Виступ перед шотландськими дипломатами та популяризація бандури: співачка KRUTЬ — гостя "Тихого вечора з Оленою Кравець"

KRUTЬ. Фото: kanaldim.tv

Гостею 22-го випуску "Тихого вечора з Оленою Кравець" стала українська співачка та бандуристка KRUTЬ. Марина Круть створила композицію на вірші Лесі Українки, чим проклала місток між минулим на сьогоденням української культури, а нещодавно разом із гуртом NAZVA випустила кліп, присвячений творчості Івана Франка.

У розмові з Оленою Кравець KRUTЬ поділилася досвідом виступу в Шотландському парламенті та відчуттями, коли побачила сльози на очах дипломатів; розповіла, що робить для популяризації бандури, та чи користується попитом "клас бандури" в музичних школах України. Також KRUTЬ назвала свій топ-3 українських митців, які закохують в Україну, яких, на її думку, потрібно популяризувати і пишатися, що живемо в один час з ними.

Ведуча — Олена Кравець, співведучий — Юрій Карагодін.

Бандура в Шотландському парламенті

— Американська співачка Beyonce вже виходить на своїх концертах у вбраннях від українського дизайнера Івана Фролова. Коли вона вже вийде на сцену під супровід бандури?

— Прекрасне питання, мене також цікавить. Не знаю, наскільки це доречно, оскільки Beyonce збирає яскраві стадіони за кордоном. Я б хотіла, аби українська бандура зібрала стадіон принаймні в Україні. Це було першою сходинкою. А далі вже можна було б говорити про Beyonce. Але я не проти, якщо мені напишуть. 

— Ти, здається, єдина виступала наживо у Шотландському парламенті. Розкажи, як це було — виступати перед людьми, від яких багато чого залежить для України і як представляти Україну на такому рівні? 

— Це був унікальний досвід. Слова мені ніхто не давав. Я мала прийти туди просто музиканткою, яка зіграє якусь пісню. Але я не втрималася і взяла слово. Ніхто мене не став перебивати, що дуже приємно. 

— Що ти казала? 

— Я говорила про війну. Розповіла все, що у мене було на серці, де я була, куди їздила, що робила, як виживають наші хлопці та дівчата на фронті. Після того заграла їм свою пісню. Коли я граю, то заплющую очі, тому що мені так простіше. Коли я їх розплющила після виступу, була в шоці, тому що дуже багато хто з іноземців, із дипломатів відчув і заплакав. Я ще раз переконалася в тому, що музика — це інтернаціональна мова. 

Вони не хотіли того робочого серпневого дня, приїхавши на всесвітню конференцію по культурі, плакати. Дипломати — це дуже важка публіка, до них важко достукатися. Але вони заплакали і аплодували стоячи. Я зрозуміла, що виконувати свою місію дуже круто.

Топ-3 українських митців, про яких варто розповідати за кордоном

— Назви топ-3 українських митців, про яких би ти розповіла європейцям, щоб вони закохалися в Україну. 

— Мені важко, тому що для мене це далеко не топ-3. Серед музикантів я би виділила гурт "Пиріг і Батіг". Мар'ян Пиріг і "ГИЧ оркестр" — це унікальний тернопільський гурт, який робить неймовірну музику. Вони створюють пісні на слова шістдесятників, "розстріляного відродження" і тої плеяди поетів, яких би мали чути більше. Ми живемо в дуже схожий період, який був 100 років тому.

Серед художників я би розказала про своїх подруг Аліну та Каріну Гаєвих — двоюрідних правнучкок Марії Приймаченко. Вони створюють неймовірні галерейні роботи. Я б рекомендуала хоча б просто поспостерігати за тим, що вони роблять. 

Дуже тішуся, що я живу в один час із Ліною Костенко. Це жива легенда. Ми маємо її шанувати, поки вона є з нами. Гарно жити в такий час з такими великими класиками.

Музика KRUTЬ на фронті

— З 2014 року ти їздила з виступами на фронт і зараз продовжуєш це робити. Як твою музику сприймають військові? 

— Військові, як дипломати. Або ще важче. Навіть коли вони сидять без броні, треба пробити їх внутрішню броню, аби вони почали щось відчувати. В зоні бойових дій деякі емоції сильно загострюються, а деякі притуплюються. Але це не просто так зроблено — це їх певний захист.

Мені подобаються концерти на фронті тим, що ти не можеш бути іншою, окрім як собою чесною. Там не місце брехні. У будь-який момент може щось прилетіти. У тебе залишається, можливо, хвилина, чи рік, чи все твоє життя — ніколи не знаєш. Там немає місця для масок, для чогось фальшивого. Є просто ти і вони. Це гарне місце, щоб пізнати себе справжнього. Я також відчуваю себе там потрібною і живою. Відчуваю, що роблю правильні речі. Одна пісня для військового мені як сотні концертів за кордоном. Дуже велика цінність.

— Що треба робити, щоб бандура стала молодіжною і популярнішою?

— Я роблю те, що я роблю просто треба ще 20 років. Насправді, дуже великі кроки вже здійснені, щоб вік цільової аудиторії цього інструменту зменшилася. Неймовірно приємно чути від моїх викладачок та від знайомих, що багато охочих записатися на клас бандури. Такого не було 20 років тому. Багато хто з моїх колег став викладачем бандури. Вони дзвонять і кажуть: "Марина, ти нас просто замучила. Чого я постійно отримую дітей, які приходять і говорять, що хочуть грати пісні, як Марина Круть?". Мені дуже приємно, що мене наслідують. Є ще дуже багато класних колег, які роблять не менш гарні речі. Але я тішуся, що цей інструмент набуває популярності. Я вірю, що українську бандуру має чути увесь світ.

Команда "Тихого вечора" знає, що Марина Круть мріє створювати музику для фільмів, тож підготувала для артистки гру "Зіграй мені фільм". В рамках рубрики KRUTЬ отримала свою бандуру, а Олена Кравець — бубен. На цих інструментах їм довелося придумувати саундтреки до жанрів кіно, які їм випадали на картках. Опонентка має вгадати, до якого жанру звучить музика.

Гостями нового випуску програми "Тихий вечір з Оленою Кравець" стали: телеведучий і шоумен Тімур Мірошниченко та українська співачка, бандуристка KRUTЬ, яка також підготувала надзвичайно ніжну композицію. Ще на вас чекає "чуттєва" українська мова від Олександри Заріцької з гурту KAZKA у рубриці "Філіжанка звуку". 

Проєкт "Тихий вечір з Оленою Кравець" — це легка, спокійна розмова про важливі та актуальні для українців речі і події, яка дозволяє трішки відпочити й відволіктися від напруження, в якому ми всі живемо. Проект завоював серця українців. "Тихий вечір з Оленою Кравець" (повні епізоди та окремі сюжети) разом вже отримав понад 40 млн переглядів* на діджитал-майданчиках каналу "Дім" (YouTube, Instagram, Facebook, TikTok).

*Дані станом на 09.09.2023

Ще цікаве з "Тихого вечора з Оленою Кравець":

Прямий ефір