День прикордонники в Україні та день народження Інтернету — 30 квітня в історії

Зустрічаємо вівторок, 30 квітня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

30 квітня 1789 року відбулася перша в американській історії інавгурація президента. Церемонія, що проходила у Нью-Йорку, супроводжувалася військовими салютами та церковними дзвонами. Джордж Вашингтон, який став першим президентом США, дав присягу на вірність народу, завершивши її вже традиційними словами: "Хай допоможе мені Бог! ". Після чого виголосив промову і влаштував перший урочистий бал у залі зібрань міської асамблеї.

Цього дня, в 1918 році армія УНР під час більшовицького режиму в Росії вийшла на кордони України та встановила державні символи. Звільнивши велику частину Донбасу від більшовиків, військові на Сході підняли національний стяг і демаркували місцевість. Символічне дійство було завершено гімном "Ще не вмерла Україна" та салютом. З 2018 року до цих пам'ятних подій присвятили державне свято День прикордонника.

49 років тому закінчилась війна у В'єтнамі. Це було збройне протистояння між комуністичною і північною частиною країни, яку підтримували СРСР і Китаї, та антикомуністичною Південною та її союзниками — США.   Війна тривала майже 20 років, поки останні американські військові не залишили Сайгон. За різними підрахунками, загинуло близько 4 мільйонів цивільних в'єтнамців та понад мільйон, що воювали на боці комуністів. Серед американців було понад 58 000 000 тисяч жертви. В'єтнамська війна — перший конфлікт, який висвітлювався телебаченням.

30 квітня свій день народження відзначає Інтернет. Всесвітню мережу у 1992 році винайшов британець Тім Бернерс-Лі — співробітник Європейської лабораторії фізики елементарних частинок. За його задумом, проєкт мав допомагати вченим шукати та ділитися інформацією. Інтернет — одне з найцінніших надбань XX століття. Кількість його активних користувачів — понад 5 мільярдів, а це понад 65% жителів Землі.

30 квітня 2018 року формат АТО було змінено на загальновійськову Операцію Об'єднаних сил. Цьому передував прийнятий Верховною Радою закон про реінтеграцію Донбасу. Командування операцією на сході України передали від СБУ до Об'єднаного оперативного штабу ЗСУ. Звільнення Донбасу передбачалося політико-дипломатичним шляхом. Проте вже 24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабну війну. В Україні було оголошено воєнний стан та загальну мобілізацію.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір