Секрет успіху Стівена Кінга: "Утро Дома" з книжковим оглядачем Дмитром Слівним

Дмитрий Сливный. Фото: kanaldom.tv

Сьогодні, 21 вересня, знаменитому письменникові Стівену Кінгу виповнюється 74 роки. Загалом у світі видано понад 350 млн примірників його книг. Він написав понад 200 творів у стилях горор, фентезі, трилер, містика.

Які твори Кінга варто прочитати та чому його вважають дитячим письменником — розповів книжковий оглядач Дмитро Слівний в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Анастасія Касілова та Костянтин Октябрський.

— Що важливо знати про Стівена Кінга?

— Лише Мао Цзедун здатний змагатися зі Стівеном Кінгом за кількістю виданих книг, за накладами. Ще, можливо, Агата Крісті. Понад 350 млн примірників усього було видано. Та й те, це без радянського самвидаву.

Окрема тема — як його перекладали. І як іноді доводилося перекладачам дописувати щось, якісь сторінки та глави, тому що їм надходила ця література в м’якій палітурці від тих, хто приїхав зі Сполучених Штатів. Часто в таких книгах були відсутні сторінки. Або, припустимо, був курйозний момент із перекладом, коли з одного героя злетіли sneakers — кросівки, а перекладач говорить, що у нього з кишені повилітали "Снікерс".

Мабуть, напевно, найпопулярніший американський автор на теренах колишнього Радянського Союзу.

— В Америці ж він не такий популярний?

— В тому то й справа. Точно так само, як говорили про Агату Крісті: "А, Агата — англійську вчити".

— Як це пояснити?

— От не знаю. Зараз подумаємо.

— З якої книги варто починати знайомство з Кінгом?

— По-перше, люди різні, і книги у Кінга теж, як не дивно, різні. Стівен Кінг за свою 50-річну творчу біографію написав 60 романів, 34 повісті, понад 200 оповідань тощо. Тож кожен може обрати для себе щось своє.

Я б порадив починати все ж таки з канонічного його роману "Кладовище домашніх тварин". Особливо, якщо вдома у вас жили коти, собаки, папуги. Якщо вам цікава тема смерті, якщо вам прийнятна індійська містика, це точно буде відмінна книга для вас. Потім, можливо, мала форма — розповіді. Мене свого часу дуже сильно зачепила розповідь "Вантажівки". Або "Карниз".

"Кидайте палити" — пісня абсолютно. Якщо вам подобається фантастика, будь ласка — "Найдовший Джонт". "Кері" прекрасний роман. Потім "Прибой" мене зачепив свого часу.

— З якого віку варто починати читати Кінга?

— Кінг — це дитячий письменник. Більшість його книг присвячені дітям і написані про дітей. Вони зрозумілі дітям. По-перше, у дітей все добре з фантазією. Наприклад, "Той, що худне". Чому в цьому віці? Для того, щоб зрозуміти дитині, як небезпечно загравати зі злом.

Завжди у нього лейтмотивом найстрашніша його історія — це людина проти суспільства. Коли відбувається фашизація, наприклад, роман "Під куполом", коли невеличке товариство в закритих умовах трансформується в найгірше, що воно може з себе представляти. Він завжди протиставляє особистість і колектив. Колектив завжди гнобить особистість.

Він же закінчив університет як викладач англійської мови. У 1971 році, здається, почав працювати викладачем англійської в школі, і його там страшно загнобили. Тобто він зіткнувся з булінгом щодо до викладача, до самого себе. І ця тема теж простежується.

— До речі, тема жорстоких підлітків, булінг — це теж є в книгах.

— Його улюблена книга, і він про це говорив неодноразово — це Вільям Голдінг "Володар мух". Хлопчики на безлюдному острові починають створювати культ смерті, по суті, культ пожирачів смерті. Грубо кажучи, діти показують надмірну жорстокість одне до одного. І ця книжечка, звичайно, його зачепила.

У Кінга самого було дитинство. Звісно, було написано безліч праць, статей наукових. Зясовували, звідки ж він такий вийшов — цікавий товариш із неординарним поглядом на світ, чарівною фантазією і працездатністю. Багато хто говорить, що все йде з дитинства. Багато хто знає, що Кінг фактично ріс без батька. Батько вийшов, мовляв, за сигаретами і пішов на все життя в іншу сім’ю. Потім його знайшли, він десь жив з офіціанткою. Не має значення. Мати одна піднімала його. Він був не один у родині, здається, у нього сестра була. Кінг з дитинства дізнався, що світ несправедливий. І він колись сказав, що якщо ви зі свого гонорару, який отримали за опубліковану книгу, змогли оплатити свій рахунок за електрику, ви можете вважати себе успішним письменником.

— Що ти скажеш людям, які вважають, що Стівен Кінг — це тільки книги про монстрів і чудовиськ?

— У Кінга величезна кількість творів не про монстрів і чудовиськ. Якщо навіть це жахи, то це психологічні трилери, де з’ясовується питання стосунків між людьми. Навіть якщо відкрити "Вікіпедію", то там написано, що трилер і горор — це два жанри з семи, в яких він пише.

Відповідаючи на питання, з яких книг варто почати знайомств з творчістю Кінга, якщо ви вже доросла людина, почніть із "Втечі з Шоушенка" або з тієї ж "Зеленої милі". Чому? За цими книгами знято фільми, у вас візуалізація вже буде. Ви собі героїв представили, персонажа представили.

— Назви топ-3 або топ-5 творів Кінга.

— "Підпалювати поглядом" — це про шляхи творчо обдарованої людини, якщо подивитися метафорично на цю книжку. Це про дівчинку. Дівчинка могла спалити весь світ кругом, але вона зупинилася. Мені здається, Кінг метафорично розповідав про шлях обдарованої людини, яка відрізняється від інших.

Розповідь "Вантажівки" вже ми згадували. Чому? Тому що я машинки любив. Автомобілі, що ожили. І розповідь "Вантажівки" стосувалася самого Кінга, тому що його збила вантажівка свого часу.

— У нього також є книга "Як писати книги".

— Це автобіографічний твір, де він, крім усього іншого, розповідає про своє життя, про свій шлях, про свою залежність від алкоголю та наркотиків, свою сім’ю, він ще дійсно розповідає, як почати писати книги. Це методичка для початківців письменників. І це дуже цікаво, дуже смішно написано, дуже захопливо. І там взагалі немає жодного фільму жахів, ніякого абсолютно.

Медіа-партнери
Прямий ефір