Як підтримати людину в скорботі — поради психологів

Як підтримати людину в скорботі. Ілюстрація: babel.ua

Нерідко, щоб підтримати людину в скорботі, ми намагаємося прискорити процес горювання, заперечити переживання або заспокоїти фразами на кшталт: "Втрати роблять нас сильнішими". Проте це так не працює. Горювання — природна реакція на втрату. Неможливо прожити цей процес за людину або пришвидшити його. Найкращий шлях підтримати — бути поруч, запропонувати допомогу, надати безпечний простір для взаємодії. Як це краще зробити — пояснили фахівці Всеукраїнської програми ментального здоров'я "Ти як?", впровадженої за ініціативи першої леді Олени Зеленської, інформує "Дім".

Чого робити НЕ варто, коли людина горює:

  • не намагайтеся прискорити процес горювання;
  • не варто говорити замість людини чи закінчувати замість неї речення — хай би як вам здавалося, що ви її розумієте;
  • не знецінюйте досвід іншої людини, не порівнюйте з іншими;
  • не заперечуйте почуття та емоції людини, не блокуйте її переживання;
  • не уникайте її.

Не кажіть людині в горі: "Ми всі когось втратили на цій війні", "Треба жити далі", "Він/вона тепер у кращому світі", "Ти ще знайдеш свою людину", "Втрати роблять нас сильнішими", "Час лікує", "Бог дає нам випробування. Така його воля", "Не плач", "Тримайся, треба бути сильною", "Подумай про дітей", "Нащо було відпускати на війну?", "Ти отримаєш допомогу від держави". 

Краще скажіть: "Я поруч", "Якщо тобі потрібна будь-яка підтримка, я тут", "Я тебе слухаю, мені не байдужі твої переживання", "Чим я можу тобі допомогти?", "Як саме я можу тебе підтримати?", "Ти можеш звертатися до мене, коли відчуватимеш потребу".

Що ВАРТО робити, аби підтримати людину, яка горює:

  • будьте поруч. Дайте зрозуміти, що за потреби до вас можна звернутися і що біля вас безпечно; 
  • дайте людині час і простір для горювання. Слухайте розповіді людини в горі, навіть якщо вони йдуть по колу. Так відбувається процес прийняття;
  • запропонуйте допомогу з нагальними та рутинними справами;
  • ненав'язливо з часом, якщо це доречно, повертайте людину в "тут і тепер". Можете запропонувати прогулятися, поговорити про рутину абощо.

Варто пам'ятати, що процес горювання для кожної людини індивідуальний. Проживання втрати не є лінійним — стадії горювання не мають певної послідовності. Тож підтримка для всіх також має бути індивідуальною. 

Безоплатну психологічну підтримку для захисників та їхніх близьких надає громадська організація "Вільний Вибір". Аби записатися на консультацію, телефонуйте або пишіть у будь-який месенджер за номером (063) 64 64 991 (з 09:00 до 19:00; понеділок — п'ятниця).

Читайте також: Як спілкуватися з людиною, яка отримала травму обличчя — поради фахівців

Медіа-партнери
Прямий ефір