Донорство крові для тварин: про ініціативу розповіла представниця організації UAnimals
Рік тому Всеукраїнський гуманістичний рух UAnimals створив платформу донорства для тварин. Про організоване донорство крові для тварин та потреби проєкту дізнаємося у "Ранку Вдома" від представниці UAnimals Ольги Чевганюк.
Ведуча — Ольга Фанагей-Баранова.
— Розкажіть, будь ласка, що таке донорство для тварин?
— Власне, ми з вами говоримо про донорство крові для тварин, тому що UAnimals створила платформу, яка дозволяє тваринам отримувати таку допомогу у вигляді донорства крові. Люди, які потребують допомоги, можуть звертатися на платформу для того, щоб знайти потенційного донора для своїх тварин. Власне, люди, які готові зі своєю твариною стати такими героями, врятувати чиєсь життя, вони можуть реєструвати свою тварину на цій платформі.
Наразі ми говоримо про котів та собак. Таким чином знаходити один одного. Тобто, це автоматизована система. Люди реєструються, заповнюють анкету своєї тварини, вписують базові дані. Люди, які потребують допомоги заповнюють анкету й автоматично система їх зводить. Тобто вона пропонує відгукнутися власникам тварин, які зареєстрували своїх тварин, як донорів. Якщо на цей час власник тварини готовий допомогти, то він може контактувати з людиною, чия тварина потребує допомоги.
— Наскільки це безпечно для тварини-донора, такий процес?
— Це абсолютно безпечно, якщо правильно оглянув тварину лікар. Є базові вимоги до котів та собак. Собаки можуть стати донорами, якщо їм від 2 до 7 років і вагою понад 25 кг. Для котів, якщо в них вага понад 4,5 кг, тобто це досить такий великий кіт, тому в нас не так багато насправді людей реєструють своїх тварин, віком від 2 до 6 років.
Тварина має бути здорова і відповідати цим вимогам. Якщо люди приходять до ветлікаря, ветлікар обов'язково перед тим дивиться, чи немає проблем зі здоров'ям, оглядає тварину, може поставити додаткові питання. Якщо є сумніви чи суперечливі моменти, то у тварини кров не беруть. Якщо все в порядку, то це є абсолютно нормальною практикою для тварини, яка їй не шкодить.
— Що ви можете сказати про результати функціонування платформи? Наскільки вона ефективна?
— Наразі в нас зареєстровано близько 350 донорів, це коти та собаки. Щодо охоплення, це 67 міст. Мечі в нас трапляються, точну цифру сказати не можу, тому що не завжди ми знаємо фінальний результат, чи люди домовились, чи не домовились. За попередньою оцінкою, це кілька десятків переливань, які відбулися. Ми знаємо кілька щасливих історій, коли нам пишуть просто з подяками.
Звісно потрібно більше зареєстрованих власників, які будуть готові надавати допомогу. Також потрібно охопити більше міст. Бо наразі в нас були кейси, коли люди просили допомогу, тобто реєстрували тварин, але не знаходили відгук саме через те, що не було в цих містах зареєстрованих потенційних донорів. Тому ми активно працюємо над тим, щоб розповсюджувати інформацію про цей ресурс, оскільки він дійсно рятує життя. Сподіваємося, що незабаром буде таких охоплень більше, та й врятованих життів ще більше.
— Чи були ще якісь негаразди з якими ви зіткнулися після запуску платформи?
— Наче все добре, адже ми підготувалися перед запуском. Зібрали інформацію, спілкувалися з ветеринарами, з клініками, з власниками, з волонтерами, дізнавались, чи дійсно є така потреба, наскільки вона нагальна. Все, що ми могли, ми, власне, окупили своїм проєктом.
— Наскільки часто виникає необхідність у донорах крові серед тварин? Чи йдеться про конкретні хвороби у собак та котів?
— Дуже важко сказати якусь конкретну статистику там по містах, бо вона в принципі не ведеться. Втім, можна сказати про те, що це різні хвороби можуть бути. Це може бути й втрата крові, отруєння, інфекція. Тобто спектр, коли це може знадобитись, він достатньо широкий.
— Нагадайте, будь ласка, алгоритм дій потенційним донорам? Також підкажіть, як зареєструватися тим, хто має потребу у переливанні крові для своїх домашніх улюбленців!
— Якщо ви готові долучитися як донор, ви заходите на платформу blood.uanimals.org. Це єдина платформа, якщо вам потрібна допомога, так само ви на неї заходите. Там є список популярних питань, якщо вони у вас залишились, можна їх прочитати та відповісти для себе. Також там є форма, яку потрібно заповнити. Власне, форма дуже проста, там ім'я, телефон, e-mail, місто, вид тварини, вік тварини й вага тварини. Після того, як ви ту анкету заповнювали, ви опиняєтесь у системі як потенційний донор і, власне, в момент, якщо в вашому місці з'являється потреба в переливанні крові для кота чи собаки, то вам приходить сповіщення. Контакт ми тримаємо через Telegram. Власне, якщо в цей момент ви будете готові, то вам далі будуть передані контакти особи, якій ця допомога потрібна.
Далі вже люди списуються між собою і домовляються в конкретній клініці, де тварину лікують, наразі з конкретним лікарем на зручний для них час. Звісно, за бажанням, якщо у вас щаслива історія, ми просимо поділитися. Бо такі історії дають нам змогу показувати іншим людям, наскільки це важливо. Власне, таким чином мотивувати нових донорів.
Такий самий алгоритм, так само сторінка blood.unimals.org, так само ви заповнюєте анкету й автоматично, як тільки ви заповнили, вам система починає шукати людей на даній локації і як тільки хтось погодився, вам обов'язково приходить з оповіщенням про те, що донора знайдено.
Читайте також: 300 років української історії у постатях: розмова з креативною директоркою агенції Nudge