Про повернення ветеранів до сексуального життя, стендап та українську мову: ветеран Гліб Стрижко — гість "Тихого вечора з Оленою Кравець"

Гліб Стрижко. Фото: kanaldim.tv

Наприкінці серпня Forbes Ukraine представили список "30 до 30", в якому познайомили з неймовірними українцями віком до 30 років, які вразили країну. Серед них опинився 26-річний морський піхотинець, оборонець Маріуполя і ветеран Гліб Стрижко. Він вижив після штурму Маріуполя, російського полону, переніс десятки операцій і продовжує працювати на благо України.

У студії "Тихого вечора з Оленою Кравець" Гліб Стрижко розповів про свою роль у Veteran Hub, допомогу військовим, повернення ветеранів до сексуального життя, українську мову та поради наступним поколінням. 

Ведуча — Олена Кравець, співведучий — Юрій Карагодін.

Гумор і легалізація канабісу

— Журнал Forbes презентував список "Люди майбутнього". До нього увійшли українці віком до 30 років, котрі вразили світ. У цьому списку чимало військових, волонтерів та ветеранів. Ти ще дуже юний, 26 років, а вже у Forbes. Як це — бути 26-річним пенсіонером у Forbes? 

— Це класне відчуття — бути пенсіонером у 26. Підходити до моїх однолітків у трамваї, просити поступитися місцем пенсіонеру і дивитися на ці здивовані обличчя. Я показую пенсійне посвідчення, а вони такі: "Вау…". В цьому є свій шарм, якби це насправді не було б так сумно. Таких хлопців і дівчат до 20 і після 20, до 30 і після 30 років буде дуже багато. Все це, на жаль, є наслідком війни. Але така наша дійсність. 

Гумор мені допомагає приймати це все. Жартуємо про травматичну ампутацію — що людина тепер легша, про те, що в мені купа титанових конструкцій — мене не впускатимуть в аеропорт. Іноді цей гумор може виглядати дуже дивно, а іноді і страшно. Але для мене, і для багатьох моїх друзів гумор і таке піджартовування допомагає прийняти факт незворотних поранень. Люди до цього звикають і для них це стає нормою.

— Ти заглибився у медичну ситуацію. В Україні нещодавно розробили законопроєкт про медичний канабіс. Пройшовши нелегкий шлях відновлення, що б ти сказав людям, які вважають, що це легалізація наркотиків?

— Мені трохи сумно чути, що деякі люди порівнюють легалізацію медичного канабісу з легалізацією наркотиків. Легалізація медичного канабісу не перетворить нас у країну наркоманів. Але це дуже допоможе тим людям, які переживають багато травм чи поранень в муках. Це так само привчить нас до більшої відповідальності у суспільстві. Противникам цього просто треба глибше копнути і зрозуміти, для кого це може бути корисно. Для них це умовна легалізація наркотиків, а для когось це можливість прожити день без болю. Освіченість буде породжувати відповідальність. Якщо ми будемо читати далі заголовків, то все буде гаразд.

— Коли ти був на реабілітації, зрозумів і відчув, що тобі подобається стендап. На великій сцені ще себе не пробував, але я знаю, що іноді розповідаєш свої жарти друзям. Є така, якою можеш поділитися тут?

— Даня Білий, Роман Міщеряков і ще декілька коміків із "Підпільного стендапу" проводять "Точку збору". На перший раз, коли я ще був на лікуванні, я до них прийшов. Так склалося, шо мене буквально збирали по частинкам, повставляли деякі додаткові елементи. Я прийшов, там був аукціон і дуже довго розкачувалась ціна. Роман Міщеряков, з яким ми дуже близько сиділи, каже: "Скажи будь-яку суму, айтішники потім переб'ють". Я сказав суму майже вдвічі більшу, а мені: "Вау! Давайте знайомитись. Розкажіть свою історію". Я кажу: "Я військовий, на лікуванні", розказав, що мене зібрали. І тоді Антон Тимошенко каже: "Дивіться, пацана зібрали, а тепер він прийшов до нас на "Точку збору". Половина зала просто "випала", бо було супер-смішно.

Я сам жартую про якісь поранення і я даю дозвіл на це друзям. Очевидно, що не всім. Але для мене це норма.

Гліб Стрижко. Фото: kanaldim.tv

Допомога ветеранам

— Ти зараз працюєш менеджером подій у Veteran Hub. Що це за організація?

— Це організація, яка працює для добробуту ветеранів, військовослужбовців і членів їхніх родин. Вона працює з 2018 року, коли в нас збиралися ветерани АТО. Тоді ми зрозуміли, що вони потребують якісних сервісних послуг, які держава поки не навчилась якісно надавати. Ми вирішили стати таким собі партнером держави, щоб надавати ці послуги. В першу чергу, первинна юридична консультація, психологічна підтримка, консультації з пошуку роботи — це найголовніші проблеми, з якими стикаються ветерани, виходячи з війська. 

Під час повномасштабного вторгнення робота трішки переформатувалася — додалися діючі військові і члени їхніх родин. Тому що для військовослужбовця чи військовослужбовиці дуже важливо розуміти, що поки він воює, про його родину потурбуються. У нас також є групи підтримки для дівчат, які чекають своїх хлопців чи чоловіків. Запустили декілька подкастів. У подкасті "Воїни" проговорюємо досвід з військовими, а у подкасті "Кохані" говоримо з дівчатами. Мені це свого часу допомогло не відчувати самотність, бо я зрозумів, що хтось іще переживає те, що переживаю я.

— В чому у Veteran Hub твоя роль?

— Я відповідаю за організацію і проведення подій: стендап-вечори, лекції від істориків, презентації книг ветеранів або їхніх коханих тощо.

Хочу тобі подякувати, оскільки на початку повномасштабного вторгнення, коли наш хаб відкрив лінію підтримки, ти була однією з публічних осіб, які публікували про це інформацію.

Повернення ветеранів до сексуального життя

— Veteran Hub займається допомогою не тільки в очевидних питаннях, але й у таких досить делікатних моментах, як повернення до сексуального життя після повернення з полону чи з фронту. Розкажи трохи більше, бо ти навіть знявся в рекламі про це. 

— Це той випадок, коли можна точно сказати, що я обожнюю свою роботу. Коли в нашій роботі виникають якісь теорії, ми проводимо дослідження, на основі яких будуємо подальшу роботу. Коли ми тільки починали, то створили "шлях ветерана", щоб зрозуміти, через які етапи проходять військовослужбовці. Підписуючи контракт чи мобілізуючись, дуже мало хто задумується над тим, що через якийсь час він чи вона стане ветераном. Ми зрозуміли, що бувають різні поранення, які згодом можуть впливати на сексуальне життя, на інтимність, на прийняття свого нового тіла. Тож провівши глибинні інтерв'ю, ми випустили посібники для військовослужбовців, які були поранені, і для їх жінок. Поширюємо їх як в госпіталях, так і в реабілітаційних центрах.

Переді мною на початку відновлення теж стояв великий виклик, адже був перебитий таз. Лікарі жартували: "Ти не засмучуйся, у тебе лишилися пальці та язик, ти зможеш цим задовольнити дівчат". Але потім у мене все стабілізувалося. Звичайно, зі своїми нюансами, але в принципі зараз все гаразд. Тому коли мені запропонували знятись у промо-ролику, я погодився. Бо це важливо, а, наприклад, зі мною про це ніхто не говорив. Я б не хотів, щоб так було з моїми друзями, в яких можуть бути схожі поранення.

Українська мова

— У тебе фантастична українська мова. Як ти її такою зробив? Маєш якісь поради?

— Я сам полтавчанин, але у 17 років переїхав у Дніпро навчатися. Тоді, у 2014 році, для мене було дуже важливо позиціонування себе як українця не лише у візуальних проявах типу носіння національного одягу, а й у говорінні українською. У Полтаві я говорив, як Аміл і Раміл Насірови (учасники гурту "Курган і Agregat", говорять і співають суржиком, — ред.), і це було нормально. Я любив суржик.

У десятому класі я вирішив, що я хочу говорити суто українською мовою. У моєму випадку дуже допомогла література. Я багато читав у студентські роки, тож назбирав величезний запас слів. Коли я говорю українською, це часто закохувало людей. Навіть спілкуючись російською, вони хотіли говорити українською. Для мене українська мова дуже м'яка, нею приємно висловлювати почуття. Говоріння українською — це акт любові до своєї держави.

Гостями нового випуску програми "Тихий вечір з Оленою Кравець" стали: ведучий і театральний актор Андрій Бєдняков, кінооглядачка Інна Гордєєва "Чечевиця", морський піхотинець, оборонець Маріуполя і ветеран Гліб Стрижко. Музичні гості — гурт Schmalgauzen.

Проєкт "Тихий вечір з Оленою Кравець" — це легка, спокійна розмова про важливі та актуальні для українців речі і події, яка дозволяє трішки відпочити й відволіктися від напруження, в якому ми всі живемо. Проект завоював серця українців. "Тихий вечір з Оленою Кравець" (повні епізоди та окремі сюжети) разом вже отримав понад 40 млн переглядів* на діджитал-майданчиках каналу "Дім" (YouTube, Instagram, Facebook, TikTok).

*Дані станом на 09.09.2023

Ще цікаве з "Тихого вечора з Оленою Кравець":

Прямий ефір