Якщо не відправляєш дитину в школу, тобі погрожують позбавленням батьківських прав, а щоб відправити в школу, треба отримати російський паспорт, — ексуповноважений з прав дитини та очільник Save Ukraine Микола Кулеба про депортованих українців

Микола Кулеба. Скриншот: kanaldim.tv

За даними української влади, кількість депортованих дітей станом на середину червня 2023 року становить понад 19 500 осіб. Точну кількість неможливо встановити з огляду на ускладнений доступ до тимчасово окупованих територій та ненадання російською стороною достовірної інформації з цього питання, тому є й інші цифри.

Повернення депортованих дітей є тривалим та складним процесом, зважаючи на перепони, які створює російська сторона, вимагаючи особистого приїзду батьків та надання величезної кількості документів. Цим питанням, зокрема займається організація Save Ukraine. Її засновник та очільник Микола Кулеба розповів у програмі "Точка опори" на телеканалі "Дім" про сім'ї, котрі їм вдалося повернути, та про те, як ті жили в депортації.

Більшість українців, котрих Росія примусово вивезла на свою територію, хочуть повернутися. Одна є й такі, котрі цього не бажають. 

"Всі діти та сім'ї, яких ми повертаємо кажуть одне: якщо не відправляєш дитину в школу, тобі погрожують позбавленням батьківських прав, а для того, щоб відправити дитину в школу, треба отримати російський паспорт. Тобі кажуть: "Ми заберемо твою дитину і помістимо в російську сім'ю", — сказав Кулеба.

Очільник організації Save Ukraine розповів про сім'ю, яку повернули з Алчевська, який з 2014 року є окупованим Росією. Родина дивом уникнула російської паспортизації та школи. Діти навчалися онлайн в українській школі. Сьогодні таке неможливо, каже правозахисник. Російські спецслужби та військові ходять по домівках, перевіряють і попереджають. 

"Приїжджає машина "Урал", позаду стоїть БТР, дуло кулемета направляють на будинок, заходять військові, перевіряють все і телефони, а далі кажуть: "Діти є? Мають ходити до школи". В такому наказовому порядку. Опікунка дівчат, коли бачила у вікно, що під'їжджають, випихувала дівчаток через вікно на вулицю, і ті ховалися в кукурудзі, допоки росіяни не поїдуть. Ось як відбувається відвідування росіянами родин на окупованих територіях", — поділився він.

Повна версія інтерв'ю: Як Україна повертає викрадених Росією дітей: інтерв'ю з екс-уповноваженим з прав дитини та очільником організації Save Ukraine Миколою Кулебою

Нагадаємо, Микола Кулеба — засновник і очільник організації Save Ukraine / "Спасемо Україну" — фонду, який займається евакуацією людей із гарячих точок і допомагає повертати викрадених Росією дітей. Понад 20 років працює у сфері захисту прав дитини. З 2006 по 2014 рік Микола Кулеба був начальником служби у справах дітей Київської міської державної адміністрації. Відкрив мережу спеціалізованих центрів, де працювали з дітьми, яких повернули з вулиці. З 2014 по 2021 рік обіймав посаду дитячого омбудсмена в Україні. Одружений. Батько чотирьох дітей. 

Попередні випуски "Точки опори":

Прямий ефір