Без завищених очікувань: про зустріч лідерів України та США говоримо з Сергієм Лещенком

Сергей Лещенко (слева). Скриншот видео: kanaldom.tv

Триває підготовка до зустрічі президентів України й США. В ході візиту до Вашингтона очільник Офісу президента Андрій Єрмак і міністр закордонних справ Дмитро Кулеба зустрілися з держсекретарем США Ентоні Блінкеном. Під час зустрічі сторони обговорили подальший розвиток українсько-американського партнерства у сфері безпеки.

"Ентоні Блінкен запевнив нас у незмінній підтримці Сполученими Штатами суверенітету, територіальної цілісності та євроатлантичних прагнень України, а також висловив підтримку "Кримської платформи". Не можу не відзначити ентузіазм і повагу представників Сполучених Штатів, коли вони говорять про Україну. Такими й повинні бути відносини наших держав. Задоволений результатом зустрічі", — зазначив глава Офісу президента України Андрій Єрмак.

Візит президента Володимира Зеленського до Білого дому запланований на 30 серпня. Раніше в Офісі президента озвучили перелік тем, які обговорюватимуть лідери країн. Крім двосторонніх відносин, президенти мають намір обговорити військову агресію на сході України, окупацію Криму, політику безпеки ситуації в Чорноморському регіоні, а також тему "Північного потоку-2".

Про перспективи зустрічі Володимира Зеленського та Джо Байдена у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" говорить журналіст, депутат Верховної Ради VIII скликання Сергій Лещенко.

Ведуча програми — Альона Чорновол.

— Ми всі в передчутті зустрічі Зеленського та Байдена. Чого нам очікувати?

— Сам факт зустрічі — це вже досягнення. Тому що це показує, що Україна для Америки є важливим учасником конфігурації безпеки в регіоні. Тому що на сьогодні ризики активної фази війни з боку Росії нікуди не поділися. Відповідно, зустріч ставить певний периметр безпеки. Це може стримувати агресивні плани Путіна щодо України.

З іншого боку, зміст зустрічі, я думаю, буде доопрацьовуватися. Знаєте, літаки вже полетять з Києва до Вашингтона, а документи, декларації ще доопрацьовуватимуться. Тобто кінцевий продукт ще не "випечений".

Важливо, що одним із перших гостей, який відвідає нову адміністрацію Байдена, буде президент України. Сподіваюся, що й президент Америки теж відвідає Україну під час своєї каденції.

У нас вже з часів Джорджа Буша молодшого не було американських президентів у Києві. Це вже виходить перерва у перебігу четвертої каденції.

— Дійсно, у період каденції нового президента у Білому домі побувала, і то недавно, лише Ангела Меркель.

— Канцлерка побувала зокрема й через українське питання. Це питання "Північного потоку-2". І яка тут буде знайдена остаточна формула, я сказати не можу. Вам ніхто не скаже. Тому що в останній момент все буде ще правитися "на колінах". Це дипломатія, вона завжди так працює. Особливо в такому питанні, яке стосується газотранспортної системи.

Річ у тім, що в Америці досить серйозна реакція пішла на рішення адміністрації Байдена дати "зелене світло" "Північному потоку-2". Пішли блокування з боку Сенату у призначенні посадових осіб. Наприклад, у двох важливих комітетах. У комітеті з питань казначейства республіканська половина комітету блокує проходження двох заступників міністрів фінансів. У комітеті з міжнародних справ блокується 60 призначень до Держдепартаменту на посольські та посади у держапараті США.

Особливо нам важливо розуміти, навіть якщо "Потік" буде введений в експлуатацію, яким чином гарантується наша безпека. Тому що тут не лише питання щорічних майже 2 млрд дол., недоотриманих Україною за транзит російського газу. Тут питання в тому, що Україна перестає бути в режимі максимальної безпеки, оскільки Росія багато своїх планів стримувала тільки тому, що українською територією йде головний російський продукт до Європи — газ. Якщо цього газового щита не буде, по суті, у Росії набагато більше розв'язані руки. І саме на це роблять зараз акцент найчастіше.

Тому що гроші — меркантильний матеріал, а ось безпека — це те, що за гроші не купиш.

Формула безпеки, насправді, дуже проста. Україна повинна отримати те, на що заслуговує, — вхідний квиток до двох клубів: Євросоюз і НАТО. І все. І тоді, я думаю, всі агресивні плани легко буде знято.

У будь-якому разі прогрес у результаті зустрічі буде. Тому що у нас протягом останніх років за президента Трампа відносини сильно принишкли. Адміністрація Трампа, пам'ятаєте, чого вимагала від України? Давати компромат на конкурента Трампа (Байдена, — ред.), вимагала розслідувань, яких хотілося Трампу.

Останніми роками правління Порошенка теж особливих контактів не було, й ці відносини будувалися на контрактах, коли Україні доводилося підписувати контракти на закупівлю локомотивів "Дженерал Електрик" або вугілля зі штату Пенсильванія. Тобто таким чином достукатися до Трампа. Температура відносин на рівні перших осіб знизилася. Тобто в будь-якому разі прогрес буде, тому що почнеться нова історія відносин.

По-друге, важливо, щоб між президентами був особистий контакт. І я б хотів, щоб Байден в особі українського президента побачив надійного партнера.

Якщо ми говоримо про підготовку візиту, то підготовка будується саме за канонами дипломатії. Тобто правильні статті в американській пресі, до того ж не в бульварній, а в Foreign Affairs. Це одне з найбільш солідних видань американської міжнародної політики. Візит до Вашингтона української делегації для підготовки. Думаю, буде інтерв'ю президента деяким американським медіа перед візитом. Тобто за підручником дипломатії готується візит.

Так, Україна готує громадську думку. Але важливо розуміти, що там пересічні американці не сидять перед телевізором в очікуванні цієї зустрічі. Тому що у них інший порядок денний. Їх міжнародна політика мало цікавить. А ті, хто цікавиться, — це у дослідницьких центрах, у профільних медіа, Держдепартаменті, Раді безпеки, апаратах конгресменів — вони, звісно, це все відстежують і готують досьє для своїх профільних керівників.

— Зустріч довгоочікувана, давно таких не було. Байден — президент, який знає Україну. Чи є позитивні очікування від цієї зустрічі?

— Важливо не породжувати завищених очікувань. Тому що потім будь-яка порошинка масштабуватиметься до розмірів метеорита.

Класична американська дипломатія, класична адміністрація в Білому домі — прогнозовані. Ми розуміємо, чого від них чекати й чого вони хочуть від нас. Вони хочуть, щоб тут була боротьба з корупцією, була політична стабільність, щоб тут було вільне суспільство. Власне, Україна в цьому напрямку багато робить.

Але так із нахрапом просто сказати: "Дайте нам грошей, тому що у нас війна" — це не працює. Але завжди ти можеш говорити про те, що це не тільки війна, де ми несемо людські жертви. Водночас ми граємо важливу роль у всьому регіоні з погляду прав людини, з погляду досягнень, які у нас проходять загалом, наприклад, серед міжетнічного діалогу — адже у нас є різні церкви. Вони між собою конкурують, але держава не намагається когось придушити або когось "поставити на коліна".

Тобто у нас є ті ознаки демократії, які американці завжди цінували у країнах-партнерах.

Прямий ефір