Субсидії для українців — хто і скільки отримає: "5 вопросов" з Андрієм Сауком

Ілюстративне фото: pixabay.com

В Україні субсидії отримують близько 3 млн домогосподарств — це 20% від загальної кількості. Всі виплати здійснюються в грошовій формі.

Хто може отримати субсидії та яка сума виплат передбачена — розповів старший експерт Офісу підтримки реформ Міністерства розвитку громад та територій України Андрій Саук у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Чи будуть в Україні зміни у виплаті субсидій у зв’язку з карантинними обмеженнями?

— Сьогодні у нас вже в 1,5 рази підвищені соціальні нормативи, тобто люди можуть використовувати більше комунальних послуг в 1,5 рази порівняно з тим, як було до початку пандемії. Соціальні нормативи були збільшені з березня 2020 року.

Заплановано, що, можливо, вони будуть знижені на 50% і повернуться до докарантинної норми, й люди будуть отримувати допомогу на нормативи, які були до карантину. Але в Кабміні зазначили, що в разі, якщо в якихось регіонах України буде "червона" зона, там залишаться ковідні нормативи. А там, де не буде "червоної" зони, буде зниження нормативних коефіцієнтів, тобто людям доведеться використовувати менше безкоштовних комунальних послуг або платити трохи більше.

— Як зараз виплачують субсидії?

— Сьогодні всі українці отримують комунальні послуги у вигляді грошей. Тобто вони отримують знижку на особистий рахунок і вже використовують для оплати житлово-комунальних послуг. У нас до березня були люди, які отримували ці гроші як знижку, і вони не отримували фізичні гроші, а знижка надходила вже безпосередньо на рахунки постачальників житлово-комунальних послуг: в ОСББ, ЖЕК, водоканал та інше. Сьогодні люди отримують гроші на свій рахунок і самі розраховуються за свої житлово-комунальні послуги.

— Що необхідно для отримання субсидії? Які документи? Хто має право на субсидію?

— Усім субсидіантам, які до цього отримували субсидії, продовження субсидій нараховується автоматично. Буде єдине питання для тих людей, яким раніше субсидії виплачували у вигляді знижки на житлово-комунальні послуги, яка надходила прямо постачальникам. Їм доведеться подати заяву та декларацію. Також заявку потрібно подати тим людям, у яких змінився склад сім’ї або змінилася кількість людей, у яких є дохід або структура доходів, щоб їм зробили перерахунок субсидії і вона була для них зарахованою.

— Як держава знаходить тих людей, хто нечесно користується субсидіями?

— Мінсоцполітики передає всю інформацію про субсидіантів Мінфіну. Мінфін перевіряє за реєстрами у співпраці з податковою, з Пенсійним фондом, перевіряє доходи цих людей або їхні покупки тощо. Таким чином визначають людей, які не можуть називатися бідними й одержувати допомогу від держави на отримання комунальних послуг. Там є перелік речей, які дають підставу вважати людей не бідними.

— Уявімо ситуацію, що людина отримувала субсидію. Через кілька місяців виявилося, що вона отримувала ці субсидії не за законом. За це передбачено штрафи?

— Такій людині повідомляють про те, що цю субсидію необхідно буде повернути. Якщо вона не повертає, то, звичайно, до неї будуть застосовані певні санкції.

Це економічний злочин, людина займалася шахрайством, тому держава буде застосовувати санкції. Я думаю, що до кримінальної відповідальності не дійде, але потрібно буде розрахуватися. Якщо людина не розрахується — можуть відкрити кримінальне провадження.

— Хто може претендувати на субсидії?

— Єдиним критерієм визначення людей, яким потрібна субсидія, є рівень доходу членів домогосподарства. Беруть загальний розмір доходів домогосподарства, ділять на кількість членів. Цю суму ділять на рівень прожиткового мінімуму, ділять на 2 і множать на 15%, і таким чином виходить коефіцієнт, за яким визначають, скільки відсотків від доходів має заплатити людина (за комунальні послуги, — ред.). Якщо це понад 15% від доходу, то тоді налічується підтримка держави, якщо менше 15% — це обов’язковий платіж, який повинен сплатити кожен, а якщо понад 15% доходу становлять комунальні послуги, то держава допомагає й виплачує цю різницю.

— Неодноразово говорили, що гроші, які виділяють на субсидії, сильно "б’ють" по бюджету країни. Як, насправді, ці виплати впливають на держбюджет?

— Ми пройшли пік, коли субсидії становили в бюджеті до 70 млрд грн. Сьогодні це близько 30 млрд грн, і ця цифра постійно зростає, тому що зростають доходи громадян. Також у нас зараз збільшується мінімальна зарплата, що впливає на те, що зменшується кількість субсидіантів. Таким чином, зараз закладена сума набагато менша, ніж кілька років тому.

Я сподіваюся, що її вистачить, хоча ми бачимо, що вартість житлово-комунальних послуг планово зростає.

— Чи відома кількість субсидіантів наразі в Україні?

— Так, звичайно. Це 3 млн домогосподарств в Україні. Якщо загальна кількість домогосподарств — 15 млн, то 3 млн субсидіантів — це 20% від загальної кількості.

— Якщо порівнювати Україну з ЄС, там є система виплати субсидій? Можливо, ви черпаєте якийсь досвід звідти, створюючи реформу надання субсидій в Україні?

— Зараз розглядаємо ці варіанти, тому що, насправді, за кордоном людина, що має у власності нерухомість, не є бідною за підходами тих держав. Тобто якщо у людини є квартира, в якій вона живе, то вона вже не є бідною. Ця квартира є капіталом, яким людина може розраховуватися за своїми зобов’язаннями.

А у нас ситуація така, що дуже багато людей проживають у власних квартирах. Забезпеченість власним житлом в Україні — понад 90%. Це один з найвищих рівнів у світі завдяки приватизації, яка пройшла в 1992 році. Тому ми розуміємо, що європейський підхід не може спрацювати в Україні. Ми займаємося вивченням досвіду, але він не завжди підходить для України на 100%.

Прямий ефір