та місцевим кінематографістам, які брали участь в зніманні цих фільмів.

Крім цієї програми прем'єр буде ще окрема програма. В цьому ж кінотеатрі до кінця місяця показуватимуть найкращі фільми останніх двох років від Одеського фестивалю. Це найкраще світове кіно.

Повноцінний фестиваль з конкурсом, з індустріальною секцією, з позаконкурсними програмами пройде цього року в Чернівцях. Це насправді можна пояснити, тому що всі ми знаємо, що в Одесі, на жаль, зараз не спокійно. Хоча для одеситів, і для інших українців, це не є проблемою. Але, на жаль, це є проблемою для іноземних гостей.

По-перше, це питання безпеки. По-друге, це логістичні питання, тому що до Одеси зараз важко дістатися. Чернівці в цьому сенсі виявилися більш безпечним містом яке розташоване дуже близько до кордону. Тому іноземці, можуть діставатися до аеропортів, скажімо, в Румунії, і дуже швидко доїжджати автівкою до Чернівців. Ми вдячні керівництву обох областей, бо нас там підтримують та розуміють.

Там є відповідні майданчики для масштабів Одеського кінофестивалю?

— Так, безумовно, Одеса це місто більше, ніж Чернівці. Але Чернівці, по-перше, місто з давньою історією, культурне, специфічне і дуже цікаве.

Завдяки нашим колегам з фестивалю Миколайчук OPEN, які зробили перший справжній глядацький міжнародний кінофестиваль минулого року, ще під час активних бойових дій на території України, майданчики підготовлені. Це культурний центр імені Миколайчука і кіноконцертний зал "Чернівці" в центрі міста. На цих двох майданчиках можна робити справжній кінофестиваль.

Безумовно в Чернівцях нема Потьомкінських сходів і нема Одеського оперного театру. Але є інший театр, не менш цікавий, теж дуже кінематографічний. Тобто дуже багато спільного.

Розкажіть, будь ласка, про програму кінофестивалю?

— Це програма "Зроблено в Одесі". Це і документальні фільми, і ігрові фільми, світові прем'єри. Скажімо, там є фільм "Край ріки". Це копродукції Одеської кіностудії та болгарських кінематографістів. Це буде світова прем'єра.

Позаминулого року, коли ми робили фестиваль в Одесі до 30-річчя незалежності України, то провели виключно український конкурс. Цього року ми повертаємося до двох повноцінних конкурсів. Нам вистачає фільмів. Це буде Український національний конкурс, який складається з 10 фільмів: шість документальних і чотири ігрових. Також Міжнародний європейський конкурс, який складається з семи фільмів: два документальні, п'ять ігрових з різних європейських країн. Приємно, що два з них — це спільне виробництво України, США та Польщі. Ці стрічки беруть участь у двох конкурсах.

По-перше, вони демонструють, як українські кінематографісти можуть співпрацювати з іноземними. По-друге, це представники справжньої української кінематографії. Працюватиме два журі. Це міжнародне журі й журі Національного українського конкурсу, яке вручить приз "Золотий Дюк".

Ми робимо і велику позаконкурсну програму. Вона складається з декількох секцій. Це документальні секції "Хроніки війни". Ми зрозуміло, що ми не можемо обійти цю тему, і там є й українські документальні фільми, і польський документальний фільм знятий спільно з українцями про біженців у перші місяці активних бойових дій.

Є велика документальна програма "Так, переможемо!" де, власне, вже розглядаються перспективи того, як ми можемо вийти зі складного психологічного становища, в якому зараз перебуваємо. Ми розуміємо, що перемога від нас нікуди не дінеться, і ми маємо до неї готуватись.

Безумовно, традиційна для Одеського фестивалю секція "Фестиваль, фестивалів", де ми демонструємо переможця "Берлінале", Римського та Венеційського фестивалів. Там також є українська участь.

Є цілком міжнародні секції. Це два фільми в секції "Нічний Париж", де з різних боків розглядається музична нічна сцена Парижу. Є два дуже цікавих німецьких фільми від "Гете інституту" про болючі питання історії світової, німецької, зокрема. Є кілька абсолютно ексклюзивних показів.

Ми вже оголосили, що фільмом відкриття в Чернівцях буде довгоочікуваний фільм "Довбуш" Олеся Саніна. Фільм, який довго знімався, це величезна копродукція. Це така масштабна, героїчна історія одного з найяскравіших українських режисерів, знятий в копродукції з Польщею. Знімав одним з найкращих українських кінооператорів — Сергій Михальчук.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір