Чим захоплюватиме 2-й сезон YouTube-проєкту "Розкажи історію": волонтер і ведучий Роман Міщеряков та викладач історії Гліб Капустін — гості "Тихого вечора з Оленою Кравець"

Роман Міщеряков та Гліб Капустін. Фото: kanaldim.tv

У лютому актор і комік Роман Міщеряков розповідав у "Тихому вечорі з Оленою Кравець" про свій історико-комедійний YouTube-проєкт "Розкажи історію". З того часу шоу отримало сотні тисяч глядачів, а випуски почали показувати на уроках історії в школах. Другий сезон "Розкажи історію" вже відзнято. Про нього у новому інтерв'ю Олені Кравець розповів Роман Міщеряков та вчитель історії Гліб Капустін.

Ведуча — Олена Кравець, співведучий — Юрій Карагодін.

Брат-близнюк

Глібе, я дуже рада познайомитись. Коли моя донька Маша порекомендувала мені подивитися "Розкажи історію", вона сказала: "Мамо, ти знаєш, хто там? Там наш вчитель". Маша Кравець. Пам'ятаєте таку дівчинку? Краще сказати "так". 

Капустін: Це буде дуже незручна історія. 

Міщеряков: У Гліба є брат-близнюк. Це правда, а не прикол якийсь.

Капустін: У мене реально є брат-близнюк, який викладав у Маши. Вона просто переплутала. 

— Почекайте, ви не вигадуєте це? Ви не викладали у школі? Як звуть брата?

Капустін: Кирило.

Хто викладав у школі моєї дитини? 

Капустін: Я викладав у школі, але, на жаль, не у вашої дитини. 

Міщеряков: Я знаю, я дивився такі шоу. Зустрічайте, брат Кирило!

Капустін: Насправді нас часто плутають.

Міщеряков: Я навіть зараз не впевнений, що це не Кирило.

Капустін: Діти плутають, кажуть: "Я вас бачив!". Я кажу: "Майже. Мабуть, ти бачив мого брата". Нас сусіди плутають. У мого брата є дружина і дитина. Я прийшов якось забрати малого, зайшов у квартал і всі стали зі мною вітатися, мов зі своїм, казати: "Привіт, ти так схуд". Я кажу: "Майже. Я просто брат".

Міщеряков: Мені цікаво. Знаєте, коли в тебе є брат-близнюк і ти навчаєшся в школі, то можете замість один одного здавати екзамени. А у вас було, що ти такий: "Слухай, можеш сьогодні ти піти замість мене в школу?".

Капустін: В школі ні. Але був один гурток інформатики. Там мені дійсно впадло було здавати, або просто не знав. І він здав замість мене. 

Міщеряков: І це вчитель в школі. 

— А татухи! Чорний лак на нігтях! Я не могла таке й уявити в своєму дитинстві. А шкарпетки зацініть! Написано "Моя сила в цій землі". Знімаєте проєкт із коміками на YouTube. Як чудово, що образ вчителя так змінюється. Як до вас колеги ставляться? Діти, я розумію, що в захваті.

Капустін: Тут як коли. Всім подобатися не можна. Комусь заходить, комусь ні. 

— Глібе, скільки ви змінили шкіл? 

Капустін: Я ж сам не з Києва, а з Рівного. Тому я в Рівному попрацював. У державних і в приватних школах. 

— Був у вас випадок, коли директор школи викликав до себе в кабінет через нігті? 

Капустін: Найчастіше там, де я працював, були ліберальні директори. А якщо навіть хотіли б сказати, то мої тату — вишиванка. Генетичний код нації. Що скажуть? Що не можна? Це було набито п'ять років тому, ще до повномасштабного вторгнення. Щось — чотири року тому, щось — після першого сезону, десь місяців два тому.

Другий сезон "Розкажи історію"

— Вітаю вас із другим сезоном. Розкажіть, чи зміниться формат, хто буде в гостях, що буде по-іншому? На що будуть спрямовані сюжети і коли початок?

Капустін: У цьому сезоні у нас є чітка спрямованість — ми висвітлюємо історію регіонів України, які вже деокуповані або все ще окуповані. Буде про Крим, Луганщину, Донеччину. Будуть цікаві історії про митців — Архипа Куїнджі з Маріуполя, Василя Стуса, про будинок "Слово" Харкові. 

Росія каже, шо Харків — російськомовне місто, Донецьк і Луганськ — це взагалі Росія. А ти потім дивишся, що це Слобожанщина, там козаки жили. Тому у нас трішки змінився підхід. У другому сезоні ми висвітлюємо ці території і ці історії, щоб усі або пригадали, або відкрили для себе, що насправді це все територія України. 

Наприклад, історія Леся Курбаса, який із західної України переїжджає до Харкова і відкриває там український театр. Щоб потім не казали, шо захід і схід ніколи не комунікували, а лише постійно протистояли. Роз'єднаність заходу і сходу — це міф, який насаджувала Росія.

— Коли старт другого сезону?

Міщеряков: Ми виходимо 11 листопада на YouTube-каналі "Точка збору". Там у нас вже є перший сезон. Подивіться, якщо не бачили. Формат у нас змінюється, як кількість випусків. Їх буде більше. По-друге, у нас будуть в цьому сезоні запрошені гості. Ось, Олена Кравець до нас прийде. Подивіться випуск із нею обов'язково!

— Я дуже вам дякую, що запросили мене. Я, чесно, хвилююсь, бо бачу, як все це відбувається. З одного боку, це все між жартами, а з іншого боку, це ж історія. Не хочеться, щоб там були якісь прогалини.

Міщеряков: У нас позавчора був знімальний день випуску про Крим з Наріманом Алієвим (український режисер та сценарист кримськотатарського походження, — ред.).

— Наташа Гаріпова у вас була. 

Міщеряков: Наташа Гаріпова була, Саша Заріцька з гурту KAZKA, був Діма Каднай. Після того, як гості розходилися, одна дівчинка сказала, що це був не випуск "Розкажи історію", а випуск "Розкажи особисту історію". Тому що Нарік розповідав про історію кримських татар, Криму, своїх родичів, яких, на жаль, не стало через Росію. Це був дуже емоційний і дуже потужний випуск.

Іноді, особливо у першому сезоні, ми вели себе як в школі. А Гліб — як вчитель.  

— Дурбецики, я б вас назвала.

Міщеряков: Так!

Капустін: Та годі, вони не дурбецики. Вони були дуже прикольні. Я прийшов і відразу зрозумів, хто на якого учня схожий. Класичний 9-й чи 10-й клас.

— Що вже відзняли? Про які події?

Міщеряков: Коли ця програма вийде в ефір, у нас буде відзнято вже 12 випусків. Наразі, на день зйомки ми відзняли три — про Куїнджі, про історію Криму і про кобзарів. І буде про Стуса.

— Як у такі важкій темі, як кобзарі, ви знаходили гумор?

Міщеряков: Насправді, і Крим — дуже щемлива тема. Просто ми, коли говоримо, шукаємо світло і позитив у самій ідеї кобзарства. Я, наприклад, не знав, що був спеціальний цех, де кобзарі навчали один одного. Один із гостей порівняв це з таємним орденом асасинів — це було замкнуте коло, туди було важко потрапити, вони одне одному допомагали, існувала певна ієрархія. Це сюжет фільму.

Циклічність історії і Третя світова

— Глібе, я хотіла у вас запитати, як у знавця. Історія має звичку повторюватись?

Капустін: Неправильно казати, що вона повторюється. Тому що тоді виникає враження, ніби ми можемо її передбачити. Але є дуже багато схожих моментів. 

Наприклад, ми з дітьми розбираємо українську революцію, розбираємо процес, коли УНР Директорія вступає в чергову війну, нападає Радянська Росія і очільники Української Народної Республіки їдуть в Москву, щоб спробувати домовитися. А радянський уряд відповідає: "Наших військ там немає. Це веде війну Радянська Україна". В мене діти дивляться і кажуть: "Це ж було вже. Ми це вже бачили і чули в 2014-му і в 2022-му роках". 

— Є таке відчуття у мене, що людство не вчиться на власних помилках. Покоління змінюються, але наступають на ті ж граблі. Ви зараз казали, що перед тим, як почалася Друга світова, було те саме. З огляду на цю логіку, ми стоїмо на порозі важких часів?

Капустін: У нас уже важкі часи. 

— Я про ще більш важкі і в світовому масштабі. Про Третю світову.

Капустін: Якщо я буду так казати, то буду схожий на деяких псевдопророків. Не будемо їх називати. Що буде — я не знаю. Нам треба сконцентруватися на тому, що в наших силах — дбати про себе і допомагати військовим.

Українці — це нація-рекордсмен з виживання. Люди, які завжди боролися, завжди пристосовувалися і виживали. Це наша особлива сила. Зараз складні часи, але я бачу, що ми вчимося. Так, робимо багато помилок, але українці — це молода нація, і ми змінюємося. Ми за 30 років незалежності подолали шлях, який деякі країни долають за два-три століття. Попереду багато викликів, але я вірю, що ми впораємося. 

— Чи зашитий у наш код ген боротьби?

Капустін: Звичайно. У нас не просто ген боротьби, а ген нескореності. Наприклад, записували ми випуск про Куїнджі — людину, якій всі казали, що він не зможе, з нього не буде художника. А хлопчина з Маріуполя став не просто успішним митцем, а успішним бізнесменом, який у 40 років був мільйонером. І таких історій багато. 

Дуже часто нам викладаючи історію говорять, що ми скорені і постійно пригноблені. Ви згадали, що кобзарям складно жилося. А люди, незважаючи на певні вади зору, наприклад, прекрасно почувалися і жили повноцінним життям, мали сім'ї. Ми про це забуваємо. Коли ми говоримо про те, що українців, у яких закладений ген боротьби, можемо згадати багатьох українських митців-дисидентів, які намагалися протидіяти радянській владі і боролися з імперіалістичним російським режимом, не боячись наслідків.

Кажуть, що українцем треба народитися. А потім ти читаєш історію Василя Вишиваного — ерцгерцога австрійського престолу, який міг стати наступником, і який сказав в один момент: "Я українець. Мене звати Василь". Йому дали прізвисько Вишиваний. Він став українцем за вибором. Володимир Антонович, який міг мати абсолютно спокійне життя як поляк, але який каже: "Я себе відчуваю українцем" і приймає рішення бути ним, писати про Україну, відроджувати її, стає на чолі національного відродження. Тобто українці — це про вибір. Про те, ким ми можемо бути. Про боротьбу за те, що ми хочемо — щоб Україна була незалежна.

В українців є ще одна суперздатність — створювати меми на будь-яку тему і з будь-яких новин. У рубриці "Отака гра, Карл" Роману Міщерякову та Глібу Капустіну запропонували створити за допомогою шаблонів меми, присвячені історичним подіям.


Гостями 28-го випуску програми "Тихий вечір з Оленою Кравець" стали: волонтер, ведучий шоу "Розкажи історію" Роман Міщеряков та викладач історії Гліб Капустін. Також до студії завітав бойовий медик 35-ї окремої бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Остроградського Петро Конопля. Музичний гість — BAH.ROMA.

Проєкт "Тихий вечір з Оленою Кравець" — це легка, спокійна розмова про важливі та актуальні для українців речі і події, яка дозволяє трішки відпочити й відволіктися від напруження, в якому ми всі живемо. Проект завоював серця українців. "Тихий вечір з Оленою Кравець" (повні епізоди та окремі сюжети) разом вже отримав понад 45 млн переглядів* на діджитал-майданчиках каналу "Дім" (YouTube, Instagram, Facebook, TikTok).

*Дані станом на 31.10.2023

Ще цікаве з "Тихого вечора з Оленою Кравець":

Прямий ефір