Як доглядати за пораненими ветеранами — поради психологів та правозахисників

Підтримка військових. Фото: gre4ka.info

Доглядати поранених ветеранів — важка місія, яка зазвичай лягає на плечі рідних та близьких. Вони постійно перебувають поруч із ними у лікарнях, центрах реабілітації чи вдома. Вони беруть на себе догляд, фізичну й психологічну підтримку, а ще купу бюрократичних питань. Водночас виконують хатні справи, виховують дітей і працюють.

Тривала доглядова праця виснажує фізично й емоційно, тому піклувальники також потребують підтримки. Правозахисний центр для військових та їхніх родин "Принцип" пригадав, де і яку допомогу можуть отримати рідні ветеранів, повідомляє "Дім".

Якщо ви дізналися про поранення близької людини і не знаєте, за що хапатися, на сайті "Правовий навігатор" є вся необхідна інформація про шлях пораненого — від евакуації до оформлення інвалідності: як отримати довідку про обставини травми, як оформити грошову допомогу, де взяти зразки заяв і рапортів. navigator.pryncyp.com → розділ Військові з пораненнями чат-бот в Telegram → @pryncyp_bot.

Практична допомога

  • Навчайтеся доглядати. ГО INgenius спільно з IREX переклали та адаптували практичні рекомендації щодо медичного супроводу ветеранів і ветеранок. Тексти доступні на ingeniusua.org, а відео — на каналі INgenius в YouTube. Навчальні курси для доглядальників також проводять обласні департаменти соціального захисту населення. Дізнайтеся, чи проходять такі заходи у вашому регіоні. Контакти обласних департаментів є на сайті Мінсоцполітики.
  • Щоб отримати протез чи інші допоміжні засоби, подайте заявку через ЦНАП або управління соцзахисту у вашому регіоні. Більше інформації про протезування є у "Правовому навігаторі" та на сайті Protez Hub. Скористайтеся державними послугами для підтримки піклувальників — "Догляд вдома" та "Персональний асистент". Знаходьте надавачів соцпослуг у вашому регіоні на сайті Мінсоцполітики: msp.gov.ua → Громадянам → Соціальні послуги → Реєстр надавачів соціальних послуг.
  • Що варто знати про виплати? Їх можуть призначати людині, яка доглядає за пораненим і не веде цю діяльність на професійній основі. Виплати можливі, якщо ветеран має І групу інвалідності, не може самостійно пересуватись, а також якщо доглядальник і поранений проживають разом і пов'язані спільним побутом. Ветеран, який отримав інвалідність внаслідок бойового поранення, може оформити пенсію. Більше інформації дізнавайтеся у ЦНАПі або на гарячій лінії управління соцзахисту — 15-39.

Психологічна допомога

  • Якщо ветеранам чи їхнім близьким потрібна психологічна допомога: Національна лінія підтримки Veteran Hub для воїнів та їхніх близьких +38 (067) 348 28 68. На сайті хабу є перелік просторів "Плюс Плюс", у яких психологи проводять офлайн-консультаці. Гаряча лінія кризової підтримки Українського ветеранського фонду для ветеранів і їхніх родин — 0 800 33 20 29.
  • Мобільний додаток для психологічної підтримки ветеранів "База". Містить вправи для самодопомоги, матеріали про психічне здоровʼя, корисні контакти. Безоплатна психологічна допомога дітям та їхнім батькам від фонду "Голоси дітей" у 15 містах та через лінію підтримки 0 800 210 106.
  • Також працює чат-бот Коаліції ветеранських просторів "Дякую за службу! Готові допомогти!". Платформа дає можливість ветеранам, військовослужбовцям та їх близьким замовити одну з доступних послуг — соціальний супровід, консультацію юриста чи психолога.

Якщо вам бракує юридичної інформації, зверніться на гарячу лінію ГО "Юридична сотня" 0 800 308 100 або на гарячу лінію Міноборони 15-12, щоби отримати безкоштовну юридичну консультацію.

Читайте також:

Прямий ефір