4 передислокації та 6 переїздів: як Донецький держуніверситет внутрішніх справ працює у Кропивницькому (ФОТО, ВІДЕО)

Донецький державний університет внутрішніх справ після 2014 року пережив чотири масштабні передислокації. Зараз він оселився в столиці Кіровоградської області — місті Кропивницькому. Як розвивається виш на новому місці, показав ведучий Анатолій Анатоліч у проєкті "Міста".
Спочатку це був Донецький юридичний інститут МВС України, який працював у Донецьку з 1993 року.
Але у 2014-му почалося російське вторгнення. 8 липня 2014 року невідомі озброєні особи захопили будівлю інституту і вимагали протягом доби звільнити всі приміщення. У ті дні з Донецька на підконтрольну Україні територію виїхало 600 викладачів і приблизно 1,5 тисячі курсантів юридичного інституту.
Донецький виш передислокувався до Маріуполя. У 2021 році інститут було перейменовано на Донецький державний університет внутрішніх справ (ДонДУВС).

Але настав 2022 рік. З першого ж дня повномасштабного вторгнення російські окупанти почали бомбити Маріуполь.
"Слава Богу, були автобуси, автомобілі. Ми заправили весь транспорт, завантажили курсантів, студентів, викладачів і колоною виїхали до Кривого Рогу. Колона складалася з 45 машин. Ми їхали всю ніч. І у 2014-му, і у 2022-му нам вдалося вивезти людей, а ось майно — жодного разу", — зазначив ректор ДонДУВС, полковник поліції Сергій Вітвіцький.

Дислокуючись спочатку у Кривому Розі (Дніпропетровська область), керівництво вишу зайнялося пошуком не міста, а саме області, яка могла б стати базою для такого великого навчального закладу, як ДонДУВС. І так зупинилися на Кіровоградської області та її столиці — місті Кропивницькому.
"Загалом після 2014 року у нас було чотири передислокації та шість переїздів", — констатував Вітвіцький.
Кропивницький добре прийняв виш-переселенець, надавши все необхідне.
"Нас дуже добре зустріли. Зробили все, щоб ми максимально комфортно почувалися тут. Все необхідне у нас вже є. Ми відновили всі свої потужності, які були в Маріуполі", — продовжив ректор.



Особливе місце в ДонДУВС — стіна "Назавжди в строю", на згадку про викладачів, курсантів і студентів, випускників вузу, які загинули через російську агресію — захищаючи Україну на фронті та внаслідок ворожих обстрілів.
На стенді можна побачити співробітників і студентів, які загинули в Маріуполі на початку повномасштабної війни. Серед них:
- Артем Галькевич був викладачем ДонДУВС. Він разом з частиною співробітників залишався в Маріуполі, щоб допомагати з евакуацією вишу, яка тривала. 12 березня 2022 року Артем перебував на чергуванні в черговій частині. Пряме влучання російської ракети в частину. 31-річний Артем загинув.
- 20-річний студент Максим Малков у перші дні повномасштабного вторгнення добровільно взяв участь в оборонних діях, попри те, що до цього не мав військового вишколу. У складі Нацгвардії тримав оборону "Азовсталі", де залишився назавжди, загинув 4 травня 2022 року під час чергового ворожого обстрілу в Маріуполі. Посмертно нагороджений орденом "За мужність" I ступеня.
- Студентка Карина Пономаренко загинула в Маріуполі разом з усією своєю родиною, їх було вісім осіб. У березні 2022 року російська ракета влучила в їхній будинок. Карині було 21 рік.
- 18-річна курсантка Дар’я Суслікова залишалася в Маріуполі разом зі своєю старенькою бабусею. Вони обидві загинули у березні 2022 року під час обстрілу.


У Кропивницькому Донецький державний університет внутрішніх справ не тільки навчає курсантів, а й розвиває допоміжні напрямки. Так, тут відкрили ветеранський хаб, де ветерани війни (не тільки поліцейські, а всіх структур Сил оборони України) можуть отримати різноманітні послуги.
Зокрема, хаб займається працевлаштуванням ветеранів та членів їхніх сімей, а також надає їм освітні послуги.
"На сьогодні працевлаштовано 66 ветеранів. З них 18 мають інвалідність, на жаль, внаслідок війни. Понад 200 ветеранів зараз проходять навчання", — повідомив проректор ДонДУВС, підполковник поліції Руслан Врадій, який, до речі, працює в рідному виші ще з донецького періоду.

Також при ветеранському хабі діє автошкола, є й інклюзивний напрямок.

У хабі організовано кімнату психологічного розвантаження та підтримки.


За бажанням — можна відвідати тренажерний зал.


Ще з випуску проєкту "Міста", присвяченого Кіровоградщині:
- "Тут у 12 років я навчилася пити самогонку": alyona alyona показала місто свого дитинства
- alyona alyona оцінила переможні шанси LELÉKA на Євробаченні-2026














