Стан психіки визначають через вебкамеру: про людську увагу та депресію говоримо зі співзасновником Anima.ua Сергій Данилов

Сергій Данілов. Фото: ua.anima.help

Внаслідок повномасштабного вторгнення РФ серед українців поширилися прояви ментальних розладів. Про це свідчать результати досліджень скринінгової платформи психічного здоров’я Anima.ua. Про які розлади йдеться, як протестувати свій стан в онлайн-режимі та чи можливо уникнути розвитку депресії змінивши фокус уваги? Ці запитання журналісти "Ранку Вдома" поставили нейробіологу, кандидату біологічних наук, співзасновнику платформи Anima.ua Сергію Данилову.

— Як працює платформа Anima? Яку мету перед собою ставить?

— Це скринінгова платформа, на якій зараз є два тести — на тривогу і депресію. Вона, на відміну від стандартних скринінгів, використовує ще такий метод для аналізу викривлення уваги — айтрекінг. Це коли у людини якась емоційна інформація привертає набагато більше уваги, ніж мала б. Інновація у тому, що ми перетворюємо вебкамеру ноутбука на айтрекер, а пройти тест можна тільки з ноутбука чи з наступного комп'ютера.

Цей айтрекер слідкує за поглядом людини, коли вона розглядає набори емоційних зображень. Потім по динаміці цієї поведінки, ми можемо зрозуміти її емоційні патерни і пояснити її стан.

Проблема полягає в тому, що відсутність об'єктивних біомаркерів при аналізі поведінки людини часто призводить до викривлення розуміння стану людини. Є ситуація, коли люди перебільшують свій стан, буває  навпаки — людина недооцінює свою проблему.

Коли ми працюємо з військовими в госпіталі "Лісова поляна", то часто вони кажуть, що з ними все гаразд. Коли показуєш військовому результат тестування, а там є виражена гіперпильність, то це передвісник серйозних проблем. Це коли, людина постійно насторожена і готова до дій. Зрозуміло, військовим це дуже потрібно. Проблема в тому, що якщо людина знаходиться в такому режимі тривалий час, то психіка виснажується і з'являються ризики розладів. Якщо людина навіть в безпечному місці не вимикає цей режим, то це небезпечно.

Тому ці біомаркери об'єктивно оцінюють несвідомий клас психіки. Бо коли я відповідаю на питання, то це моя оцінка, це те, що я думаю про себе, а виявляється, що це не завжди відповідає дійсності.

— Які ж результати досліджень? Що ви побачили?

— Ми побачили, що є дуже великий відсоток людей, які отримують високі бали по опитувальникам, але низькі або середні показники по цьому викривленню уваги.

Це значить, що частина людей переживають емоційний резонанс. Він викривлює сприйняття свого стану. Це небезпечно, бо мозок — це єдиний орган, який може змінювати свій стан завдяки думці.

Тобто думка може викликати погіршення стану, можуть й інші фізіологічні фактори. Це в психології називається катастрофізація. В цьому насправді нема нічого неприємного. В більшості випадків це значить те, що людина емпатична, заражається емоціями інших людей. Але для власної ж безпеки краще навчитися розділяти свій стан і ситуацію, в якій ти знаходишся.

Проблема опитувальників у тому, що вони не можуть виявити чи у людини вже є катастрофізація, чи у людини прояви депресії, чи тривожного розладу. Скринінгові опитування в усьому світі не дуже добре працюють. Надійність, особливо прогностично скринінгових опитувальників низька.

Наша мета — за допомогою біомаркерів збільшити надійність результатів дослідження, знайти спосіб показати людині, що в неї вже є поведінкові зміни, на які треба звернути увагу. Чи навпаки пояснити, що це її думки. Ми ні в якому разі не знецінюємо думки людей, бо думку легше виправити коли вона на початку розвитку.

Нещодавно оприлюднили результати досліджень по діагностиці депресії. Виявляється, що одним з найкращих біомаркерів депресії видно на МРТ. Це зміна товщини кори в певних ділянках мозку. Звісно, це не відбулося за п'ять хвилин, а тоді коли людина тривалий час перебуває у пригніченому стані.

Тож перша мета — це покращення скринінгу, надійності, вірогідності. Друга — це показати людині шлях, як можна розірвати цю негативну петлю, в якій будь-хто з нас може опинитися.

— Тобто наше здоров'я на пряму залежить від того, на що ми фокусуємо увагу?

— Це працює, тому що мозок сам може себе переформовувати. Звісно, це не завжди швидкий процес. Звісно, наш настрій частково пов'язано з нашою генетикою. В когось він просто від природи вище, у когось нижчий, є темпераментні особливості.

Навіть є таке поняття, як базові вірування. Є люди, які вірять на базовому рівні. Вони навіть не усвідомлюють, що, наприклад, світ безпечний чи навпаки. Є люди, які вірять, що світ небезпечне місце. Раніше вважали, що це нестійкі базові установки, які майже не змінюються.

Навіть такі установки, виявляється, можна змінити. Увага до своїх думок, свого стану може змінити навіть це. Увага — цікава штука, бо майже всі практики, навіть релігійні та психотерапевтичні, пов'язані з тим, що ти послідовно повинен змінювати те, на чому ти фокусуєш увагу.

Власне, увага це є один з базових механізмів, які визначає наша свідомість. Є різниця між поняттями свідомість та увага. При цьому увага — це дуже важлива річ, яка створює нас і наш погляд на життя.

— Викривлення уваги зараз — популярна проблема?

— У нас відсоток людей, у яких ми знаходимо викривлення уваги, відповідає тому відсотку, в яких діагностується депресія. Відповідно є відсоток людей, чий стан можна вилікувати виключно медикаментозно та в колі підтримки.

Треба розуміти, що депресія — це дуже складний і дуже багатофакторний стан. Радше стан, ніж захворювання. Зараз є думка про те, що у депресії є еволюційні корені.

Вихід з депресії — це завжди важка емоційна робота, адже треба зрозуміти, що з тобою відбувається. Потім починається тривалий час подолання.

Головне — зрозуміти, що депресія в сучасному світі — не вихід. Найкращий спосіб адаптації, спосіб пережити проблеми — це активна дія. Коли в тебе є розуміння цього, то, мені здається, це один з тих факторів, які тобі допомагає долати будь-які неприємності, які, на жаль, дуже часто зустрічаються, і від нас не залежать.

Тобто треба бути реалістом, об'єктивно сприймати те, що відбувається в твоєму житті. Допомога може бути потрібна, без неї часом не обійтися.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір