Про "Довбуша", "20 днів у Маріуполі" та "Звідки куди": кінооглядачка Інна Гордєєва — гостя "Тихого вечора з Оленою Кравець"

Інна Гордєєва ("Чечевиця"). Фото: kanaldim.tv

Наприкінці серпня в Україні відбувся 14-й Одеський міжнародний кінофестиваль. На жаль, цьогоріч покази конкурсних фільмів та індустріальні заходи пройшли не в Одесі,  а в Чернівцях. Та головне, що мистецтво і людей, які його створюють, не зупинити війною. На кінофестивалі була присутня кінооглядачка Інна Гордєєва ("Чечевиця"). В гостях у "Тихого вечора з Оленою Кравець" вона розповіла, що там відбувалося та які нові українські фільми варто подивитися.

Ведуча — Олена Кравець, співведучий — Юрій Карагодін.

— Інно, розповідай, як там все відбувалося!

— На таких кінотусовках є атмосфера пафосу, всі розповідають про свої проєкти, про те скільки грошей для них зібрали. Цього року Одеський кінофестиваль відрізнявся не тільки тому, що був у Чернівцях, а тому, що всі йшли в глибину. Питали про те, як пройшов минулий рік, як взагалі люди почуваються, про що мріють. Навіть незнайомці.

Я зустріла польського режисера Мачека Хамела. Він був немов із гурту Backstreet Boys, із такою смішною зачіскою. Нас познайомили, я дізналася, що він привіз свій документальний фільм. Подумала: "Ой, боже, це людина зараз буде досліджувати свою сексуальність чи кризу середнього віку". А виявилося, цей його фільм "Звідки куди" взяв головну нагороду документального кіно на Одеському кінофестивалі. Історія почалася з того, що на третій день повномасштабної війни Мачек купив бус т4 Volkswagen і поїхав евакуювати людей. Я на третій день повномасштабної була в шоці, а людина виїхала з Варшави і поїхала рятувати інших. Тоді в нього з'явилась ідея зняти це кіно. Цікавість і зворушливість цього фільму в тому, що камера майже постійно повернута на людей, які прийняли рішення евакуюватися. Вони не хочуть заважати своїими страшними історіями водію, Мачеку, який їх врятував. Але з кожним разом видно, як вони хочуть поділитися, бо їм важко. Там історії про сурогатне материнство, про знущання русні над людьми.

Я хочу порекомендувати цей фільм всім тим, хто думає, що на окупованих територіях живуть сепаратисти, які чекали на країну-гній.

Ще один важливий фільм зараз іде в прокаті. Це кіно Мстислава Чернова "20 днів у Маріуполі". В мене мурахи, коли я згадую. Це той досвід, на який треба наважитися, але сходити. Я не кажу, що це буде легкий перегляд. Після фільму хочеться запалити, навіть якщо ви не палите. Хочеться мовчати, хочется обійматись. Це геніальне документальне підтвердження злочинів країни-гній проти нашої країни. 

— Цей фільм став найкасовішим документальним фільмом, і це круто, що люди на нього йдуть. 

— Так. Його треба подивитися саме заради цих людей. Мстислав Чернов і Євген Малолєтка отримали Пулітцерівську премію за це кіно. Вони написали, як на мене, геніальний сценарій. Наприклад, фільм починається з цитати "Всі думають, що війни починаються з вибухів. Насправді війни починаються з тиші" і демонструються кадри пустих вулиць ще мирного Маріуполя.

— Я не можу не запитати тебе про фільм "Довбуш"...

— Обов'язково подивіться "Довбуша"! Це український супергеройський фільм. Якщо ви обожнюєте Marvel, DC, комікси, байопіки, вам потрібно сходити. Це історія про Олексу Довбуша, про його кохання, спротив, силу. Руки Сергія Стрельникова (виконавець ролі Олекси Довбуша, — ред.) ви точно не пропустите! Я мою вас! Даша Плахтій грає головну героїню і це, мені здається, є переродженням Марічки з "Тіні забутих предків". Вона така магічна красотка! І він бере її цими руками… Це просто супер! 

Не потрібно занадто серйозно і прискіпливо дивитися це кіно. У нас чомусь є упередження, що треба українське кіно розбирати на молекули. Олесь Санін (режисер "Довбуша", — ред.) трохи погрався в Нолана (Крістофер Нолан, англійський кінорежисер, — ред.). Трохи незрозуміло на початку, але це найкрасивіший сучасний фільм, який я бачила. А я багато бачила. Оператор фільму Сергій Михайльчук зараз воює. Він знімав "Поводиря" і "Дике поле". Там дика природа Карпат, музика від DakhaBrakha, українська мова.

Гостями нового випуску програми "Тихий вечір з Оленою Кравець" стали: ведучий і театральний актор Андрій Бєдняков, кінооглядачка Інна Гордєєва "Чечевиця", морський піхотинець, оборонець Маріуполя і ветеран Гліб Стрижко. Музичні гості — гурт Schmalgauzen.

Проєкт "Тихий вечір з Оленою Кравець" — це легка, спокійна розмова про важливі та актуальні для українців речі і події, яка дозволяє трішки відпочити й відволіктися від напруження, в якому ми всі живемо. Проект завоював серця українців. "Тихий вечір з Оленою Кравець" (повні епізоди та окремі сюжети) разом вже отримав понад 40 млн переглядів* на діджитал-майданчиках каналу "Дім" (YouTube, Instagram, Facebook, TikTok).

*Дані станом на 09.09.2023

Ще цікаве з "Тихого вечора з Оленою Кравець":

Прямий ефір