Візит Зеленського до Німеччини — прогнози: "5 вопросов на злобу дня" з Валерієм Кравченком

Владимир Зеленский и Ангела Меркель. Фото: ap.org

Сьогодні, 12 липня, президент України Володимир Зеленський зустрінеться з канцлером Німеччини Ангелою Меркель. До цього в межах робочої поїздки до Німеччини Зеленський здійснив низку зустрічей.

Що обговорюватимуть глави України та Німеччини, і чи зможуть ці переговори вплинути на будівництво "Північного потоку-2″ — розповів експерт з міжнародних питань Валерій Кравченко у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Візит Зеленського до Німеччини. Що про це важливо знати? Які теми будуть обговорюватися?

— "Північний потік-2" — це одна з ключових тем, про які будуть говорити. Тут доречно сказати, що це не про питання добудови "Північного потоку-2", а про те, як його будуть експлуатувати. Для України дуже важливо не входити в торги, не говорити про компенсації. Тому що проєкт не економічний.

Для України втрати економічні є, але набагато більш серйозні втрати — геополітичні. Росія буде використовувати це, і для Росії це перемога в будь-якому випадку. Тому що якщо ми будемо говорити про компенсації, це будуть німецькі компенсації.

Німеччина хоче говорити про компенсації для України через втрату транзиту нашої газотранспортної системи (ГТС). Це те, чого хоче Росія. Для України це питання дуже болюче з точки зору майбутнього нашої ГТС — нам потрібно її перепрофілювати під свої цілі. Ми розуміємо, що у Росії будуть розв’язані руки з точки зору сфер впливу в цьому регіоні, і вона може піти на ескалацію військового конфлікту в Україні. Нам треба доносити ці загрози і ризики нашим партнерам, і ставити якісь запобіжні моменти.

— Чому Німеччина погодилася на будівництво цього газопроводу? Адже він загрожує і безпеці ЄС.

— У Німеччини свої прагматичні національні інтереси. Їм треба до 2023 року запустити стратегію скасування атомних станцій. Запуск "Північного потоку-2″ — це ключовий момент. Вони хочуть стати енергохабом в Європі, і без дешевого російського газу зробити це буде дуже складно.

Економіка орієнтована на виробництво, і виробництво потрібно забезпечувати сировиною. Відповідно, дешевий російський газ — це те, що рухає економіку Німеччини. Ми це розуміємо. Але ми маємо розуміти, що наступна влада в Німеччині, можливо, буде формуватися партією "Союз 90/Зелені". Вони зараз лідирують за соціологічними опитуваннями.

Що стосується політики "зелених", треба ставити питання так, що це газ, який видобувається в Арктиці з колосальним забрудненням екології. Що ціна цього газу, насправді, нерентабельна для Росії.

Це з одного боку. З іншого боку, ми повинні подумати, що зробити з нашою ГТС. У нас є газові сховища. Потрібно добудовувати інтерконектор з Польщею, потрібно говорити про те, щоб через балтійську трубу норвезький газ надходив до Польщі, потім по інтерконекту до нас, і тут був хаб, сховище цього всього. Для цього потрібні інвестиції, для цього потрібна планомірна робота і розуміння, як це робити. Також є варіант із СПГ-терміналом в Свіноуйсьце в Польщі, з американським скрапленим газом, який надходить до Європи. Ми повинні розуміти альтернативні сценарії розвитку своєї газотранспортної системи.

— Яких результатів переговорів варто очікувати?

— Я не думаю, що тема "Північного потоку-2" стане продуктивною з точки зору результату. Ми повинні донести свою позицію, Німеччина пояснить нам свою.

Звичайно, Німеччина захоче сконцентруватися на реформах в Україні. Вони сильно допомагають фінансово для здійснення цих реформ. Це те, про що буде говорити німецька сторона.

Я впевнений, що буде, звичайно ж, розмова про Нормандський формат, це така "лебедина пісня" Меркель. Меркель — головний миротворець у Європі, яка намагалася врегулювати конфлікт на Донбасі, вибудовувала модель діалогу з Кремлем. Треба якийсь результат підбити і передати справи.

Не дарма Зеленський зустрічається з Армін Лашетом, який, можливо, буде наступним главою ХДС/ХСС — партії, яка зараз при владі. Нам потрібно донести позицію щодо розширення Нормандського формату. Пояснити, навіщо нам потрібні США, навіщо нам потрібна Велика Британія в цьому форматі, та як разом тиснути на Росію, щоб вона виконувала Мінські угоди. Нам потрібно заручитися підтримкою, але я тут теж не впевнений, що з цього діалогу можна отримати якийсь плідний результат. Оскільки все залежить від позиції самого Путіна, позиції Росії. Без позиції країни-агресора та примусу агресора від діалогу Україна — Німеччина ми нічого не отримаємо.

Якщо говорити про тиск, нам потрібна підтримка Німеччини в наданні Україні Річної національної програми щодо НАТО. Політична підтримка такого руху вкрай важлива для України з боку Німеччини, тому що Німеччина і Франція — це ті дві країни, які ще в 2008 році зупинили нашу євроатлантичну інтеграцію.

— Ви сказали про партію "Союз 90/Зелені". Яка у неї позиція щодо України?

— Тут неоднозначна ситуація. З одного боку, те, як зараз поводиться лідер партії "Союз 90/Зелені" — у них ще більш проукраїнська позиція, ніж те, що продемонстрували ХДС/ХСС. Це плюс. З іншого боку, "зелені" — це лівоцентристський рух. Цей рух в цілому є опорою Росії для дестабілізації ситуації в Європейському Союзі.

Ми можемо говорити про те, що системно вони будуть, найімовірніше, сприяти нашому баченню і проштовхувати наше бачення і в тому, що стосується санкцій проти Росії, і підтримувати Україну, але без надання нам, припустимо, летальної зброї.

Прямий ефір