Стрічка "Ти — космос" та кумедні історії з фронту: режисер Павло Остріков і актор та кулеметник Володимир Кравчук в гостях у "Тихого вечора з Оленою Кравець"

Павло Остріков і Володимир Кравчук. Фото: kanaldim.tv

У 2022 році проєкт фільму "Ти — космос" (U are the Universe) українського режисера Павла Острікова отримав нагороду First Cut Lab Award на Каннському кінофестивалі. За сюжетом стрічки, відлюдькуватий український далекобійник Андрій протягом двох років летить на космічному вантажному судні до найближчої чорної діри. Разом із бортовим комп'ютером Максимом, якого запрограмовано розважати пілота, вони мають скинути в чорну діру контейнери з ядерними відходами. Але раптом планета Земля вибухає, і Андрій залишається єдиною людиною у Всесвіті.

Робота над стрічкою триває, незважаючи на те, що головний та єдиний її актор воює у лавах ЗСУ. В гостях у "Тихого вечора з Оленою Кравець" — режисер і сценарист Павло Остріков і актор театру та кіно, а нині кулеметник 87-го батальйону 106-ї окремої бригади ТрО Володимир Кравчук

Ведуча — Олена Кравець, співведучий — Юрій Карагодін.

Робота над стрічкою "Ти — космос"

— Ви виграли грант від Netflix на постпродакшн фільму "Ти — космос". Це дуже круто! Здається, що для Вови це новина.

Кравчук: Для мене це теж новина.

Остріков: Я ще не встиг йому сказати.

— Серйозно?

Кравчук: Я чесно не знав.

— Ви тепер зможете завершити фільм, Вов, розумієш? 

Остріков: Частково. 

Карагодін: У Вови просто зараз є інший головний проєкт, який хочеться завершити.

— Так, розумію. І це, на жаль, не кіно. Розкажіть трохи про фільм "Ти — космос". Про що це кіно? 

Остріков: Це історія про самотність і про кохання. Я колись почув від одного режисера, що в кожному фільмі він хоче показувати любов, і мені ця думка запала. Всі мої історії крутяться біля кохання, біля самотності. Ми відправляємо Вову прям у космос, де ця самотність просто безкрайня. Це історія про останню людину, яка вижила і залишилася сама у Всесвіті після того, як випадково вибухає наша Земля. Це трагікомедія. 

— Тобто вибух Землі — це не фінал фільму?

Остріков: Це тільки початок. 

— У нас є фрагмент фільму…  

Остріков: Хочу сказати, що це вперше ми показуємо якісь кадри з цього фільму, тому що він ще не завершений, ми ще в процесі. Це невеличкий монолог персонажа Андрія Мельника.

Кадр із фільму "Ти — космос" Павла Острікова

— Цієї хвилини вистачило, щоб захотіти подивитися далі! Це така трішки чорна комедія, яка знімалася ще до початку повномасштабного вторгнення, а зараз більшість знімальної команди у лавах ЗСУ: Вова, продюсер Володимир Яценко і актор, який грає робота… 

Остріков: Так, Леонід Попацький — актор, який грає робота Максима. Тут в кадрі його немає, але в Андрія Мельника є напарник — робот, який запрограмований жартувати. Але оскільки цей рейс триває чотири роки…

Кравчук: То ці його жарти набридають.

— Чи знають інші учасники вашої команди, що ви виграли грант від Netflix?

Остріков: Всі, окрім Вови, знають. Це просто подарунок на день народження.

Карагодін: У Вови вчора був день народження. Вітаємо! До речі, у вас під час війни були якісь знімальні зміни. Розкажіть про них.

Остріков: Так. 24 лютого я мав зустрітися з художницею по костюмам, щоб доробити скафандр. Минув майже рік, коли ми змогли зняти найважче, напевно, — зйомку на підвісах, тобто космічні сцени. 

— До речі, цікаво, як це.

Кравчук: Цікава була ситуація, коли я дізнався, що затверджено дати зйомок, а я був на Сумщині. Про відпустку домовились, все супер, аж ось починається обстріл і біжу та думаю: "Тільки б не загинути до того моменту, поки не знімусь! Треба вижити і дознятись".

Остріков: Якщо продовжити чорний гумор, то якщо з нами щось трапиться, то фільм вже можна показувати.

Серіал "Перші дні" 

— Є на Netflix ще одна наша робота, теж пов'язана з війною —  серіал "Перші дні". Першого листопада він вийшов на стрімінгу. Ці шість епізодів, шість режисерів, шість бачень цього дуже непростого для всіх українців періоду. Павло Остріков зняв там один із епізодів, який називається "Білий". Він дуже щемливий. Я дивилася його від початку до кінця, і на Netflix є кнопка "наступний епізод", але я натиснула на паузу, бо хотіла ще подумати, додивитись титри, не хотілось одразу перемикатися на наступну історію. Треба було виревітись, тому що це історія про батька і сина, які втратили домівку через війну ще в 2014 році і які намагаються якось вижити. Цей хлопець, який грає сина, має не по-дитячому дорослий погляд. Він вже досвідчений актор?

Остріков: Так, він відомий актор Козак Михайлик, який, напевно, популярніший за мене. Повністю його звати Михайло Корженівський. Це неймовірна і вже повністю сформована людина. Він дивиться на тебе, і ти вже бачиш там глибину. Неймовірна вдача, що ми змогли запросити його в наш проєкт. Без нього це була б зовсім інша історія. 

— Це присвята родинам, які були розлучені через війну. Вова, ти теж дуже багато часу без відпусток провів у ЗСУ і від початку служби бачив сина рази три-чотири?

Кравчук: Так. Коли я йшов у військо, він казав лише чотири слова: тато, мама, дід, баба. Йому було півтора року, здається. А зараз він питає, коли настане його черга йти і бити кацапів. Це його слова.

— Я читала, що серіал "Перші дні" мав на меті донести до європейського глядача відчуття і почуття наших цивільних людей у ці перші дні повномасштабної війни. Як ви вважаєте, чи будуть європейці дивитися це кіно, якщо побачать його у запропонованих? Ви знімали, думаючи про це?

Остріков: Так, мені здається, цей проєкт у першу чергу був для іноземної аудиторії, тому що, будучи в Україні і зараз переживаючи це, ще важко дивитися ці події ще й на екрані. Для іноземного глядача, на жаль, Україна вже давно стала реаліті-шоу. Хочеться нагадувати, що війна не закінчилась, хочеться поділитися хоч крихтою того досвіду, який пережив кожен українець у ці дні. Це була наша мета — нагадати, що Україна бореться і що нам потрібна допомога. Шкода, що це тільки шість історій. Мають бути мільйони історій. Є історії, можливо, і більш драматичні, ніж ми показали. Цей досвід ми ще не переварили. Ми показали лише крихту. Всі ці історії ще живуть з нами, в кожному з нас. Я надіюсь, що ми з часом зможемо їх показати.

Історії з фронту

— Я знаю, що Вова збирає смішні історії, які трапляються на фронті. Чи є такі, котрими можна тут поділитися?

Кравчук: Є такі, що зроблять цей вечір не тихим. Я знімався в комедійних шоу, тому інколи мене впізнавали. Одного разу це сталося в самому не підходящому для цього місці — в туалеті. У військовому, де тільки перегородки. Я сиджу саме за цією справою, і військовий, який закінчив перед цим, встає, застібає ширінку і каже: "Чекай, я десь тебе бачив! Де ж я тебе бачив… Де ж я… "Дизель Шоу"?". Я вирішив одразу сказати, де він мене бачив, щоб він пішов, а я закінчив. Я йому все підказав, де він тільки міг мене бачити, а він: "Нє, я це не дивився. Десь я тебе в іншому бачив". Я його провів нецензурними словами.

Карагодін: Добре, що не було: "А давай сфоткаємось!". Хлопці, є в суспільстві така думка, що військові і цивільні по-різному дивляться на певні процеси, а ми хочемо з вашою допомогою провести нерелевантний експеримент, щоб спростувати чи підтвердили цю думку. 

Кравчук: Я хотів би сказати в контексті цього питання, що у нас у всіх буде дуже різний досвід. Я б не загострював на цивільних чи військових. Навіть серед військових буде різний досвід. Для деяких військових, наприклад для штурмовиків, мій досвід буде недосвід.

У рубриці "Так/Ні" Павло Остріков і Володимир Кравчук за допомогою таблиць з написами "Так" і "Ні" відповідали на наступні питання: Чи доречно зараз відпочивати у кафе та ресторанах? Чи час вже повертатися тим жінкам і дітям, які виїхали за кордон? Чи має сенс комендантська година у неприфронтових містах? Чи буває їм страшно? Чи ходять вони в укриття під час загрози обстрілу? Чи плакали вони за останні півтора року?


Гостями 29-го випуску програми "Тихий вечір з Оленою Кравець" стали: режисер Павло Остріков, актор і кулеметник 87-го батальйону 106-ї окремої бригади ТрО Володимир Кравчук, а також співачка, хітмейкерка і авторка пісень Jerry Heil.

Проєкт "Тихий вечір з Оленою Кравець" — це легка, спокійна розмова про важливі та актуальні для українців речі і події, яка дозволяє трішки відпочити й відволіктися від напруження, в якому ми всі живемо. Проект завоював серця українців. "Тихий вечір з Оленою Кравець" (повні епізоди та окремі сюжети) разом вже отримав понад 45 млн переглядів* на діджитал-майданчиках каналу "Дім" (YouTube, Instagram, Facebook, TikTok).

*Дані станом на 31.10.2023

Ще цікаве з "Тихого вечора з Оленою Кравець":

Прямий ефір