Чи варто купувати квартиру під час війни: пояснює фінансистка Юлія Баткалова

Юлія Баткалова. Фото: kanaldom.tv

Нерухомість — один із найнадійніших варіантів зберегти свій капітал. Втім, з початком війни попит на цей вид інвестицій значно впав. Про ризики, переваги та альтернатива, розповіла у "Ранку Вдома" фінансистка Юлія Баткалова.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Вважається, що нерухомість — це один із найнадійніших варіантів зберегти свій капітал. Наскільки він надійний під час війни?

— В Україні нерухомість завжди була лідером у збереженні капіталу, але з початку війни попит на нерухомість впав. Люди повиїжджали, орендовані квартири пустують. Деяка нерухомість залишилася на тимчасово окупованих територіях. Є випадки, коли нерухомість взагалі знищена.

Чи є сенс зараз пересічному українцю купувати квартиру або будинок?

— Якщо ми говоримо про купівлю квартири, у якій можна жити, або яку можна здавати в оренду чи перепродати, то я не раджу цього робити. Краще почекати до перемоги, після чого країна буде відновлюватися і ризики втратити цю нерухомість суттєво знизяться.

Іпотека та кредити на купівлю нерухомості в Україні. Чи варто зараз брати такі кредити? 

Цей варіант можна розглядати, якщо людина взагалі немає власного житла і тривалий час винаймає квартиру чи будинок. Але все ж варто порахувати чи це буде вигідно. Маю на увазі відсоток кредиту. Тут теж є ще один важливий момент, про який забувають люди — перший внесок. Треба оплатити половину вартості житла.

— А якщо говорити про житло, яке тільки будується. Наскільки тут доречний варіант іпотеки?

Можна і такий варіант розглядати, але іпотека на житло, яке ще не збудували — ризикована історія. Адже навіть надійний забудовник може збанкрутувати. Якщо таке сталося, то через деякий час цей будинок, як правило, добудовує інша компанія. Але об'єкт може залишитися довгобудом.

— Яка альтернатива є в українців? Куди вкладати гроші, якщо варіант з нерухомістю ризикований?

— Залишається можливість інвестувати в закордонні цінні папери, які спеціалізуються саме на нерухомості. Для купівлі акцій нам треба невеликі суми, а для купівлі житла — велику суму. Ми можемо купити акції компанії закордонного забудовника і це принесе нам дивіденди.

Завжди потрібно шукати альтернативи. Звичайно, можна на свій страх і ризик придбати квартиру, яка буде приносити дохід від оренди. А можна придбати акції компанії, яка буде приносити дивіденди.

Читайте також: Що таке інвестування в іноземні цінні папери і як це робити: пояснює фінансистка Юлія Баткалова

Прямий ефір