"ЄвроGames": церемонія відкриття, офіційні талісмани, коментарі та результати перших змагань Європейських ігор-2023 у Польщі

З 21 червня по 2 липня у Польщі проходить одна з найбільших подій 2023 року у Європі — Європейські ігри. У межах цього мультиспортивного заходу проводитимуться змагання з низки олімпійських та неолімпійських видів. Про церемонію відкриття Євроігор у Кракові розповідається у першому випуску спецпроєкту "ЄвроGames" на телеканалі "Дім". Ведуча — Діана Кондратюк.

Церемонія відкриття відбулася ввечері 21 червня на стадіоні на "Міському" стадіоні імені Генрика Реймана. Українськими прапороносцями під час параду спортсменів стали медалісти минулих Європейських ігор — лучниця Анастасія Павлова та каноїст Андрій Рибачок.

"Мені дуже приємно, що мене обрали прапороносцем. Це для мене гордість. Я дуже хочу, щоб наші люди були горді за нас, що ми тут присутні, виступаємо. Це гордість нашої країни — наш прапор. Хочеться, щоб він якомога частіше майорів на цих змаганнях", — каже Анастасія Павлова.

Міністр молоді та спорту України, президент Національного олімпійського комітету Вадим Гутцайт коментарі каналу "Дім" відзначив, що дуже хоче, аби весь світ побачив на стадіоні спортивну Україну. 

"Звісно, що є якийсь спортивний мандраж. Це нормально. Ми хвилюємося за наших спортсменів, тому що це Європейські ігри. Треті для наших атлетів. Цього разу змагатимуться за нагороди 263 наших спортсмени. Дуже хочеться ще раз показати, що ми — спортивна держава і незламна. Щоб наші спортсмени були на п'єдесталі, щоб піднімали прапор", — говорить Гутцайт.

Краків цими днями — офіційний спортивний центр Європи, а разом з ним і ще 12 польських міст приймають треті Європейські ігри. У більшості із них відбуватиметься кваліфікаційний відбір до літньої Олімпіади 2024 року у Парижі. Впродовж 12 днів 7000 атлетів змагатимуться у 29 видах спорту. На вулицях Кракова майорять прапори Польщі та України — символи дружби, поваги та великої підтримки під час повномасштабної російської агресії. Серед жителів тисячолітнього міста тепер багато українців. 

Священне місце кожного журналіста на Євроіграх — медіацентр. Саме звідси розпочинається шлях кожного, хто буде висвітлювати ці змагання. Більш ніж 1000 журналістів із 48 країн працюватимуть на Європейських іграх. Медіацентр являє собою простору триповерхову будівлю з величезним холом. Тут спостерігають за змаганнями онлайн, спілкуються і готують свої матеріали колеги Діани Кондратюк.

На першій пресконференції, присвяченій Європейським іграм, представили тематичну поштову марку. На ній зображені офіційні талісмани — дракон Кракусек і саламандра Сандра.

Україна — у центрі уваги європейської спортивної спільноти, а президент Європейського олімпійського комітету Спірос Капралос висловив нашим атлетам свою підтримку. 

"Дуже важливо, що українська команда з'явилася на стадіоні під час церемонії відкриття. Це стане величним моментом, якщо українські атлети здобудуть медалі на Іграх, прекрасним сигналом і подарунком від українців, що презентують свою країну. Європейці не байдужі до її долі. Ми з багатьма європейськими країнами солідарні з українцями", — сказав він.

Міністр спорту й туризму Польщі Каміл Бортничук теж підкреслив найголовніше. У його словах — чітке розуміння місії, яку несуть українці. 

"Дуже важливо, щоб українські атлети брали участь в усіх спортивних змаганнях, аби говорити про війну та зміцнювати дух українського народу у цей важкий час. Перемагати, піднімати прапор якнайвище і щоб лунав гімн України", — каже він. 

Польський урядовець — один із тих, хто послідовно виступає проти повернення до великого спорту представників країни-агресорки, яких немає на Євроіграх. 

"Ключові рішення були ухвалені у лютому 2022 року. Ми доклали максимум зусиль, аби були накладені санкції на російський та білоруський спорт, і відтоді нічого не змінилось. Ми навіть ще потужніше проти участі росіян та білорусів через продовження агресії в Україні", — додав Каміл Бортничук.

Краків святкує, а Хожув змагається. Там виступили легкоатлети. Перші результати були встановлені ще до офіційного початку Ігор, адже крім особистих досягнень спортсменам важливі здобутки на іншому рівні. Легкоатлетичний турнір — це ще й командний чемпіонат Європи. Серед його особливостей такі:

  • у кожному виді команду представляє лише один спортсмен;
  • команди розподілені на три дивізіони;
  • за підсумком змагань найкращі три збірні переходять до дивізіону, що вище, а троє невдах крокують до низу. Збірна України наразі перебуває у другому дивізіоні й намагається отримати перепустку до елітного. 

Щодо особистих нагород, то за них у рамках турніру Ігор боротимуться усі атлети, незалежно від статусу і дивізіону. Достатньо лише традиційно показати найкращий результат. В особистому заліку переможці і призери стануть відомі у фіналі усіх змагань.

Результати змагань з легкої атлетики за 21 червня

  • Біг на 110 м/б — Олег Кукота — 8 місце, 14.08 с
  • Метання молота — Михайло Кохан — 1 місце, 77.03 м
  • Біг на 100 м/б — Анна Плотіцина — 5 місце, 13.18 с
  • Стрибки в довжину — Сергій Нікіфоров — 7 місце, 7.56 м
  • Біг на 800 м — Наталія Кроль — 1 місце, 1:59.77
  • Стрибки з жердиною — Яна Гладійчук — 4 місце, 4.15
  • Біг на 1500 м — Дмитро Ніколайчук — 8 місце, 3:45.44
  • Біг на 400 м/б — Вікторія Ткачук — 1 місце, 55.87 с
  • Біг на 400 м/б — Ростислав Голубович — 8 місце, 52.01
  • Метання диска — Микита Нестеренко — 4 місце, 62.42
  • Естафета 4х100 м — жінки — збірна України — дискваліфікація, дівчата загубили паличку
  • Потрійний стрибок — Марина Бех-Романчук — 1 місце, 14.58​​​​​​
  • Естафета 4х100 м — чоловіки — 1 місце, 39.03

"Європейські ігри — це комплексні змагання, де країни Європи дивляться на рівень підготовки своїх спортсменів. Це є контрольним зрізом для кожної команди перед основними змаганнями цього сезону — ліцензійним чемпіонатом світу. Наразі у нас майже всі фінали вже є. Людмила Лузан потрапила до фіналу, чоловіча четвірка на байдарках потрапила до фіналу одразу, а також чоловіча каное-двійка і байдарка жіноча 500 метрів", — розповів головний тренер збірної України з веслування на байдарках і каное Ігор Нагаєв.

Початок ігор у Кракові та інших містах Польщі — великий спортивний шанс, адже можна отримати олімпійські ліцензії та престижні нагороди.

Дивіться "ЄвроGames" на каналі "Дім", а також на сайті та YouTube-каналі "Дім".

Прямий ефір