Відбудова ліцею на Чернігівщині після деокупації: як виглядає сучасний простір для школярів

Відбудований ліцей на Чернігівщині. Скриншот: kanaldim.tv

Жителі селища Михайло-Коцюбинське на Чернігівщині на початку повномасштабного вторгнення ховалися від постійних обстрілів у місцевому ліцеї. Проте будівлю навчального закладу зруйнували росіяни. Після деокупації селища почалася відбудова школи завдяки міжнародним організаціям, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Михайло-Коцюбинський громада однією з перших опинились у російській окупації. Обстріли з позицій ворога, розташованих поблизу селища, велись постійно. Мешканці ховалися від ворожих снарядів у місцевому ліцеї.

"Всі думали, що це безпечне місце. На жаль, четвертого березня окупаційні війська здійснили обстріл селища. Два прильоти припали на ліцей", — зізналася заступниця директора ліцею Юлія Завальна.

Тоді понад 100 людей перебували лише за кілька метрів від ворожого удару. Від рук росіян загинула співробітниця школи, яка перебувала на першому поверсі. Будівлі освітнього закладу зазнало значних руйнувань: пошкодило дах, вікна, двері, перекриття. Скрізь виднілося розбите скло, цегла, шматки покрівлі. Було багато бруду й пилу. Розбирали завали чи не всім селом. Ще один російський снаряд влучив у шкільний стадіон.

Після деокупації селища місцева влада та управління освіти ухвалило рішення відновити дистанційне навчання школярів. Паралельно почалась відбудова ліцею спочатку своїми силами, а згодом з допомогою спонсорів.

"Наша головна мета — це відновити емоційний стан дітей. Вчителі, більше спілкування з дітьми, а не навчали їх. Найважче взагалі було вийти на навчання", — пояснила спеціалістка відділу освіти, молоді та спорту, культури і туризму Михайло-Коцюбинської селищної ради Олена Маслова.

Першою прийшла на допомогу міжнародна гуманітарна організація Save the Children. Благодійники облаштували у приміщенні ліцею цифровий освітній центр. Тут можна навчатись дистанційно, пограти після уроків у розвивальні ігри, почитати книжку, відвідати гурток з арттерапією, подивитися цікавий фільм.

Фінські меценати звели на території навчального закладу модульну конструкцію, де облаштували шість навчальних кімнат. Тимчасовий простір розрахований на 120 учнів. Відтепер тут навчаються школярі середньої ланки. Загалом у ліцеї здобувають освіту понад 370 дітей з 10 навколишніх сіл.

"У нас уже багато чого зроблено, але зруйнована частина потребує відновлення. Триває коригування проєктно-кошторисної документації, бо багато що зроблено. Ми сподіваємося, що нам знайдуться гроші й наші діти прийдуть у відновлену школу сучасну школу", — резюмувала Олена Маслова.

Капітальний ремонт ліцею ще не розпочатий. На повне відновлення закладу потрібні понад 60 мільйонів гривень. Діти, батьки й вчителі чекають допомоги від держави та благодійників і вірять у те, що їхня школа стане ще кращою, ніж була.

Також цікаво: У Бородянському академічному ліцеї благодійники відкрили кімнати для "розрядки" 

Прямий ефір