Як створювалась збірка віршів "КнигаLOVE 3.0. Любов, що перемагає": про мистецтво в складні часи говоримо із поетесою Оленою Павловою та співзасновницею видавництва "Книголав" Світланою Павелецькою

Світлана Павелецька. Скриншот: kanaldim.tv

Нещодавно у видавниці "Книголав" видали збірку поезій "КнигаLOVE 3.0. Любов, що перемагає". Книга демонструє красу там, де здавалося б її не можливо побачити. Як та в кого народилася ідея створювати збірки віршів про любов, війну та життя на фронті, у "Ранку Вдома" розповіли упорядниця збірки "КнигаLOVE 3.0. Любов, що перемагає", поетеса Олена Павлова та співзасновниця видавництва "Книголав" Світлана Павелецька.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Розкажіть більше про збірку поезії "КнигаLOVE 3.0. Любов, що перемагає".

Павелецька: Це не перша збірка віршів, яку видав "Книголав". Загалом це третя серія збірки віршів. Ми їх видаємо щороку. Не видавали тільки у 2022 році, бо тоді було не до віршів. Коли була пандемія коронавірусу, то нам усім здавалося, що це найгірше, що може з нами статися. Я сиділа вдома, хворіла на коронавірус та почала шукати натхнення, зокрема, у віршах. Зробила хештег в інстаграмі вірші для збірки та просила моїх підписників надсилати мені вірші. Тоді я для себе відкрила сучасну українську поезію та неймовірно талановитих українських авторів. Бо я була обмежена класичною українською поезією. Так вийшла перша збірка віршів, друга збірка була про любов та війну, і кохання на війні, і ту любов, яка війна може породжувати всередині країни. Тому що окрім цих жахів, вона теж дає інше бачення речей. Любов, що перемагає — це третя наша збірка. Тут теж багато віршів людей з фронту, які зараз воюють. Є класичні вірші. Вона, з одного боку, дуже смілива і важка, а з іншого боку — так, що надихає, демонструє красу там, де ти спочатку не можеш її побачити.

Вірші яких поетів увійшли до збірки? Як ви їх обирали?

Павлова: Я перечитала, напевно, тисячу віршів. Було дуже складно зупинитися на якомусь маленькому числі. Зараз їх 57. Тут сучасні митці та класики. Так сталося, що в збірці багато творів поетів Розстріляного відродження. Це знищені радянською владою українські генії. Присвята в цій книжці присвячена поетам Розстріляного відродження і Відродженню, яке стрілятиме у відповідь. Бо  саме зараз відбувається відродження української культури. Це відродження вже не дасть буде розстріляним. Серед сучасних авторів — Сергій Жадан, Оксана Забужко, Павло Вишебаба, Олександра Лисак, Ярина, Олена Герасим'юк. Це ті люди, які нас захищають. Досвід, який вони здобувають переростає  у найкращі, найсильніші вірші. також у збірці багато лірики. Це не важка збірка. Ми обрали любов, що перемагає. Це тема, яка несе надію. Адже сучасна поезія — це пошук світла та надії у темні часи.

Наскільки наразі важлива тема почуттів? Чи на часі це зараз?

Павелецька: Здається, щоб почуття завжди на часі. Тому що це те, що відрізняє нас від функції. Це те, що відрізняє нас від ворога, бо ми вміємо відчувати. Ми емоційно сприймаємо цей світ. Це в принципі те, заради чого ми живемо. Тому що найгірше — це коли ти нічого не відчуваєш, коли прокинувся. Ти не розумієш навіщо щось робити. Поезія — це один з таких дуже впливових інструментів, який допомагає пробуджувати в собі почуття. Тож вважаю, що почуття завжди на часі. Допоки ми будемо мати почуття, відчувати життя інакше, то будемо перемагати. Я в цьому впевнена.

Олено, хотілося б почути вашу думку?

Павлова: Ця поезія вона відновлює та зцілює. Зараз ми отримуємо багато ран. Раджу читати вірші, щоб якось трошки краще, трошки сильніше триматися. Це якийсь подорожник на рани душі.

З якими зараз проблемами стикається ваше видавництво? Що публікуєте наразі?

Павелецька: У нас немає проблем, окрім нашої спільної української проблеми. Мені здається, зараз такий унікальний момент, коли дуже багато людей перейшли на українську мову. Дуже багато людей хочуть її вивчати, вдосконалювати, читати. Як би дивно це не звучало, але з погляду бізнесу — це найкращі два роки, якщо порівнювати з попередніми. Тому що люди справді дуже багато читають українською, купують українську літературу. Ми зупинили роботу видавництва, на перші два три дні, щоб впевнитись, що всі наші люди в безпеці. Потім ми продовжували працювати. Тому вже у квітні 2022 року в нас вийшла нова книжка — перше з початку війни. Та й те, це було пов'язано з тим, що дуже багато наших партнерів-друкарень, знаходилися у Харкові. Це було важко. Проблеми в нас суто бізнесові. Це знову ж таки типографії. Багато їх пошкоджено, адже Харків під постійними обстрілами. Це важко. Це певні фінансові історії з перерахунком грошей, але це не важливо. Навіть коли були постійні блекаут, люди все одно багато читали. В нас є бажання видавати більше українських авторів. Тут скоріше ми стикаємось з тим, що їх не так багато, як би нам хотілось. Вони є, вони дуже талановиті, але їх іноді дуже важко знайти. Тому, якщо раптом ви українські автори, ви відчуваєте, що вам є чим поділитися, то пишіть в "Книголав". Ми чекаємо на вас.

Чим потішити найближчим часом?

Павелецька: Щойно з друкарні вийшла книжка "Половина жовтого сонця" Чимаманди. Це величезна робота американки африканського походження про громадянську війну в 1960-х роках в Нігерії. Там насправді розкривається все добре і погане, що відбувається під час війни. Дуже багато історій кохання, зради, переосмислення себе. Я раджу до прочитання цю книжку. Вона просто супер! Буквально з дня на день вийде з типографії книжка, яка називається "Смак ворогу". Це художня література, яка заснована на реальних подіях. Це про дегустаторок Гітлера. В Гітлера було 14 дегустаторок. Ці жінки, які мали куштувати їжу до того, як вона потрапляла йому на стіл. Це історія однієї з цих жінок, прикрашена, звичайно, художніми способами, але це дуже цікаво.

Також цікаві гості "Ранку Вдома": 

Медіа-партнери
Прямий ефір