5 років перемовин про ліцензію: худкерівник Нацоперети розповів про постановку легендарного мюзиклу "Чикаго" в Україні

Прем'єра мюзиклу "Чикаго" в Україні. Фото: life.pravda.com.ua

Прем'єру легендарного бродвейського мюзиклу Джона Кандера "Чикаго", що відбулась у квітні 2024 року в Київському національному академічному театрі оперети, чекали майже рік. Квитки на місяці вперед розкупили миттєво. Про кількарічні перемовини щодо отримання ліцензії на постановку в Україні розповів директор та художній керівник Національної оперети Богдан Струтинський у програмі "Точка опори" на телеканалі "Дім".

"Чикаго" є одним із найвідоміших американських мюзиклів. У його основі — театральна п'єса журналістки Морін Даллас Воткінс "Чикаго" (1926), яка адаптувала у своєму творі огляди на кримінальні справи, що сталися в американському Чикаго протягом 1924 року. Оригінальна бродвейська постановка 1975 року була номінована на кілька премій "Тоні", зокрема — за найкращий мюзикл. У 1996 році вона повернулася на Бродвей з оновленою хореографією і отримала "Тоні" за найкращий відновлений мюзикл, найкращу режисуру та хореографію. 

До мюзиклу "Чикаго" Нацоперета йшла майже п'ять років, цей шлях затьмарився кількома відмовами у наданні прав. Сам факт дозволу цієї постановки в Україні від провідної світової театральної агенції — неабиякий успіх. Фактично, це визнання України, як повноцінного партнера в театральному бізнесі.

Бродвейський мюзикл "Чикаго" в Україні. Фото: operetta.com.ua

"Ми були приречені на успіх, тому все і вдалося. Якщо серйозно, то процес, звісно, був складним. Отримати ліцензію мені не вдавалося близько п'яти років. У 2021 році ми були в європейському турне, і у Відні представники компанії-правовласниці "Конкорд", сказали, що нарешті можуть нам їх дати. По-перше, вони побачили наш рівень і ми змогли налагодити з ними більш сімейний контакт. По-друге, рінше вони постійно відправляли нас на Росію і казали, що всі права на країни СНД даються в Москві. Мені пощастило — ми отримали чисту ліцензію без франшизи", — розповів режисер-постановник "Чикаго" в Україні Богдан Струтинський.

"Чикаго" на сцені Оперети демонструється українською мовою у перекладі Яни Іваницької. Те, що це не франшиза, дає постановникам певну волю на авторські рішення, зокрема у сценографії, і дозволило реалізувати цікаві режисерські ідеї, наприклад, ввести вуличних музикантів. Участь вуличного бенду — "фішка" київської Оперети. 

Світлана Леонтьєва та Богдан Струтинський. Скриншот: kanaldim.tv

"Зараз мюзиклова історія дуже активно розвивається в Україні. Цю ліцензію ми поки що отримали на рік — до 17 листопада. Вона розрахована на 24 покази, але на дуже гарних умовах. Зараз ми пролонгували ліцензію ще на два роки, але вже на складніших умовах", — поділився Струтинський.

Правовласники вистави "Чикаго" контролювали все. Навіть розмір шрифту на афіші треба було затверджувати.

"Це їх авторське право. За кордоном закон про авторські права дуже жорсткий, чіткий і він діє, а не так, як у нас", — пояснив режисер-постановник.

Бродвейський мюзикл "Чикаго" в Україні. Фото: operetta.com.ua

Заявлено три акторські склади мюзиклу "Чикаго". Роль Велми Келлі грають Софія Павліченко, Ася Середа-Голдун та Оксана Прасолова. Павлюченко спеціально запросили в Національну оперету на цю роль. Тепер вона вже в трупі й цілком можливо з'явиться і в інших постановках. Раніше вона протягом 12 років була солісткою українського колективу "Фрідом джаз" (Freedom Jazz), вокальні шоу якого переплітаються зі складною хореографією, тобто жанр мюзиклу для неї звичний. 

"На роль Велми я оголошував конкурс і до нас прийшла дівчина, яка працювала у мьюзик-холлах у Лондоні — Софія Павліченко. Вона і зіграла на прем'єрі. Таким чином у нас з'явилося чимало нових акторів. Наприклад, Катерина Вовк, яка грає Кітті. Цей мюзикл дав шанс багатьом", — поділився Струтинський.

Представники компанія-правовласниці не були присутні на постановці у Києві, однак були дуже задоволені відправленою їм відеоверсією мюзиклу.

Богдан Струтинський — український театральний режисер, продюсер, громадський діяч, голова Національної спілки театральних діячів України. Народний артист України (2015). З 2014 року директор та художній керівник Київського національного академічного театру оперети. Має дві "Київські пекторалі": у номінації "Подія року" за активізацію діяльності Національної спілки театральних діячів України (2019) та за найкращу музичну виставу "Скрипаль на даху" (2019). Повний кавалер ордену "За заслуги". Одружений. Має доньку.

Читайте також

Прямий ефір