Звільнення "Бухенвальда" та презентація персонального комп'ютера Apple-1 — 11 квітня в історії 

Зустрічаємо четвер, 11 квітня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

Сьогодні Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона. Хронічне захворювання центральної нервової системи назване ім'ям англійського лікаря, який описав його 1817 року. Серед основних симптомів Джеймс Паркінсон виділив тремор, повільність рухів. Чоловіки частіше за жінок піддаються ризику розвитку недуги. Лікарі досі не знайшли способу повністю позбутися цієї хвороби, але з нею можна жити. 

11 квітня 1945 року був звільнений "Бухенвальд" — найбільший концтабір Німеччини. До нього увійшли американські військові. Незадовго до цього втомлені через важку працю, умови утримання, тортури й медичні експерименти, в'язні повстали проти своїх мучителів. Вони обеззброїли та захопили в полон орієнтовно дві сотні охоронців. Упродовж восьми років нацисти утримували в Бухенвальд понад 250 000 людей. З них майже 60 000 осіб різних національностей загинули. Нині, 11 квітня, відзначають Міжнародний день звільнення в'язнів нацистських концтаборів. 

Цього дня 1945 року радянська влада ув'язнила главу УГКЦ Йосипа Сліпого. Це сталося у львівському соборі Святого Юра. Церковного діяча звинуватили у ворожій діяльності проти УРСР і співпраці з німецько-фашистськими окупантами. Йосипа Сліпого засудили до восьми років сибірських таборів. Загалом у радянських тюрмах і на засланні владика провів 18 років. Був звільнений за клопотаннями папи Іоанна XXIII та 35 президента США Джона Кеннеді. 

11 квітня 1976 року був презентований персональний комп'ютер Apple-1. Пристрій зібрав Стів Возняк, винахідник з українським корінням. Це був не тільки перший продукт нині одного з найдорожчих брендів у світі, а й перший персональний комп'ютер в історії, який продавався у повністю зібраному стані. Ціна новинки становила 666 доларів. Уже протягом першого року були продані майже 200 екземплярів. 

32 роки тому президенти Росії та України призупинили дію указів про передавання Чорноморського флоту під юрисдикцію своїх країн. Почались тривалі перемовини щодо його статусу та дислокації. У підсумку між країнами були укладені міжурядові угоди про розподіл, взаємні розрахунки, статус і умови базування Чорноморського флоту в Україні.

Так, друга після Туреччини за потужністю сила в акваторії Чорного моря мала розподілятися 50 на 50. Утім, Україна отримала лише 18% ще й найгірших суден, а Росія — право розміщувати свій флот у Криму до 2017 року. За часів президента втікача Віктора Януковича термін продовжили ще на 25 років. У 2014 році Росія анексувала півострів. Нині територія Криму тимчасово окупована. 

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір