Якщо НАТО відмовить у вимогах Росії: два варіанти розвитку ситуації окреслила експертка

Ілюстративне фото: bykvu.com

Якщо НАТО не підтримає вимог Росії щодо нерозширення Альянсу на схід, то можливі два сценарії подальших подій. Про них сьогодні, 12 січня, в ефірі іномовлення України UA розповіла аналітикиня-дослідниця Міжнародної кризової групи Кетрін Квін-Джадж.

Вона зазначила, що США зразу не очікували прориву від переговорів із Росією у Брюсселі та Женеві.

"Американська сторона наголосила на тому, що це не переговори як такі, а своєрідна звірка годинників. Тому американська сторона не йшла на ці перемовини з чіткими очікуваннями, що будуть якісь прориви, будуть якісь конкретні успіхи", — сказала Квінн-Джадж.

Існує думка, що Росія серйозно сприймає такі переговори.

"Росія дійсно вважає, що адміністрація Байдена складається з таких серйозних "пацанів", і навіть деяких серйозних жінок, з якими можна вести справжні перемовини. До яких можна донести хвилювання Росії з приводу нібито експансії НАТО", — схарактеризувала вона.

Інша думка — що Росія зразу знала, що її вимоги щодо нерозширення НАТО є абсолютно неприйнятними.

"Вона очікує на повну відмову [своїм вимогам], і збирається користуватися цією відмовою, як приводом зробити щось погане", — сказала Квін-Джадж.

"Я вважаю, що і перша, і друга теорія мають свої плюси та мінуси", — додала вона.

У разі негативної відповіді НАТО на вимоги Росії щодо нерозширення Альянсу та повернення до позицій у Східній Європі періоду 1997 року Квін-Джадж бачить два можливі шляхи розвитку ситуації.

Перший — можливе чергове масштабне вторгнення до України.

"Я думаю, що колективний Захід справді серйозно ставиться до цієї загрози, що це не просто порожні слова. Ідуть дуже активні "брейнсторми" (мозкові штурми, — ред.) щодо того, як можна відреагувати на такі виклики. Ну, при розумінні того, що Захід, найімовірніше, не допоможе Україні військовим контингентом", — зазначила аналітикиня.

Квін-Джадж більше схиляється до другого варіанту — що Кремль прагне до формування нової "залізної завіси".

"Другий варіант полягає в тому, що, можливо, Росія шукає привід для чергових внутрішніх репресій, для активнішої зачистки внутрішнього політичного поля, для більш активного переслідування родичів політв'язнів, для розширення списків політв'язнів в Росії, і взагалі — для створення нової "залізної завіси". І цей варіант може мати дуже негативні наслідки не тільки для росіян, але і для тих, хто мешкає в ОРДЛО теж", — акцентувала вона.

Аналітикиня вважає, що РФ зараз більш зацікавлена у перемовинах із США, ніж із Європою. Бо досі не вдалося відновити трансатлантичну єдність Америки та Європи.

"Трансатлантична єдність, яка була до Трампа, все-таки не повернулася. І європейці розуміють, що колишньої єдності, швидше за все, не буде. Тому що Америка сильно сконцентрована на своїх проблемах. І, можливо, через це росіяни й вирішили, що зараз якраз той час, щоб вести окремі переговори зі Штатами, трохи відсуваючи європейців від спільної розмови", — підсумувала Квін-Джадж.

Читайте також: Загрозу Росії усвідомили не лише всі країни НАТО, а й нейтральні держави Європи, — Шелест

Нагадаємо, 10 січня у Женеві відбулися переговори США — Росія, а у Брюсселі — засідання Комісії Україна — НАТО. 12 січня у Брюсселі відбулося засідання Ради Росія — НАТО. На 13 січня заплановано перемовини Росія — ОБСЄ у Відні.

Прямий ефір