"Подумайте про стратегію піклування про себе": психотерапевт В'ячеслав Халанський пояснив, як уникнути вигорання, працювати до сподоби й жити щасливо

В'ячеслав Халанський. Скриншот: kanaldim.tv

"Запал без вигоряння. Як завершити цикл стресу, працювати до сподоби й жити щасливо" — книга успішного психолога В'ячеслава Халанського з третьої Віденської школи психотерапії, в якій руйнується міф про емоційне вигоряння як хворобу лінивих та слабкодухих. Про те, як проживати стрес та жити на повну без вигорання, говоримо у "Ранку Вдома" з психотерапевтом В'ячеславом Халанським.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Книжка називається "Запал без вигорання". Кому вона адресована?

— Книга адресована двом категоріям людей. Це фахові працівники — це психологи, психотерапевти, військова психологія. Це також лікарі, медсестри, а також люди, які вигоріли, які потребують більш компетентної інформації про вигорання і способи виходу з цього стану.

— Що таке вигорання? В чому різниця від втоми й вигорання?

— Це дійсно цікаве питання, тому що вигорання — це складний синдром, який складається із симптомів. Наприклад, людина втомлюється, людина стає більш цинічною. Людина відчуває такий елемент примусовості.

Тобто вигорання — це психічний розлад. Від вигорання вмирають. Від втоми не вмирають. Спочатку людина втомлюється. Діагноз, який часто встановлюють, неврастенія. Потім починається вигорання.

У 2007 році я був на конференції, де познайомився з колегою з Німеччини. Він розказував про футболіста, який скоїв суїцид через вигорання. Там був комплексний розлад, це доволі відома історія у Німеччині. До речі, цей фахівець частково супроводжував мене під час написання цієї книги. Він працює лікарем, зокрема, лікує менеджерів, які вигоріли. До речі, вигорання — це завершена фаза. Воно характеризується певними симптомами.

— Якими симптомами?

— Наприклад, людина відчуває, що вона втомлюється, вона відчуває біль. Коли вона зранку прокинулася і подумала про роботу, то відчуває спустошеність, психологічний біль. Це прирівнюється до відчуттів, які людина переживає під час втрати близької людини. Це можуть бути психосоматичні прояви — голова болить, аж до нудоти. Тобто, вигорання має дуже сильні наслідки. Спочатку іде втома, потім вигорання, а згодом починається клінічна депресія. Тому, якщо ми говоримо про вигорання і про лікування вигорання, то ми говоримо про те, як передбачити депресію і що з нею робити.

— Чому виникає вигорання?

— Дослідження показують, що вигорання викликає два фактори. Перше — це внутрішній фактор, друге — зовнішні. Зовнішні — це робоча атмосфера, а внутрішній — це такий психологічний механізм, який спрацьовує коли людина, наприклад, працює і прагне догодити начальнику. Вона працює на те, щоб створити ідеалізацію свого "я".

Засновник концепції вигорання казав, що розбіжність між сприйняттям реального себе та ідеальним "я" породжує вигорання.  Вигорання приходить, тому що людина хоче бути тим, ким він не є. Другий фактор — це зовнішні обставини. Наприклад, коли порушуються особисті кордони на роботі. Зовнішні умови також впливають на вигорання.

—  Чому говорити про вигорання дуже важливо?

— Якщо ми не говоримо про вигорання як розлад, тоді людина, яка має втому або вигорання не зізнається начальнику у тому, що він чи вона втомилися. На Заході, вигорання, по внутрішній класифікації хвороб, визначається як хвороба.

Перша стадія розвитку — це загорітися ідеєю. З часом стираються кордони між роботою та особистим життям. Наступна стадія починається, коли людина забуває про свої потреби. Тобто зміщується графік, змінюється стиль життя. Тоді людина перестає розв'язувати особисті проблеми, перестає стежити за своїм здоров'ям, відсторонюється від соціуму. Поступово людина повертається в циніка, бо вона втомлена.

Ще вона побачила, наприклад, що начальник підвищив зарплату колегам, а не йому. Тоді починається вибух, адже втома накладається на гнів. До чого це може приводити? Людина просто не хоче прокидатися зранку, іти на роботу, відчуває психологічну спустошеність, відсутність сил. 

— Що ви можете порадити, аби такого стану уникнути?

— Клієнтам кажу: "Подумайте про стратегію піклування про себе". Задумайтеся, як ви піклуєтеся про себе?

Це має бути стратегія, тому що є стратегія, як я працюю з проєктами на роботі. Так само має бути стратегія щодо того, як я піклуємось про себе. Собі треба двічі на день ставити собі питання: "Чого я хочу?". Зупинятись, сідати та питати себе чого я хочу. Також раджу проводити коротку медитацію. Це п'ятихвилинна зупинка, під час якої ви нічого і нікого не слухаєте. Натомість прислухаєтеся до себе.

У вигорілої людини нема системи цінностей, вона зруйнована. Це називається екзистенційний вакуум. Про це ще Віктор Франкл говорив. Коли ми ставимо питання: "Що я хочу?", то повертаємося до встановлення системи цінностей. Це наповнює життя людини.

Також цікаві гості "Ранку Вдома": 

Прямий ефір