Ветеранам та ветеранкам не варто "ставити хрест" на стосунках після травм: інтерв'ю з менеджеркою проєкту Resex Катериною Скороход

Адаптація ветеранів та відновлення сексуального життя після поранення. Фото: resex.veteranhub.com.ua

Нещодавно Veteran Hub запустив платформу про сексуальне життя для воїнів з пораненням — Resex. Також команда провела дослідження на тему та видала практичний посібник для ветеранів та ветеранок. Про те, чому не варто "ставити хрест" на стосунках після фізичних чи психологічних травм, говоримо у "Ранку Вдома" з головною менеджеркою проєкту Resex Катериною Скороход.

Про що саме проєкт Resex?

— Проєкт Resex від Veteran Hub — це історія про повернення до стосунків та інтимного життя після фізичних поранень, яких зазнали ветерани та ветеранки. В рамках цього проєкту ми провели дослідження, створили посібник, розробили інформаційну кампанію і надалі плануємо поширювати про це інформацію.

Розкажіть, будь ласка, детальніше ро самі дослідження.

— Натхненням для цього проєкту стала книга Кетрін Елліс — ерготерапевтки зі США, яка написала посібник "Секс та інтимність для ветеранів". Ми захотіли зробити щось схоже в Україні, але вирішив зрозуміти український контекст. Для цього ми провели дослідження. З воїнами, які мають поранення, та з партнерами/партнерками, які зустрічаються з воїнами чи мають одружені з тими, хто має поранення.

Ми говорили про самосприйняття, і про те, як відбувалося повернення до інтимного життя. Все це дослідили для того, щоб створити посібник, разом з експертами, де ветерани та ветеранки й загалом воїни могли знайти відповіді конкретно на запитання, яке їх турбує. Є різні етапи й коли відбувається лікування, то зазвичай люди не думають про секс.

Потім, зокрема, під час реабілітації починають з'являтися думки про те, чи зможе людина ходити на побачення, займатися сексом та відчувати оргазм. Саме на цьому етапі дуже часто немає в кого запитати про це, тому що медичні працівники через різні обставини не можуть дати цю інформацію, соромляться, багато різних причин.

У цих посібниках можна знайти відповіді. Можна відкрити посібник на тому розділі, який тебе цікавить та знайти цю інформацію. Ми хочемо показати, що після поранення можливі стосунки, можливий класний секс і так далі. Зрозуміло, що він буде інший, але це не значить, що там він буде не такий.

Є респонденти, які говорили, що після поранення вони стали там уважнішими до свого тіла, до тіла своїх партнерів. Або навпаки, наприклад, почали щось пробувати нове.

 Ви сказали, що хотіли дослідити відмінності українського контексту від американського. Чи вдалося ці відмінності знайти? Чому не можна було просто перевидати цю книжку українською і всім роздавати?

— Ми не досліджували відмінності. Тобто ми досліджували суто український контекст. Власне книга, яка видана в Америці, вона дуже коротенька. Там написано тільки про травму і те, що відбувається після поранення. У нас більше інформації, бо ми на основі дослідження розуміли, що турбує ветеранів та ветеранок після травми.

У нашому посібнику є розділ, де чітко описано про поранення і зміни, які настають у сексуальному житті після. Так само є розділи, які ми створвали з урологами, гінекологами, психологами та психотерапевтами.

Там фахівці пояснюють, як підготуватися до першог осексу після пораненя, як про це говрити з партнером. Яким є аспект повернення, як ти знову знайомишся з потенційним партнером. Посібник допомагає зрозуміти себе та подолати бар'єри.

Ви, коли створювали проєкт, концентрувалися на фізіологічних особливостях реабілітації чи психологічних?

— Воно пов'язане нерозривно, що психологічне, ще фізіологічне. Що стосується сексу. Тому що там є як би дві складові. Тобто ми не розповідаємо, як відбувається реабілітація.

Ми розповідаємо про стосунки, секс, самосприйняття після поранення, як це відбувається, як можна бар'єри подолати і, зокрема, про фізіологічний аспект. Це і пози і навіть там секс меблі, в певних видах поранення, які можна використати.

Хто ще працював над проєктом, окрім вищезазначних фахівців? 

— Це дуже вtлика команда Veteran Hub. Якщо говорити саме про авторський склад посібника, то ми довго підбирали експертів. Нам також важливо було, щоб вони мали досвід роботи з військовими чи ветеранами. Тому там працювали у нас, наприклад, Ксенія Возніцина, яка очолює "Лісову поляну" — реабілітаційний центр. Вона якраз писала частину, яка стосується черепно мозкової травми. Які зміни після цього і як і що може бути в секціях. Тому що вона в цьому конкретно спеціалізується.

У нас були урологи, сексологи, гінекологи, психологи, реабілітологи. В нас є ще частина, яка зроблена з сексшопом. Вони якраз писали про новизну в сексі і про те, як не втрачати там цю іскру.

Бо це важливо, особливо якщо там треба певний час допомагати людині з пораненням, навчитися бачити одне в одному сексуальних партнерів. Тобто багато залучили людей, щоб якомога більше ширше розповісти про те, що може цікавити.

Де можна знайти посібник? Як він розповсюджується?

— Ми маємо два посібники для чоловіків та жінок. Зрозуміло, що і типи поранення різні, і жінки та чоловіки о-різному повертаються до інтимного життя після поранення. Посібники можна знайти онлайн, зокрема завантажити насайті. Можна прийти у Veteran Hub — Київ та Віниця, та взяти цей посібник. Зараз посібник поширюють і лікарі, психологи та окремі організації. Якраз ми приймаємо замовлення від тих, хто працює з ветеранами.

Посібники розповсюджуємо безкоштовно. Медики та психологи можуть використовувати їх в роботі.  Направду це буде корисно не лише для самих воїнів, а й для їхніх партнерів, щоб розуміти більше, як це відбувається і для всіх інших, хто може бути дотичним до цього етапу.

Розкажіть будь ласка про інформаційну кампанію. Це ж не лише посібники?

— Ми проводили дослідження, створили посібники. У нас є сайт, де є багато статей від різних експертів на теми сексу та стосунків. Це ті матеріали, які є у посібнику, або їх мало у друкованому варіанті. Також ми розробляли рекламну кампанію, де були відеоманіфести.

Зокрема, про те, що після поранення секс може бути і цікавим, і грайливим, і класним, і можна задовільняти партнера партнерку. У нас були і так само розвішені в Києві і в Вінниці постери, теж з цим посилом. Також ще проводили кампанію в соціальних мережах.

 Які плани у вас?

— Зараз ми якраз на етапі поширення інофрмації та співпраці та з реабілітаційними центрами. Також ми хочемо співпрацювати з медичними працівниками напряму, щоб більше розповідати про те, що відбувається з воїнами після поранення, щоб вони зрозуміли, та могли відповідати на акутальні запити. Хотілося б, щоб медики змогли говрити з пораненими ветеранами та ветеранками і без сорому, і разом з тим з повагою.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір