Як українські діти здобувають освіту у Греції

Греція. Скріншот: kanaldom.tv

Безплатне навчання у вищих навчальних закладах та школах. Таку можливість мають українці, що знайшли прихисток у Греції. Не все так просто із дошкільною освітою. Втім, українцям ідуть на зустріч, та й самі вони допомагають одне одному, йдеться у сюжеті "Ранку Вдома".

Тимчасовий захист у Греції — це посвідка на проживання, можливість отримати медичні послуги, здобувати освіту та працювати. Українки, які втікали від війни, змогли влаштувати своїх дітей до шкіл, а от здобувати дошкільну освіту у Греції складно навіть місцевим.

"З садочками тут скрутно. Приходили до навчального закладу українки з малими дітьми, і багатьом відмовили. Не вистачає місця", — розповіла перекладачка Мирослава Клюс.

Зі школами — простіше. Тут є державні та приватні навчальні заклади. Навчання обов'язкове з шести до п'ятнадцяти років. Тобто з першого по дев'ятий клас.

В Греції поки що не наполягають на тому, щоб діти переселенців відвідували місцеві школи, якщо вони продовжують навчання онлайн в українських. Втім, існує й інший закон, який зобов'язує дитину, яка понад три місяці перебуває у Греції, відвідувати місцеву школу.

"У вересні нам повідомили, що дитині треба відвідувати школу. Тож мій п'ятнадцятирічний син пішов до місцевої школи. У Греції є закон, який зобов'язує усіх дітей відвідувати школу до дев'ятого класу включно. Тобто влада не заперечує проти того, щоб українці вчилися онлайн у своїх школах, але в країні, на законодавчому рівні, визначено, що треба вчитися очно. Син боявся іти до місцевої школи через мовний бар'єр, але його прийняли добре, він знайшов собі друзів. Словом, адаптувався", — пригадала переселенка з Києва Тетяна Любченко.

Попри відсутність адаптаційних класів, українських дітей готові приймати до школи з мінімальною кількістю документів. Достатньо паспорта батьків, карта про тимчасовий захист й прописки.

Університети також приймають українців. Крім того навчання в державних вишах Греції — безплатне. Іноземці можуть вступити у будь-який університет без здачі вступних іспитів, тільки з атестатом про завершення школи.

Загалом система освіти в Греції орієнтована на дітей, а вчителі намагаються зацікавити та заохотити вивчити щось нове.

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір