Суб'єктивне щастя, або чому діти з багатодітних родин виростають щасливішими: пояснює психологиня Наталя Підлісна

Наталя Підлісна. Фото: kanaldom.tv

Чи відрізняються діти з багатодітних родин від сімей з однією або двома дітьми, чим саме, і хто росте щасливішим? На цю тему у "Ранку Вдома" говоримо із психологинею Наталією Підлісною.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Як сьогодні у суспільстві ставляться до багатодітних сімей? 

— Суспільство досі сприймає багатодітні родини, як соціальних утриманців. Втім, це не так. Бо пільги — малі, тож такі сім'ї живуть скромно. Вважаю, що багатодітна родина така сама, як інші: зі своїми проблемами та радощами. За спостереженнями соціологів стереотип багатодітної родини почав змінюватися понад 10 років тому. Багатодітність нині стає модою у середовищі з високим достатком. Мабуть, ви помічали, що у нас багато політиків мають трьох і навіть більше дітей.

Як кількість дітей впливає на членів сім'ї? Що про це кажуть психологи?

— Психолог Адлер критикував сім'ї з однією дитиною. Натомість родини, де кілька дітей, називав щасливими. Адлер переконував, що батьки, які вирішили заводити тільки одну дитину завдають їй психологічної шкоди. Тож наприкінці минулого століття психологи стверджували, що дві дитини у сім'ї — ідеальний варіант. Згодом, в нашій культурі вкорінилося уявлення про те, що гарна родина — це мама, тато і два малюки. Втім, дослідження у Массачусетському технологічному університеті на початку двотисячних років довели, що кращий варіант — багатодітні сім'ї. Тобто родини, де більш як три дитини. Безперечний плюс таких сімей  — згуртованість. До того ж доведено, що діти з великих родин не страждають від самотності. Натомість у сім'ях з двома дітьми про самотність говорили вісімдесят п'ять відсотків підлітків. Це дуже багато.

Тобто люди, які виросли в багатодітних родинах, щасливіші?

— Хочеться сказати "так". Результати досліджень демонструють, що вихідці з багатодітних сімей стають щасливими вже в підлітковому віці. Втім, варто пам'ятати, що щастя будь-якої сім'ї обумовлене кількома чинниками: параметри сім'ї, побутові умови, психологічна зрілість батьків. Якщо ці показники в нормі, то вихідці з таких родин вирізняються стійкістю до стресів, високою відповідальністю та згуртованістю. 

Читайте також:

Прямий ефір