Законопроєкт про місцевий референдум винесли на громадське обговорення: що хвилює українців

Иллюстративное фото: lexinform.com.ua

Як працюватиме народовладдя в Україні — вирішать громадяни. ВР винесла на громадське обговорення законопроєкт про місцевий референдум. Обговорення документа триватиме до 11 квітня 2021 року. Ознайомитися з ним та запропонувати свої зміни можна на сайті парламенту, повідомляє "Дом".

Використання земельних ділянок громади та доля громадських будівель, інфраструктура і будівництво, особливості оподаткування в регіоні та позиції в місцевих органах влади. Всі ці питання українці зможуть вирішувати на місцевих референдумах. Але передбачені й обмеження.

"Всі питання, які можуть вирішуватися на національному рівні, не можуть вирішуватися на місцевому. Була така маніпуляція, наприклад, з Кримом. Всі питання території — не питання частини України, це питання всього українського народу. Питання, які суперечать Конституції або законам України — не можна", — зазначає Юлія Кириченко, експертка Центру політико-правових реформ.

Ініціювати проведення референдуму зможе місцева рада або глава громади. Також таке право хочуть дати безпосередньо місцевому населенню — якщо погодяться 10% жителів. На голосування пропонують виносити тільки одне питання, але ця норма наразі обговорюється. Для тимчасово непідконтрольних Україні територій в документі прописали окрему процедуру.

"Місцеві референдуми можуть відбутися на непідконтрольних територіях, тобто частині Донецької та Луганської областей і АР Крим, тільки після трьох років після того, як ми повернемо контроль над цими територіями. Процес реінтеграції не може відбутися в один день. Нам треба сформувати органи місцевого самоврядування, комісії, суди", — уточнила Кириченко.

Серед питань, які українці вже хотіли б винести на місцевий референдум, — питання містобудування, архітектури, екології, благоустрою, незаконної забудови, установки меморіалів і пам'ятників тощо.

Після обробки всіх пропозицій до законопроєкту внесуть зміни та передадуть до Ради.

"Я б не розраховував, що даний законопроєкт буде зареєстрований раніше, ніж в травні. Що стосується розгляду за основу і в цілому, я думаю, що повного його голосування в залі навряд чи можна чекати раніше осені, маю на увазі друге читання. Тобто, ймовірно, що повноцінно даний інструмент запрацює тільки в 2022 році", — вважає Віталій Безгін, голова підкомітету ВР з питань адміністративно-територіального устрою.

Ознайомитися з текстом законопроєкту можна за посиланням.

Нагадаємо, 26 січня Верховна Рада України у другому читанні та в цілому ухвалила законопроєкт про народовладдя через всеукраїнський референдум (№3612).

Медіа-партнери
Прямий ефір