Бої за Маківку, звільнення "Дахау" та День пам'яті жертв застосування хімічної зброї — 29 квітня в історії

Зустрічаємо понеділок, 29 квітня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

29 квітня 1915 року розпочалися бої за гору Маківка в Карпатах. Це були запеклі протистояння під час Першої світової війни між підрозділами австро-угорської армії, куди входили Українські січові стрільці, та російськими військами. Героїчна оборона тривала тиждень. Як наслідок, вдалося зірвати стратегічні плани російського командування, захопити панівну висоту. Успіх Українських січових стрільців на горі Маківка перша перемога України над Росією ще з часів Полтавської битви.

Цього дня 1945 року американські військові звільнили в'язнів концентраційного табору "Дахау" на околицях Мюнхена. Це був перший концтабір, який нацисти створили ще у 1933 році, одразу після приходу Гітлера до влади. Тоді головною метою була ліквідація так званих ворогів нацистського режиму. З початком Другої світової війни до табору почали звозити населення з окупованих земель, переважно євреїв та військовополонених. Людей катували, морили голодом та голодом, проводили хірургічні операції без анестезії, змушували до тяжких робіт. Жертвами концентраційного табору стало понад 40 000 осіб. Всього там утримували понад 200 000 полонених.

29 квітня 1992 року відбувся перший футбольний матч української національної збірної після проголошення незалежності України. Матч пройшов на стадіоні "Авангард" в Ужгороді. Українським футболістам протистояла збірна Угорщини. Цей матч посів почесне місце в історії українського футболу, навіть попри поразку з рахунком 1:3. Обіграти угорського воротаря і забити перший гол у футбольній історії незалежної України вдалося Івану Гецко.

Актрисі Умі Турман виповнюється 54 роки. Шалену популярність її приніс фільм Квентіна Тарантіно "Кримінальне чтиво". Образ своєї героїні — Мії Уоллес, актриса зробила одним з найвідоміших персонажів 1990-х років.  Танець у виконанні Турман і Траволти, який знімали 13 годин, став легендарним.

Цього дня світ відзначає День пам'яті жертв застосування хімічної зброї. Дата пов'язана з днем набуття чинності Конвенції про заборону хімічної зброї. Однак, боєприпаси з отруйними речовинами все ж використовують. Одна з найбільших хімічних атак проти цивільного населення сталася 1988 року в іракському місті Халабджа. Тоді загинуло близько 5 000 безневинних дітей, жінок та чоловіків. Наразі боєприпаси з отруйними речовинами використовує Росія проти України.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір